Köyüne döndü böğürtlen üreticisi oldu

İstanbul'dan memleketi Malatya'nın Doğanşehir ilçesine dönen emekli marangoz Hüseyin Dulkadir, böğürtlen üreticisi oldu. Böğürtlenleri yoğun talep gören Dulkadir’in bu sezonki hedefi 5 ton.

 İstanbul'da uzun yıllar marangozluk yapan ve emekliye ayrılan 59 yaşındaki Hüseyin Dulkadir, eşiyle döndüğü memleketinde kayısıya alternatif böğürtlen yetiştirmeye karar verdi.

İKİ YILDA 80 KİLODAN 5 TONA 

Kırsal Sürgü Mahallesi'nde babasından kalma 7 dönüm araziye 2020'de böğürtlen bahçesi kuran Dulkadir, ilk yıl 80 kilogram ürün hasat etti. İkinci yıl üretimi 1,5 tona çıkaran Dulkadir, bu sezon ise 5 ton rekolte hedefliyor.

'HERKES OLUMSUZ BAKTI'

Ürünlerini sadece bahçesinde satan Hüseyin Dulkadir, "Böğürtlen bahçesini kurmak istediğimi etrafıma söylediğimde herkes olumsuz baktı. 'Bunu başarman çok zor, kime satacaksın, çabuk bozulabilen bir ürün, bunu nerede saklarsın' dediler ama ben her şeye rağmen niyetlenmiştim" dedi.

YOĞUN TALEBE YETİŞEMİYOR

Arazisinin yol kenarında bulunduğunu anlatan Dulkadir, "Yolun belirli kenarlarına satış için afişler asmıştım şimdi talebe yetişemiyoruz. Ürünü nereye satacağız diye düşünürken şimdi insanlar buraya koşup geliyor hatta bazen 'kalmadı, kusura bakmayın, birkaç gün beklemeniz lazım' diyoruz" diye konuştu.

EŞİ DE DESTEK OLUYOR 

Hüseyin Dulkadir'in eşi Emine Dulkadir ise 35 yıl İstanbul'da yaşadıktan sonra eşinin düşüncesiyle Malatya'ya döndüklerini ifade etti. Eşine her zaman destek olduğunu belirten Emine, "Eşim burada çok güzel bir şeyi başardı. Hasada 1 haftadır başladık, güzel verim alıyoruz. Çok güzel insanlarla tanışıyoruz" dedi.

Kadir AYDIN / AA

Sürekli meşgul olmanın avantajları nelerdir? Bir restoranda iki tatlı arasında karar vermeye çalıştığınızı hayal edin. Çikolatalı kek mi, meyve tabağı mı? Daha sağlıklı beslenmeye çalışıyorsunuz ama pasta çok harika görünüyor. Ne yaparsınız?

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store