Girişimcilikte önemli basamak: Şahıs şirketi nedir? Nasıl kurulur?

Kendi işinin patronu olmayı hayal eden girişimcilerin karşısına çıkan ilk basamaklardan biridir şirket kurmak. Kendi şirketini kurmayı hedefleyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Şirket kurmak isteyen girişimciler için şirket türleri arasında şahıs şirketi öne çıkıyor. Peki şahıs şirketi nedir?

Güncelleme:

Şahıs şirketi, gerçek kişiler tarafından kurulan şirket türüne verilen isimdir. Kuruluş aşamasının basit ve hızlı olması nedeniyle girişimciler tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Bu şirket türü tek ya da birden fazla ortakla kurulabilir. Ortaklığın devri aşamasında her bir ortaktan onay alınması gerekliliği meşakkatli olduğundan bu süreç zorlayıcı kabul ediliyor. Bu sebeple genellikle tek kişi tarafından kurulsa da az sayıda ortak ile de kurulabiliyor.

Şahıs şirketinin tüzel kişiliği var mıdır?

Şahıs şirketinin ortakları ve kurucuları dilerse bir tüzel kişilik oluşturabilir ama tüzel kişiliklerin işleyiş şekli şahıs şirketlerinde diğer şirket türlerinden daha farklıdır. Şahıs şirketlerinde tüzel kişilik olsa da borçlardan ve yönetimden hem kurucular hem de ortaklar sorumludur.

Şahıs şirketi nasıl kurulur? Hangi evraklar gereklidir?

Şahıs şirketi kurmak için öncelikle bazı evrakların toplanması ve bunların vergi dairesine teslim edilmesi gerekmektedir. Teslim şahsen veya mali müşavir ile anlaşıp vekalet ile de yapılabilmektedir. Vergi dairesine teslim edilmesi gereken evraklar şunlardır:

  • Kuruluş için başvuru formu
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Vesikalık fotoğraf
  • İkametgâh
  • Şirket kurma işlemleri mali müşavir tarafından yapılacaksa vekaletname
  • Noter imza beyannamesi

İş yeri adresini gösteren kira sözleşmesi ya da tapu fotokopisi (Bu aşamada sizi kira masrafından kurtaracak bir seçenek de mevcut

Bu adımların tamamlanmasının ardından vergi dairesi tarafından denetlendikten sonra şartlar uygun bulunursa şirket kısa sürede kurulabilmektedir. Şirket tescili yapıldıktan sonraki aşama vergi hesap numarası için başvuru yapılmasında. Vergi levhası ve yazar kasa levhasının ardından gider pusulası, fatura belgeleri ve irsaliye alınıyor. Sicil gazetesine ilan verilip ilgili ticaret odasına kayıt yaptırıldıktan sonra iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı çıkartılıyor. Son olarak ise Bağ-Kur ve SGK işlemleri yapılıyor. Şahıs şirketi kurmak için gerekenler bu şekildedir.

Siz de artık şahıs şirketi nedir, nasıl kurulur sorularının yanıtlarını bildiğinize göre girişiminizle fark yaratıp kendi işinizin patronu olabilirsiniz!

Etiketler şirket kurmak
Yorumlar
Kalan Karakter 800