Hesap İşletim Ücreti Geri Alınabiliyor Mu?

Bankaların talep ettiği hesap işletim ücreti her zaman tartışılıyor. Bankalar hesap işletim ücretini alma konusunda kararlı olsa da hesap işletim ücreti geri alınabiliyor mu?
Hesap İşletim Ücreti Geri Alınabiliyor Mu?

Bankalar genellikle 6 ayda ya da yılda bir sizden hesap işletim ücreti kesiyor. Eğer kartınızda para varsa bu işlemi zaten otomatik yapıyor. Her bankanın farklı hesap işletim ücreti olsa da bankalar buradan çok fazla para kazanıyor. Bazı hukukçular hesap işletim ücretinin yasal bir zemine oturmadığını söylüyor. Fakat bazı bankalar hesap işletim ücreti almıyor. 

Öncelikle hesap işletim ücretini ödemek istemiyorsanız bu işlemden ücret almayan bankalara yönelebilirsiniz. Özellikle bankalar üniversite öğrencilerini kendilerine kazandırmak için birçok kampanya seçeneği sunuyor. Bu kampanya seçenekleri arasında da hesap işletim ücreti ödememe bulunuyor. İyi bir seçim yaparak hesap işletim ücreti ödemekten kurtulabilirsiniz.

Sözleşmenize Ekletin

Hesap işletim ücretinizi sözleşmenize ekletebilirsiniz. Bir bankayla anlaşmaya karar verdiniz ve artık oradan kredi kartı kullanacaksınız. Bunun için sözleşme imzalamanız gerekiyor. Bu imzalayacağınız sözleşmeye hesap işletim ücreti ödemeyeceğim maddesi ekletebilirsiniz. Ama bankalar genellikle bu talebe pek sıcak bakmıyor. Ya da banka müşterisinin aklına bu istek gelmiyor.

Otomatik Ödeme Talimatı Verebilirsiniz

Hesap işletim ücreti her zaman tepki çekiyor. Bankalar da bunun önüne geçebilmek için çeşitli yollar deniyorlar. Onlardan biri de otomatik ödeme talimatı. Çoğu banka artık otomatik ödeme talimatı vererek hesap işletim ücretinden kurtulabileceğinizi söylüyor. Genellikle 2 fatura sayesinde hesap işletim ücretinden kurtulabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Nasıl Alınır?

Oldu ki yukarıda belirttiğimiz seçenekleri kullanmadınız ve hesap işletim ücretini geri almak istiyorsunuz. Bunun da bir yolu var. Öncelikle bir dilekçe doldurmanız gerekiyor. Dilekçenizde hesap işletim ücretini geri almak istediğinizi belirttikten sonra iadeli taahhütlü olarak bankanıza göndermelisiniz. Burada önemli olan bankanızın size nasıl yanıt vereceği. Eğer olumlu yanıt alırsanız hesap işletim ücretinizi geri alabilirsiniz. Fakat olumsuz bir yanıt alırsanız tüketici hakem heyetlerine başvuruda bulunmanız gerekiyor. Unutmamanız gereken ise bu süreci 10 yıl içinde tamamlıyor oluşunuz. Eğer 11 yıl önceki hesap işletim ücretini talep ediyorsanız bu kabul olmuyor.

Not: Kredi kartları için de aidat ödemenin yolu var. Aidatsız kredi kartlarını öğrenmek için tıklayın! 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol