Finansal Sağlık Sizin İçin Ne Anlam İfade Ediyor?

Finansal sağlık finansal olarak ne kadar formda ve sağlıklı olduğunuzun ölçüsüdür ve herkes için farklıdır. Bir kez ulaştığınızda, finansal olarak “iyi” olduğunuz anlamına gelen belirlenmiş bir sayı yoktur.

Çoğumuz sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek için neler gerektiğinin farkındayız. Dengeli beslenmek, bol egzersiz yapmak ve en az sekiz saat uyumak gibi bizim için iyi olduğunu bildiğimiz her şeyi yaparız. Ama hiç finansal olarak sağlıklı olmak için neler gerektiğini düşündünüz mü? İşte burada finansal sağlık kavramı devreye giriyor.

Finansal sağlık finansal olarak ne kadar formda ve sağlıklı olduğunuzun ölçüsüdür ve herkes için farklıdır. Bir kez ulaştığınızda, finansal olarak “iyi” olduğunuz anlamına gelen belirlenmiş bir sayı yoktur. İhtiyaçlarınızı karşılayacak kadar paranız var mı? Hayatınızdan zevk almak için istediğiniz seçimleri yapma özgürlüğüne sahip misiniz? Bunlar, bir kişinin finansal sağlığını ölçen şeylerdir.

Finansal sağlık neden bu kadar önemli?

Hayatınızı yaşamak için nasıl fiziksel ve zihinsel sağlığınız önemliyse, finansal sağlık da öyle. Finansal açıdan iyi ve sağlıklı olmanın temel faydalarından bazıları şunlardır:

  • Finansal sağlık, hayatı dolu dolu yaşamanıza ve hayallerinizin ve hedeflerinizin peşinden gitmenize olanak tanır. 
  • Finansal sağlık, daha düşük stres seviyeleri ile bir hayat yaşamanızı sağlar.
  • Son olarak, finansal sağlık, yolunuza çıkan herhangi bir finansal engel veya acil durumla başa çıkmanın yollarını sunar. Bu da hem stres seviyenizi azaltabilir hem de finansal hedeflerinize ulaşma yolunda ilerlemenizi sağlayabilir.

Finansal sağlığın sizin için ne anlama geldiğini belirlemek için şunları yapın:

1. Arzu ettiğiniz yaşam tarzını bulun

Şimdi paranızı neye harcadığınıza bakın. Bu, devam etmek istediğiniz yaşam türü mü, yoksa istediğiniz başka bir yaşam tarzınız var mı? Her iki durumda da nasıl bir yaşam sürdüğünüzü ve ne istediğinizi anlayarak, kendiniz için daha iyi finansal kararlar verebileceksiniz. Örneğin, ideal yaşam tarzınız, dağlarda yaşadığınız ve her gün kayak yaptığınız bir yaşam tarzıysa, günlük seçimleriniz arzu ettiğiniz yaşamı yansıtmalıdır. Kendinizi bu hayatı yaşamaya hazırladığınızdan ve onu destekleyecek finansmana sahip olduğunuzdan emin olun.

2. Hedeflerinizi ve hayallerinizi düşünün

Geleceğe yönelik hedefleriniz ve hayalleriniz nelerdir? Bunlar, bugün finansal kararlar verirken size rehberlik edecek. Finansal refahın bir yönü, bugün aldığınız finansal kararların sizi gelecekteki hedeflerinize ulaşmanız için hazırladığından emin olmaktır. Hayallerinizin ve bunların ne kadara mal olacağının farkında olmak, finansal sağlık peşinde koşarken odaklanmak için harika bir yerdir.

3. Kişisel temel değerlerinizi gözden geçirin

Temel değerlerinizi belirleyin ve onlara göre yaşamaya başlayın. Bu şekilde, finansal sağlığın önemli bir yönü olan hayatınızın tadını çıkarma özgürlüğünü sağlayacak seçimleri yapmak için daha iyi bir konumda olacaksınız. Hayatınızın bu yönlerini düşündükten ve bugününüz ve geleceğiniz için ne istediğinize karar verdikten sonra, finansal sağlığa ulaşmanıza yardımcı olacak bir finansal plan geliştirmenin zamanı geldi.

Finansal sağlığa nasıl ulaşılır ve korunur?

Finansal sağlığın sizin için ne anlama geldiğini belirledikten sonra, bunu başarmak için çalışmaya başlamanın zamanı geldi. İşte finansal sağlık elde etmenin veya zaten oradaysanız, finansal sağlığı korumanın önemli yollarından bazıları:

1. Bütçenize bağlı kalın

Günlük ve aylık harcamalarınız üzerinde kontrolü korumanın en iyi yollarından biri bir bütçe belirlemek ve ona bağlı kalmaktır. Bütçeleme yoluyla, tüm paranızın, ne için harcadığınızın ve (gerekirse) nerede kısabileceğinizin farkına varacaksınız. 

2. Acil durum fonunuz olsun

Finansal refahın kilit yönlerinden biri, finansal bir şoku absorbe edebilmektir. Abi durum fonu tam da bunun içindir. Tıbbi bir acil durum ya da başka herhangi beklenmedik bir masraf olsun, acil durum tasarruf fonu, bu masrafları maddi sıkıntıya düşmeden halletmenizi sağlar.

3. Kazandığınızdan daha az harcayın

Uzun vadede yaşamak istediğiniz hayatı yaşamak için yeterli paranız olmasını sağlamanın bir yolu mu? Kazandığınızdan daha az harcayın. Bu, eğlenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Ancak harcamalarınıza dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir. 

4. Ödeyemeyeceğiniz borca girmeyin

Finansal hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız, kredi kartlarınızı maksimuma çıkarmak veya aşırı borçlanmak, oraya ulaşmanıza yardımcı olmaz. Borç seviyelerinize dikkat edin ve yalnızca geri ödeyebileceğiniz kadar borç almaya çalışın.

5. Yatırımı değerlendirin

Nasıl yatırım yapılacağını bilmek, özellikle finansal sağlığınızı korumak istiyorsanız, herkesin finansal araç kutusunda olması gereken bir şeydir. Yeni başlıyorsanız, yatırımın nasıl çalıştığını kesinlikle öğrenebilirsiniz. 

6. Finansal sağlığı yaşam planınızın bir parçası yapın

Finansal sağlığınızı asla göz ardı etmeyin. Böylece, yolunuz ne olursa olsun, yapmayı hayal ettiğiniz her şeyi yapmak için daha az stresli ve daha özgür bir hayat yaşayabilirsiniz.

 

Finansal Karmaşa İçinde misiniz? İşte Yapmanız Gerekenler!Finansal karmaşa yaşıyorsanız mutlaka bir çıkış yolu vardır. Kendinizi biraz olsun hafifletebilmek adına aşağıdaki adımları izleyin:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store