Finansal karmaşa içinde misiniz? İşte yapmanız gerekenler!

Finansal karmaşa yaşıyorsanız mutlaka bir çıkış yolu vardır. Kendinizi biraz olsun hafifletebilmek adına aşağıdaki adımları izleyin:

1. Sorunları görmezden gelmeyin

Hepimiz zorlu zamanlar yaşıyoruz! Sorunu görmezden gelmek size yardımcı olmaz, sadece sizi daha kötü hissettirir. Ayrıca kendinizden şüphe duyma, memnuniyetsizlik, kaygı ve depresyon gibi tersine çevrilmesi gerçekten zor olabilecek başka duygulara da yol açabilir.

Bu nedenle, görmezden gelmek yerine, finansal karmaşanınızın nedeni bulmak olacak. Bunu, hedeflerinizi ve özlemlerinizi ortaya koyarak yapabilirsiniz. Hatta kendinize bir kişisel gelişim planı oluşturabilirsiniz.

2. Finansal yükünüze zihinsel bir mola verin

Birkaç gün kredi kartı faturalarınıza veya banka hesap özetlerinize bakmayın. Kendinize rahatlama şansı vermek için karmaşanızı aklınızın bir köşesine koyun.

Aşırı harcama yaptığınızı veya kendinizi başkalarıyla karşılaştırdığınızı fark ederseniz, sosyal medyaya ara vermek de yararlı olabilir.

Stres yönetimi, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olmak için önemli. Biraz yoga yapın, meditasyon yapmayı deneyin veya sakinleşmek için rahatlatıcı bir köpük banyosu yapın. Böyle şeyler yaparak, endişelerinizi biraz olsun hafifletebilirsiniz.

3. Plan oluşturun

Finansal plan oluşturmanın birçok çeşidi vardır. Ancak finansal karmaşa yaşıyorsanız, yapılacak ilk şey, kredi kartı borcu gibi, öncelikle nelere dikkat edilmesi gerektiğini belirlemek olmalı. Sonra paranızın kontrolünü sağlamak için iyi bir plan yapın. Harcamaları azaltmak için bütçe yapın. Bütçe, aylık giderlerin tamamıdır. Giderlerinizi yazarak ve sonra karşılaştırarak ihtiyacınız olanı belirleyin. Ardından, paranızı nereye harcamanız gerektiğini görmek için toplam aylık gelirinize bakın.

Bütçe yapmanın birkaç yolu var. Harcamalarınızı 1TL olsa bile yazıp, kategorilere ayırabilirsiniz. Bu işlemi Moneye uygulaması ile yapabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın, borçlarınızı unutmadığınızdan emin olun. Kredi kartlarının tamamını ödeyemiyorsanız, minimum ödemeyi yapın. Bütçeleme, fazla harcamalarınızı azaltmanıza da yardımcı olacaktır. Eğlenceye çok para harcıyor musunuz? Bu faturaları düşürüp düşüremeyeceğinize bakın.

4. Finansal danışmanlık alın

Birine danışmak finansal karmaşanızı ortadan kaldırır ve rahat bir nefes almanıza yardımcı olur. Böylece iyi bir plan yapabilirsiniz. 

Bu ipuçlarıyla finansal karmaşalarınıza sonsuza kadar veda edebilirsiniz. Biraz olsun hafifleyecek ve gitmek istediğiniz yere gittiğinizden emin olarak adımlarını atacaksınız.

 

Babil'in En Zengin Adamı Kitabından Para Kazanmak ile İlgili AlıntılarZenginlik üzerine yazılmış en iyi kitaptan alıntılar:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store