Finansal özgürlüğünüzü 7 adımda kazanabilirsiniz!

Finansal olarak özgür olmak istiyorsunuz ve bunun mümkün olduğunu biliyorsunuz ama nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Çoğu insan, harekete geçemediği için finansal olarak özgür olma hayallerine asla ulaşamaz.

Finansal olarak özgür olmak istiyorsunuz ve bunun mümkün olduğunu biliyorsunuz ama nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Çoğu insan, harekete geçemediği için finansal olarak özgür olma hayallerine asla ulaşamaz. 

Burada, borçlardan kurtulmak ve geleceğinizi planlamak da dahil olmak üzere, insanların finansal özgürlüğe ulaşmak için attığı en iyi 7 adımı listeleyeceğiz. 

Finansal Özgürlük Ne Demek?

Finansal özgürlük, farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder ve hayattaki hedeflerinize uyuyorsa hiçbiri yanlış değildir. Pek çok insan bu özgürlüğü kesinlikle hiç borcu olmamak veya borcunu düzenli olarak ödemek ve eğlence için para ayırabilmek olarak tanımlar.

Finansal özgürlüğün sizin için ne anlama geldiğine bakılmaksızın, kavram aynı kalır: finansal özgürlük, basitçe, finansal durumunuz hakkında endişelenmenize gerek kalmadan istediğinizi yapabilmeniz anlamına gelir. Finansal özgürlüğünüzün ne olduğunu öğrendikten sonra, onu elde etmek için çalışmaya başlamanın zamanı geldi.

Harcama alışkanlıklarınızda değişiklik yapmaktan borcunuzu ödemeye, finansal özgürlüğe daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olacak yatırımları planlamaya kadar iyileştirmeler yapmanın birçok yolu var 

1. Mevcut Finansal Durumunuzu Anlayın

Finansal özgürlüğün ilk adımı, para konusunda şu anda nerede olduğunuzu bulmaktır.

Bütçe oluşturun paranızın nereye gittiğini görmek için en az bir veya iki ay boyunca finansal durumunuzu takip edin. Bütçenizi takip etmeye alıştıktan sonra, her ay bir bütçe oluşturmak ve birikim yapmak kolaylaşır.

Kredi puanınız da mevcut finansal durumunuzu belirlemek için önemli. Nerede olduğunuzu görmek için kredi puanınızı öğrenin. İyi bir krediniz varsa, muhtemelen finansal kararlar almak için daha iyi bir yerdesiniz. Ancak krediniz kötü bile endişelenmeyin. Kredinizi iyileştirmenin ve borcunuzu azaltmanın hala yolları var. 

2. Borçlarınızdan Kurtulun

Borçla mücadele ediyorsanız, finansal özgürlük kazanmak için borcunuzu ödemeye odaklanmanız önemli. Borçlar ödendikten sonra finansal hedefleriniz için tasarruf edebilir ve plan yapabilirsiniz. Ayrıca kredi kartınızı doğru kullanmayı bilmenizin de önemli olduğunu unutmayın. Kredi kartlarınızdaki minimum bakiyeden fazlasını ödeyin. Bu, kredi kartının ömrü boyunca ödediğiniz faiz miktarını azaltır ve daha hızlı ödenmesini sağlar.

3. Yeni Hedefler Belirleyin

Neden paraya ihtiyacınız olduğunu, finansal bağımsızlık istemenizin nedenlerini ve bunu elde etmek için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu düşünün.

  • Araba için mi yoksa ev için mi?
  • Ailenize destek olmak için mi?
  • Öğrenci kredilerini ödemek veya kredi kartı borcundan kurtulmak için mi?

Neden paraya ihtiyacınız olduğunu öğrendikten sonra ulaşabilir finansal hedefler belirleyin.

Kısa vadeli hedefler, yakın gelecekte başarmak istediğiniz şeylerdir. Araba satın almak, bir yıllık sigortanızı ödemek, bir yılda belirli bir miktar para biriktirmek veya borcunuzu ödemek gibi.

Uzun vadeli hedefler, bir acil durum fonu oluşturmak ve emeklilik veya gayrimenkul yatırımları veya birikim yapmak gibi daha fazla zaman ve çaba gerektirecek şeylerdir.

4. Yeni Finansal Alışkanlıklar Yaratın

Yeni finansal alışkanlıklar yaratmak ve yaşam tarzı enflasyonun kaçınmak, finansal özgürlüğe ulaşmanıza yardımcı olacak.

5. Tutumlu Bir Yaşam Tarzı Benimseyin

Tutumlu yaşam basitçe imkanlarınızın altında yaşamak anlamına gelir. Cömertçe değil, rahat bir şekilde. Tutumlu olmak sevdiğiniz şeylerden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Sadece ne zaman ve ne sıklıkla para harcadığınıza dikkat etmeniz anlamına gelir.

Bir bütçeyi takip etmek ve işe giderken dışarıda yemek yemeyi veya kahve içmeyi azaltmak, tutumlu yaşam alışkanlıklarının başlıca örnekleridir.

6. Olumlu Bir Para Zihniyeti Geliştirmek

Olumlu bir para zihniyeti, odak noktanızı para hedeflerine odaklamak, paranın düşmanınız değil tarafsız olduğunu bilmek ve hedefleriniz için para kazanabileceğinize inanmaktır.

Doğru zihniyeti oluşturduktan sonra, mümkün olduğunda kredi kartı yerine nakit kullanmak veya para biriktirene kadar bir şeyler satın almamak gibi alışkanlıklarınızı değiştirmeye başlayabilirsiniz.

7. Gereksiz Harcamaları Kesin

Yiyecek, internet, telefon ve yemek planlayarak dışarıda yemek yemeye, daha az sıklıkta market alışverişine gitmeye ve evde yemek pişirmeye kadar harcamalarınızı azaltın.

 

Milyoner 5 Kişiyle Takılırsanız Ne Olur? Kendinizi sizi ileriye taşıyacak insanlarla kuşatın. Bakın bakalım ne oluyor?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store