İmar Barışı Nedir, Kimler Başvurmalı, Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Gazetelerin başlıklarında sürekli imar barışından bahsedildiğine şahit olmuşsunuzdur. Peki imar barışı nedir, son başvuru ne zaman ve nasıl başvurulur detayları biliyor musunuz?

İmar Barışı Nedir?

İmara aykırılıkları olan yapılar bu aykırılıklardan arınıp imar barışı sayesinde oluşan anlaşmazlığı giderecek şekilde imar barışı imkanı getirecektir. İmar affı yasasında faydalanmak ve başvuruda bulunmak için gerekli evrakların toplanıp harç ücretinin yatırılması durumunda Yapı Kayıt Belgesi verilecek. İmar affı ve Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılara daha önceden verilen yıkım kararları ile henüz ödenmemiş para cezaları iptal edilecek.

Yapı kayıt belgesi ne işe yarar;

Yapı kayıt belgesi binayı artık yıkılana kadar yasal hale getirmiş oluyor. Bu belge ile eski ise kentsel dönüşme girene kadar, yeni yapılmışsa binanın ömrü kadar, hiçbir şekilde binadan kaynaklı imar cezası ve imar kirliliği gibi cezalar verilmeyecek.

Yapı Kayıt Belgesi başvurularında arsa rayiç bedelinin ve bina yapım maliyetinin toplamının konutlar için %3'ü ticariler için %5'i kadar harç bedeli ödenecektir.

Kat mülkiyetine geçebilmek için aynı bedel tekrar ödenecektir.

İmar Barışı uygulamasından kat mülkiyetine geçerek faydalanmak için arsa maliklerinin tamamının muvaffakatı gerekmektedir.

İmar Barışına Başvuru Ne Zaman Yapılacak

İmar barışı başvuruları 8 Haziran’dan itibaren resmen başladı.

İmar barışı başvuruları 31 Ekime’e kadar devam edecek. Yapı kayıt belgesi bedeli ise 31 Aralık 2018 tarihine kadar yatırılabilecek.

İmar Barışı Başvurusu Nereye Yapılır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kuruluşlara başvuru yapılabilecek. Ayrıca Bakanlar Kurulu’nun bu süreyi 1 yıl uzatma hakkı bulunuyor.

Başvuruda bulunan kişiler 31 Aralık 2018 tarihine kadar kayıt bedellerini ödeyebilecek. Kayıt bedeli her bina ve yapıya göre değişiklik gösterecek.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Adem Sunar
Bu yasa 31-12-2017'den önce yapılan kaçak yapılara af getiriyor.Peki 31-12-2017'den önce kaçak kat yapma imkanı olup ta,yasalara saygılı olduğu için yapmayanların günahı ne.?