EYT için zamsız borçlanmada son iki gün

EYT emeklilik başvurusu nasıl yapılır? Sorusuna yanıt arayanlar, eksik prim günleri varsa borçlanarak tamamlayabilir, ancak elini çabuk tutması gerekiyor. Çünkü yılbaşı sonrası ödeyecekleri miktar zamlı olacak. İşte EYT borçlanmasının günlük ve aylık miktarı ve tüm detayları...

1 9 İKİ GÜN İÇİNDE BAŞVURAN KAZANÇLI OLACAK

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin netleşmesiyle birlikte, eksik prim günlerini tamamlaması gereken emekli adayları için de takvim işlemeye başladı. Yılın son iki gününde eksik prim için borçlanma başvurusu yapanlar yüzde 54 daha az ödeme yapacak.

2 9 SÜREÇ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

4A SGK, 4B Bağ-Kur ve 4C Emekli Sandığı çalışanları için EYT başvuru, düzenlemenin yasalaşmasıyla birlikte süreci başlayacak. EYT borçlanması yaparak emekli olmak isteyenler için SGK da süreci adım adım paylaştı. E-Devlet üzerinden kolayca yapılacak

3 9 1 OCAK'TA BORÇLANMA NE KADAR ARTACAK?

EYT yaş sınırı ve EYT kapsamı netleşirken, EYT hesaplama yapanların sayısı arttı. 4A, 4B, 4C’li çalışan SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı çalışanları için EYT süreci, tamamlanmak üzereyken, eksik primlerini tamamlamak isteyenlerin daha ucuz borçlanma yapabilmesi için de vakit daralıyor. Yeni asgari ücretin açıklanmasıyla beraber 2023 yılında yapılacak borçlanmalar 1 Ocak 2023 itibarıyla yüzde 54,6 artacak. Yılın bitmesine 2 gün kala vatandaşlara ellerini çabuk tutmaları uyarısı yapıldı.

4 9 YENİ YILDA BORÇLANMA NASIL OLACAK?

ASKERLİK BORÇLANMASI 
GÜNLÜK: 69,02 TL
ZAMLI: 107 TL

180 GÜNLÜK: 14,423 TL
ZAMLI: 19,260 TL

450 GÜN: 31,059 TL
ZAMLI: 48,150 TL

DOĞUM BORÇLANMASI
1 ÇOCUK: 49,694 TL
ZAMLI: 76.320 TL

2 ÇOCUK: 99,338 TL
ZAMLI: 153,007 TL

3 ÇOCUK: 149,083 TL
ZAMLI: 223.587 TL

5 9 SGK'DAN EYT BAŞVURUSU İÇİN REHBER

Kimi askerlik borçlanması, kimi de doğum borçlanması için SGK’nın kapısını çalacak. SGK önlerinde yoğun kuyruklar oluşmasını önlemek isteyen kurum yeni bir duyuru yaptı. EYT'de sigorta girişini öne çekmek isteyip, doğum ve askerlik borçlanmalarını ödeyecek vatandaşlar için, başvuruların e-Devlet üzerinden nasıl yapıldığına dair bilgilendirmede bulundu. Tüm bilgiler adım adım paylaşıldı.

6 9 E- DEVLET’TEN BORÇLANMA NASIL YAPILIR?

EYT için askerlik ve doğum borçlanması yapacaklar için e-Devlet üzerinden işlemler şu şekilde ilerliyor:
-Öncelikle e- Devlet kullanıcı adı ve şifresiyle sisteme giriş yapılır.
-Arama çubuğuna 'borçlanma' yazarak arama yapılır.
-Kişinin borçlanabileceği hizmet türleri görüntülenir.
-Borçlanma yapılacak sekme seçilir.

7 9 BORÇLANMA TUTARI BEYAN EDİLECEK Mİ?

Askerlik borçlanması yapmak isteyen bir kişi,' 4A ya da 4B Askerlik Borçlanması Başvurusu' uygulaması üzerinden açılan ekrandan 'yeni başvuru' sekmesini tıklar. Sistem tarafından son sigortalılık statüsü ve askerlik durum bilgisi sorgulaması yapıldıktan sonra başvuru işlemine devam edilir. Kişi borçlanma tutarı beyan etmez, borçlanma tutarının hesabında dikkate alınacak kazancı belirler. Bir günlük borç tutarı, kişinin beyan ettiği günlük kazancın yüzde 32'sidir.

8 9 TEBLİGAT İÇİN ADRES BİLGİLERİ

-Askerlik borçlanması yapmak istediği tarih aralığını seçer. Son olarak tebligat için adres bilgisi görüntülenir. Kişi otomatik olarak gelen MERNİS adres bilgileri ile devam edebileceği gibi ayrıca bir adres bilgisi de beyan edebilir. Başvurusu tamamlanan kişiye başvurusunun hangi üniteye yönlendirildiği bilgisi de verilir.

9 9 BORÇ NE ZAMAN VE NEREYE ÖDENECEK?

Borçlanma başvurusu tamamlandıktan sonra başvuru ilgili üniteye yönlendirilir

Tahakkuk eden borç tutarı, kişinin belirlediği adrese gönderilmek üzere iadeli taahhütlü olarak postaya verilir. Kişi tebliğ edilen borcu, borcun tebliğ edildiği tarihten bir ay içinde kurumun anlaşmalı olduğu bankalardan birine ödemelidir.

-Borcun tamamının yasal süreci içerisinde ödenmemesi halinde, ödenen miktara karşılık gelen süre sigortalılık olarak değerlendirilir.

-Belirtilen süre içerisinde tebliği edilen borcu ödemeyenler ile borcun sadece bir kısmını ödeyenlerin kalan süreler için yeniden başvuru yapmaları gerekir.

-Kişi evrak takip sistemi üzerinden başvurusunun durumumu takip edebilir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800