Emekli Olmak!

Peşinen ifade edeyim emekli olmak derken ‘’Emeklilik hakkını kazanmak’’ değil demek istediğim, çalışma hayatının noktalanmasıdır emekli olmak…

Emeklilik hakkını kazanalı yıllar olmuştu ama iş hayatım devam ediyordu. Bir gün zorunlu olarak bir anda bitiverdi. Çok çabaladım, uğraş verdim çalışmaya devam etmek için ama bugünkü gibi 65 yaş üstüne takıldı. 45 yıllık deneyimlerim çok kabul görmesine karşın ‘Yaşın 65’i sollamış’ diyerek nazikane reddediliyordum. Halbuki aynı şirkette devam ediyor olsaydım kimse bırakın 65’i 80 yaşına gelseniz bile katkı veriyorsanız güle güle demezdi.   

Doğup büyüdüğüm Sarıyer’in ortasından bir dere akardı. Sonraki yıllarda üstünü kapattılar. Hem derenin etrafında hem de Eski Sular Caddesi’ne kadar yayılan çok geniş bir pazar yeri kurulurdu her çarşamba günü. Sebze halinden gelen seyyar manavlar dışında civar köylüler ürettikleri sebze, meyve, yumurta ve benzerlerini pazar yerine getirir, akşama kadar satıp tüketmeye çalışırlardı.

Annem önde ben onu takipte, dolanır dururduk. Seneler geçti şimdi de yazları yaşadığımız  Heybeliada’da her çarşamba kurulan pazara eşim önde ben takipte gezer dururuz zevkle, merakla… Yani 7 yaşında annenle, evlenince ve de çalışma hayatı sona erince eşinin arkasında gezersin pazar yerlerini, ömür geçer pazardaki pozisyonun değişmez, hep bir kadını takip edersin...

Hatırlarım, pazar yerlerinde sırtlarında küfeli hamallar bulunurdu, alışverişlerini küfeci taşırdı, tabii o devirlerde şimdikiler gibi organik pazarlar yoktu zira her şey organikti. 

Kırklı yaşlarda emeklilik hiç aklıma gelmezdi, çalışma hayatı ve kazanılan para sanki sonsuza dek sürecek duygusu vardı. Emeklilik hakkım bir şekilde erken yaşlarda kazanıldı, aylık parası da çok tatlı geliyordu iş hayatı devam ederken...

Bugün SGK dışında BES ya da benzeri kurumlardan da emeklilikte gelir getirecek ek olanaklar da mevcut. Benim naçizane ve kuvvetli önerim, (Hoş kırklı yaşlarda bile öneri nasihat dinlemeyiz ya)  tüm olanaklarınızla tasarruf ve birikime çok erkenden başlamanız. Seneler öyle hızlı akıyor ki bir bakmışsınız pazarda eşinizin arkasında bulmuşsunuz kendinizi.

Emekli hayatı başladığında aslında en güzel yaşlarınız başlıyor demektir, bir olgunluk, bir yumuşama, bir hoşgörü ve iç huzuru sarmıştır benliğinizi, yaşanmışlığın damıtılmış deneyim ve   güzellikleri çevrenize çok gençleri çekecek, biriktirdiğiniz dostlarla ve parasal birikimlerinizle dolu dolu güzellikler yaşayacaksınız. Yeter ki sağlığınıza çok dikkat edin olabildiğince akıllı beslenin ve stresli hayatı kontrol altında tutabilin. 

Etiketler BES emeklilik
Yorumlar
Kalan Karakter 800
Ayşegül Nezir
Çok iyi anlatılmış,benim ilave edeceğim düşüncem, ömrümüzün sonbaharında saate bakmadan özgürce günleri yaşamaktır, emeklilik. Keyifli zamanın tadını çıkarmaktır, yaşam lüksümüzün arttığı yıllardır. Çalışıldığı dönemde birikiminiz olursa değme keyfinize. Bes, bence akıllıca bir uygulama. Unuttuğun paranın sessizce yığılması, sonrasında yan gelir olarak işe yarıyor. Kıyafet ve makyaj ürünlerine harcadığın parada cebinde kalıyor. Kısaca, emeklilikte rahat etmek için sağlıklı kalmakta önemli, stresi az günlere merhaba demek için birikimini akıllıca yapmak gerek İyi günler,

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store