Market Alışverişinde Bunlara Dikkat!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, koronavirüsün bulaşmasını engellemek için marketlerde dikkat edilmesi gerekenlere dikkat çekti.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, ‘Öncelikle her zaman dediğimiz gibi bu virüse karşı el hijyeni çok önemli. Marketlerdeki alışveriş arabaları da çok sık dokunulan ve elden ele dolaşan araçlar. Marketlerdeki alışveriş arabaları çok sık dokunulan ve elden ele dolaşan araçlar. Bunların özellikle tutulan yerlerinin sık sık su ve deterjanla temizlenmesi ve daha sonra belki çamaşır suyu çözeltisiyle silinmesi çok önemli. Arabalar ile temastan sonra mutlaka el hijyenine dikkat etmemiz gerekiyor. Alışveriş bitiminde ulaşabiliyorsak su ve sabunla en az 20 saniye iyice ovarak ellerimizi temizlememiz gerekiyor. Eğer su ve sabuna ulaşamazsak el dezenfektanı ya da kolonyanın da mutlaka kullanılması lazım ‘ şeklinde açıklamalarda bulundu.

Hem Bütçeniz Hem de Hijyeniniz Açısından Öneriler


- Alışverişe çıkmadan önce liste yapmanız size hem para ve zaman tasarrufu sağlar hem de fazladan ürünlere dokunmanızı engeller. Bunun için alışverişe çıkmadan önce evinizde ne eksikse ona karar verin ve yazın.
- Alışverişe çıkmadan önce listenize bakın ve sonrasında bu ürünün hangi markette daha ucuz olduğunu kontrol edin.
- Alışveriş listesinden sonra en dikkat etmeniz konulardan biri de markete aç gitmemek. Bunun için tokken alışveriş yapmak hem fazla kiloları hem fazla harcamaları önler.

Yorumlar
Kalan Karakter 800