Ev Kadınlarına Büyük Müjde - 03.01.2013

2013 Ocak ile birlikte yeni ‘Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’ yürürlüğe girdi. Devlet, vatandaşa BES'e girsin diye teşvik olarak para verecek. Teşvikten eskiden sadece vergi ödeyen yararlanıyordu. Artık ev kadını dahil çalışan çalışmayan herkes yararlanacak. BES'e 100 TL koyana devlet 25 lira verecek. Yeni yıl ile birlikte çok önemli bir...

2013 Ocak ile birlikte yeni ‘Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’ yürürlüğe girdi. Devlet, vatandaşa BES'e girsin diye teşvik olarak para verecek. Teşvikten eskiden sadece vergi ödeyen yararlanıyordu. Artık ev kadını dahil çalışan çalışmayan herkes yararlanacak. BES'e 100 TL koyana devlet 25 lira verecek.

Yeni yıl ile birlikte çok önemli bir kişisel yatırım aracı olan Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) değişiklikler oldu.
Uygulanmaya başlayan ‘devlet katkısı’yla birlikte artık devlet, BES katılımcılarına katkı yapmaya başlıyor. Sizin adınıza ayrı bir hesaba para yatırıyor. Siz sisteme ayda 100 lira yatırıyorsunuz, devlet de bir alt hesapta sizin için 25 lira biriktiriyor. Daha ne olsun! Geleceğinizi güvence altına almanın daha iyi bir yolu olamaz. Küçük küçük birikimleriniz, siz yemeğinizi pişirir çocuğunuzu büyütürken bir kenarda uzmanlar tarafından yönetilerek değerleniyor.

Dipsiz Kuyu Değil
Eski BES mevzuatında limitler aylık olarak hesaplanır ve vergi iadesi kişinin brüt ücretinin yüzde 10'unu geçemezdi. Yeni düzenlemeyle bu limit kaldırıldı. 2013'te brüt asgari ücret üzerinden yapılan hesaplamaya göre katılımcı ilk yıl 11 bin 743 lira yatırdığı takdirde devlet, 2935 liralık devlet katkısını kişinin bireysel hesabına ek katkı olarak yatıracak. Tavan tutarın geçilmesi durumunda, geçilen bölüm için devlet katkısı alınamayacak.

Eski Katılımcılar İçin de Geçerli
İlk devlet katkısı 2013 içinde devletin belirleyeceği bir tarihte ödenmeye başlayacak ve geriye dönük katkı paylarının oluşması halinde, bu tutarlar peyderpey katılımcıların hesabına yatırılacak. Devlet katkı payı, eskiden sistemde olanlar için de aynen geçerli olacak.

Emeklilik Ya Da Erken Çıkış Durumunda Ne Olacak?
Sistemden erken çıkışlarda ya da emekliliğe hak kazanılan durumlarda yapılacak kesintiler, eski mevzuatta tüm birikim üzerinden hesaplanırdı. Yeni mevzuatta ise getiri üzerinden hesaplanacak. Örneğin; sisteme 10 bin lira yatırıldığını ve bu paranın getirisiyle beraber 14 bin lira olduğunu düşünelim. Sistemden erken çıkma ya da emeklilik durumunda kesintiler anaparanın getirişi olan 4 bin TL'nin üzerinden yapılacak.

Geçen Haziran'da Sistemden Çıkan Katkı Payı Alacak Mı?
29 Haziran 2012'den sonra bir Bireysel Emeklilik sözleşmesini birikimlerini alarak sonlandıran katılımcılar, yeni BES başvurusu yapsa dahi 31 Aralık 2014'e kadar devlet katkısı alamayacak.

3 Yıl Şartı Var
Soru: Elimde 30 bin lira var. BES'e yatırsam, devlet bana her ay yüzde 25'i kadar katkı payı öder mi?

Cevap: Bu kadar da abartmayın artık! Katkı payının bir sınırı var. Bu sınır, yıllık brüt asgari ücretin yüzde 25'i. 2013 için, devletin ödeyeceği tutar yıllık azami 2935 lira. Bu da 11 bin 743 lira olan yıllık brüt asgari ücretin yüzde 25'ı demek. Eğer ilk 3 yıl içinde sistemden çıkarsan bu katkıyı alamazsın.

Ocak 2016'ya Kadar Dayan
Soru: 2005'ten bu yana sistemdeyim. Benim ne avantajım olacak? Bu süre, devlet katkısı hak kazanma süresinde dikkate alınacak mı? Fatma

Cevap: Evet, alınacak, 1 Ocak 2016'ya kadar sistemden ayrılmazsan, 2013'ten önce geçirilen süreye bağlı olarak devlet katkısı hak kazanma esas süresine süre eklemesi yapılacak. Mevcut katılımcılar için 2013'ten önce;
-3-6 yıl arasında sistemde olanlar 1 yıl,
-6-10 yıl arasında sistemde olanlar 2 yıl,
-10 yıl ve üzeri sürelerde sistemde olanlar 3 yıldır sistemdelermiş gibi işlem görecek.
Bu süreler, 2013'ten sonra BES'te kaldıkları sürelere eklenecek.

Şirket Seçerken Bunlara Dikkat!
Soru: BES'e girmeye karar verdim. Maaş aldığım bankayla mı yoksa diğer bankalarla mı çalışmam uygundur? Burak

Cevap: Şirket seçerken şunlara dikkat et:
1- GRUP: Şirketinin herhangi bir emeklilik şirketi ile özel işyeri anlaşması var mı? Grup anlaşmalarında kesintiler ve giriş ücretleri daha az. Çalışan arkadaşlarınızla grup kurup bireysel emeklilik şirketinden grup planı talep edin.

2- BANKA: Çalıştığın bankanın hizmetleri iyi mi? Piyasa payı nasıl?

3- FON GETİRİLERİ: Son seneyi değil, kuruluşundan beri diğer emeklilik şirketleriyle karşılaştırmalı olarak fon getirilerini incele.

4- HİZMET KALİTESİ: Sorun olduğunda anında erişebiliyor musun? Müşteri hizmetleri kaliteli mi? Müşteriyi arayarak bilgilendirme var mı? E-posta gönderimleri yapıyor mu? Bunlara göre şirket seçiminde karar senin. Bu arada unutma yılda bir kez seçtiğin şirketi değiştirme hakkına sahipsin.

3 Ayda Bir Ara
Soru: 30 yaşındayım. Bugün BES için başvurdum. 125 lira ile başlıyorum. BES'i uzun vadeli bir yatırım olarak görüyorum. Size göre hangi fonu seçeyim? Murat

Cevap: Bravo sana. Bireysel Emeklilik, kesinlikle uzun vadeli birikim aracı. Fon konusunda müşteri temsilcinle otur tercih ve beklentilerin doğrultusunda seçim yap. 2-3 ayda bir birikimlerini kontrol edip piyasaya göre yönlendir.

Eşini İkna Et
Soru: Rize'den yazıyorum. BES'e katılmak istiyorum ama karar veremiyorum. Yaşım 27, ev kadınıyım, bir oğlum var. Eşim memur, sadece ona yaptırmıştık ayda 100 lira. Ben de yaptırsam benim de emekli maaşım olabilir mi? Eşim "Boşver" diyor. Melda

Cevap: Yaptır tabii. Bireysel Emeklilik Sistemi'yle biz işimize gücümüze bakarken, para bir kenarda birikiyor. Bir de bu yeni sistem tam sana göre. Devlet de yatırdığın paranın yüzde 25'ini katkı payı olarak senin adına açılacak hesaba nakit olarak yatıracak. Bu eşin için de senin için de geçerli. Yani çalışan çalışmayanı ayırmıyor devletimiz 'gel kim olursan gel' diyor. Fakat şartları var. İlk 3 yıl devletin yatırdığı katkı paylarına dokunamıyorsun.

-3'üncü yılın sonunda katılımcı devletin yaptığı katkının yüzde 15'ini,
-6'ıncı yıl sonunda yüzde 35'ini,
-10'uncu yıldan sonra yüzde 60'ını,
-56 yaşında emekliliğe hak kazandığında ise tamamını alabilecek.
Sen tatlı dille eşini ikna edersin. Rize'ye selam söyle benden. Mis gibidir şimdi yaylalar. Sağlık, sevgi ve para ile kal.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store