BDDK Hangi Uygulamayı Kaldırdı?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, finansal piyasalarda yeni bir normalleşme adımı attı. Bu sebeple hangi uygulamayı kaldırma kararı aldı?

BDDK'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, salgın döneminde oluşan belirsizlik nedeniyle yürürlüğe konulan aktif rasyosu uygulaması 31 Aralık'ta yürürlükten kaldırılacak.

Uygulama ile bankalara, topladıkları mevduat kadar kredi verme şartı getirilmiş, kredi sisteminin etkin çalışması hedeflenmişti.

Mayıs ayında yürürlüğe giren uygulamada daha önce iki kere esnekliğe gidilmiş, bankaların yüzde 100 uygunluk şartı önce yüzde 95'e sonra yüzde 90'a indirilmişti.

Aktif Rasyosu Nedir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), bankaların daha fazla kredi vermesini sağlamak için uyguladığı aktif rasyosu ismi verilen denkleme göre bankaların belli oranlarda kredi vermesi, menkul kıymet alması veya TCMB ile swap (takas) yapmaları isteniyor.

Bankalar, topladıkları mevduat ile bu kaynağı değerlendirdikleri krediler, menkul kıymetler ve swap işlemleri arasında bu formüle göre bir denge kurmak zorundalar.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store