Yıllık plan yapmak için en uygun ay: Ağustos

Yılın bu zamanına kadar olan süreçte kendinizi değerlendirmeniz ve önünüzdeki yoğun dönemde nelere hazırlanmanız gerektiğini planlamanız açısından ideal bir zamandasınız. Neler yapmalısınız?

Önümüzde bayram, okulların açılması, kışın gelmesiyle faturaların yükselmesi var. Şimdiden plan yaparak önlemimizi alabiliriz.

Tüm bunların yanı sıra ağustos ayı, sene başında koyduğumuz finansal hedefleri tutturmak adına kendimizi incelememiz için de mükemmel bir dönem!

Önce hedeflerinizi gözden geçirin: Ne kadarı gerçekleşti ve planladığınız harcamalar ne durumda? Aile fertlerinizle yılın değerlendirmesini yapın. Yeni ev, araba, tatil gibi hedeflerinize ulaştınız mı? Parasal olarak hedefleriniz bütçenizi nasıl etkiledi? Harcamaların yanı sıra yatırım, birikim ve tasarruflarınızı kontrol edin. Birkaç adımda para durumunuzu kontrol altına alıp finansal huzura kavuşabilirsiniz. İşte size birkaç tüyo...

2 10 BÜTÇE REVİZE

Bütçenizi önünüze alın. (Yoksa üşenmeyin, yapın) İlk sekiz ayındaki harcamalar ne durumda? Hemen tasarruf için neler yapabileceğinizi hesaplayın. Önümüz kış, masraflar daha da artacak. Önleminizi şimdiden alın. Bütçeye uygun gidiyorsanız, hele hele bütçeden daha az harcamanız varsa sizi tebrik ediyorum. Aynen böyle devam edin.

3 10 TATİL BÜTÇESİ

Gelen giden misafirler, akrabalar… Belki de siz bir yere tatile gideceksiniz. Tüm bunları hesaba katarak bir plan yapın.

4 10 OKUL BÜTÇESİ

Çocuklu aileler için en önemli harcamalardan biri. Eylül’den itibaren Haziran’a kadar okul masrafları ve çocuğun harçlığını planlayın. Eylül ayı bütçeyi biraz zorlayacak. Ne de olsa okul alışverişi var. Kıyafet, defter, kitap, çanta derken ipin ucu kaçmasın. Geçen yılki harcamalarınıza bakın. Enflasyon ortalamasına göre mesela yüzde 5 daha fazla olacağını düşünün. Eylül-Haziran arasındaki okul harcamaları için de servis, harçlık paralarını ekleyin. Özel hoca, dershane gibi masraflar da olacaksa yıllık bütçeye bunları da eklemelisiniz. Acil durumlar için de bir miktar ayırın.

5 10 KIŞA HAZIRLIK

Ağustos ayının ortalarından itibaren evinizi kışa hazırlamanızda fayda var. Kaloriferlerin bakımı, baca temizliği, halıların yıkanması, çatı veya pencere onarımları, ısı yalıtımının güçlendirilmesi gibi… Evi dolaşın, dikkatlice kontrol edin. Yapılması gerekenleri not alın. Yapılacak işler için farklı yerlerden birkaç fiyat teklifi alın. Bunları ne zaman yaptıracağınızı planlayın ve ona göre bütçenize ekleyin. Havalar soğuyup yağmurlar başlamadan işleri halledin.

6 10 EKSTRALAR

Birçok senelik tekrar eden harcamayı atlayıveriyoruz bütçemizde. Örneğin yenilenecek bir üyeliğiniz olabilir. Veya biten trafik, kasko, DASK, ev, sağlık, hayat, işsizlik… sigortanız var. Aileden veya dostlarınızdan birinin doğum günü olabilir. Bitip yenilenmesini istediğiniz her ne varsa bunları listeleyin ve bütçeleyin.

7 10 FİNANSAL DURUM

Borcunuz alacağınız var mı? Önce bunları hesaplayın. Kredi kartı, banka kredisi, eşe dosta borç. Hepsini alt alta yazın. Borcunuz için ödeme planı oluşturun. Varlıklarınızı gözden geçirin. Bankadaki paranız, yatırımlarınız, ev, araba… Bütün varlıklarınızın değerini güncel olarak hesaplayın. Sonra hepsini toplayın. Bu size güven ve güç verecek. Toplam varlıklarınızdan toplam borcunuzu çıkartın. Varlıklarınızdan borcunuz arasındaki fark artıda ise kendinizle gurur duyabilirsiniz. Harikasınız. Ama borçlar varlıklardan fazlaysa dikkat. Acil önlemler almanız gerekebilir. Durun, paniğe gerek yok. Her sorun çözülür. Sadece iyi bir plana ihtiyacınız var. Aylık gelirinizle aylık gideriniz arasındaki dengeyi kontrol edin. Buna göre şu adımları izleyin:

8 10 TASARRUF

Lüzumsuz harcamaları kesin. İsraf alanlarını listeleyin. Delikleri tek tek kapatıverin. Birikim: Elinize para geçer geçmez bir miktarını hemen ayırın. En az yüzde 10 olsun. Harcamalara ondan sonra başlayın.

9 10 EK GELİR

Gelirinizi artırmanın yollarını arayın. Patronunuzla konuşun, işyerinde daha fazla sorumluluk alıp daha fazla çalışın. Mesai saatleri dışında para kazanacak bir şeyler yapmanın yollarını arayın.

10 10 YATIRIMLAR

Yatırımlarınızı gözden geçirin. Belki de getirisi daha fazla olan yollara başvurmanız gerekebilir. Yatırım danışmanınızla konuşun.

Yorumlar
Kalan Karakter 800