Yeni evlilere finansal ipuçları!

Finansal konular hakkında konuşmak, çok romantik bir konuşma konusu olmayabilir ancak finansal temeller için önemli bir adım. Evlenmeden önce uzun süreli tanışıyor olsanız bile, evlendikten sonra finansal durum yönetimi değişebilir.

Ailenizden Öğrendiğiniz Finansal Deneyimleri Konuşun
Ailenizin parayı nasıl ele aldığını, finansal özgeçmişlerinden öğrendiklerinizi ve size tasarruf veya harcama yapmayı nasıl öğrettiklerini konuşun. Bu hem birbirinizin para karakterini tanımasına yardımcı olur hem de deneyimlerden faydalanmanızı sağlar.

Banka Hesabınızın Nasıl Olacağına Karar Verin
Finansal yönetiminizle ilgili olarak göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer şey, banka hesaplarınızın ortak olup olmayacağı. Burada tek bir doğru yok... Her ikisinin de kendi içinde artıları ve eksileri var. Ortak bir banka hesabına sahip olmak, her ikinizin de bu hesaba katkıda bulunacağınız anlamına gelir. Konuşun, kararınızı verin.

Bir Bütçe Oluşturun
Aylık gelirinizi hesaplayın. Ardından, aylık faturalar, eğlence, sigorta, krediler ve diğer borçlar gibi harcamalarınızın bir listesini yapın. Bu listeyi inceledikten sonra, gerekli olmayan giderleri kesin. Bütçeye sahip olmak, hem aylık olarak ne kadar getirmeniz gerektiğini daha iyi anlamanıza hem de borçların üstesinden gelmenize ve fazla harcamadan kaçınmanıza yardımcı olur.

Finansal Durumunuzu Sık Sık İnceleyin
Ev bütçenize sadık kalmanızı sağlamak için finansal durumunuzu aylık olarak gözden geçirmeyi alışkanlık haline getirin.

Acil Durum Fonu Başlatın
Bu tasarruf hesabı, acil durumlar veya beklenmedik durumlar için nakit ayırmanın harika bir yolu. Örneğin, aniden bir bebek beklediğinizi öğrenirseniz, ev ile alakalı bir tamirat çıkarsa vb. olaylar olması durumunda sizi finansal açıdan rahat ettirir. Her ikinizin adın bir tasarruf hesabı oluşturun ve bankacılık uygulamanız üzerinden otomatik bir transfer oluşturun veya aylık olarak hesaba para yatırın.

Harcama Alışkanlıklarınızı Saklamayın
Fazla harcama ekstra borç yükleyebilir, eşler arasında güvensizliğe neden olabilir. Büyük satın alımlar yapmadan harcama alışkanlıklarınız konusunda açık ve dürüst olun.

Emeklilik Planı Yapın
Eşinizle birlikte emeklilik planını şimdiden yapın ve ona göre tasarruf oluşturun. Bugünden, yarınlarınıza yatırım yapmaya başlayın.

Bütçenize uygun seyahat planlayın Seyahat planlamak istiyor ama bütçenize uygun bir seyahatin nasıl organize edileceği hakkında hiçbir fikriniz yok mu? Düşündüğünüzün aksine, seyahat etmek çok da maliyetli olmak zorunda değil. Uygun bir tatil için iyi bir plana ihtiyacınız var.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store