Bütçenize uygun seyahat planlayın

Seyahat planlamak istiyor ama bütçenize uygun bir seyahatin nasıl organize edileceği hakkında hiçbir fikriniz yok mu? Düşündüğünüzün aksine, seyahat etmek çok da maliyetli olmak zorunda değil. Uygun bir tatil için iyi bir plana ihtiyacınız var.

1 5 Bütçe belirleyin

Bütçe en önemli şey. Ne kadar para harcamak istediğinizi ve konaklama, yemek ve geziler için ne kadar ayırabileceğinizi bilmelisiniz. Bir gün için minimum ve maksimum tutarınızı belirleyin. Acil durumlar için biraz tasarruf edin. Bu bütçeye göre artık kendinize uygun bir yer bulabilirsiniz.

2 5 Doğru yeri seçin

Tatil yerlerindeki ortalama harcama maliyetlerini kontrol etmek için internette arama yapın. Gitmek istediğiniz yerdeki konaklama ve yemek ücretlerine göz atın. Seyahat blogları her zaman iyi bir bilgi kaynağıdır. İnsanlar seyahat etmeyi ve sitelerinde hikayelerini anlatmayı severler. Daha önce o yere gitmiş ve deneyimlerini anlatan blog yazılarını okumak için zaman ayırın. Arkadaşlarınızdan tavsiye isteyin. Belki bazıları gideceğiniz yerlere gitmiştir ve size bazı faydalı ipuçları verebilir. Bulduğunuz her şeyi yazın ve fiyatları karşılaştırın. Gideceğiniz yeri seçtikten sonra hemen seyahatinizi planlamaya başlayın.

3 5 Plan yapın

Bir excel tablosu oluşturun ve ulaşım, yemek ve konaklama fiyatlarını girin. Herhangi bir gezi ve gezinin maliyetini bulabilirseniz, onları da oraya ekleyin. Bu şekilde, her şeyi daha kolay karşılaştırabilirsiniz.

4 5 Fiyat karşılaştırma sitelerini kontrol edin ve promosyonları takip edin

İnternette birçok fiyat karşılaştırma sitesi bulabilirsiniz. Size sadece ucuz havayollarından bilet satın alırken yardımcı olmakla kalmazlar, çoğu zaman yarı fiyatına bir bilet de bulabilirsiniz. Fiyatları her gün kontrol edin. Yeni promosyonlara göz atın ve kaçırmayın. Son dakika gezileri de iyi fikir olabilir. Bazen harika fırsatlar bulabilir ve çok düşük bir fiyata her şey dahil bir tatile çıkabilirsiniz. Bunun tek dezavantajı, herhangi bir noktada gitmeye hazır olmanız gerektiğidir, bu da tam zamanlı çalışıyorsanız o kadar da uygun olmayabilir.

5 5 Yalnız seyahat etmeyin

Yalnız seyahat etmek harika olabilir, ancak iyi bir bütçeyle seyahat etmek istiyorsanız, yanınızda birini götürmek en iyisidir. Neden? Çünkü masrafları bölebilirsiniz. Yanınızda bir arkadaşınız varsa taksiye binmek bile sizin için yarı fiyatına olacaktır.

Tüm harcamalarınızı yazmalı ve bütçenize göre kontrol etmelisiniz. Bir gün harcama konusunda abartıya kaçtıysanız, ertesi gün giderlerinizi azaltabilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800