Yeni Ay, Beyaz Sayfa

Özlem Denizmen 3 Eylül Posta Gazetesi'ndeki yazısında yeni ay ile birlikte nasıl yeni bir bütçe planı yapabileceğinizi anlattı.

Özlem Denizmen Özlem Denizmen info@paradurumu.tv

Eylül ayı geldi, peki bütçeniz hazır mı? Nerede? Yazılı mı? ‘’Ben bütçemi aklımda tutuyorum’’ demeyin. Yazılmayan şeyler uçar gider, gelin eylül bütçenizi planlayalım.

Kendinize ya da ailenize nasıl zaman ayırıyorsanız, paranızı yönetmek, bütçe yapmak için de bir gün belirlemeniz hem düzenli bütçe yapmanızı hem de finansal huzurunuzun yerinde olmasını sağlar.
Bütçenin iki ayağı var; gelirler ve giderler. İster alın kağıdı kalemi elinize yazın ister bilgisayarda hazırlayın veya benim yeni uygulamamı indirin bütçenizi orada hazırlayın.

1. ADIM

Aylık bütçe yaparken; (evliler karı koca çayı koyun, karşılıklı oturun, başlıyoruz).

A. GELİR YAZIN: Maaş, harçlık, nafaka, kira geliri, burs, vs.

B. BİRİKİM YAZIN: Az çok demeden birikime ne kadar ayırıyorsanız yazın. Her ay her şeyden önce gelirinizin bir miktarını birikime ayırma prensibiniz olsun. 20 TL de olsa.

C. GİDERLERİ YAZIN: Kira/ev kredisi, gıda, fatura, ulaşım, sağlık, eğitim, kıyafet, tatil, ev eşyası, eğlence, kişisel bakım, hediye, zaaf. Düşünün nerelere, ne kadar harcıyorsunuz.

2. ADIM

LİMİT: Giderlerinize, gelecek aylar için kendinize uygun limitler koyun. Özellikle ‘zaaf alanlarınıza’.
GERÇEKLER: Bütçe yaparken lütfen gerçekçi olun, bir anda yapamayacağınız tasarruf hedefleri koymayın. Ulaşılabilir hedeflerle motivasyonunuzu güçlendirin.
DÜZEN: Bütçeyi bir kere yapıp bırakmayın, ne kadar düzenli olursa hayatınızı o kadar kolaylaştırır. Bütçe bir alışkanlıktır.
BÜTÇE GÜNÜ: Örneğin ‘pazar akşamı saat 21.30’ gibi net bir gün ve saat olsun.
ESNEKLİK: Bir kalemde fazla harcadıysanız, bir başkasından kesin. Paranız nereye gidiyor kontrolü sizde olsun.
KATEGORİ: Kredi kartı ekstrenizde yaptığınız harcamalar sektöre göre gruplandırılıyor siz de bütçe yaparken o kategorilerden faydalanabilirsiniz.
DETAY/GIDA: Kategoriler net olsun. Gıda market harcamaları yazıp temizlik malzemelerini de aynı gruba yazabilirsiniz.
KART: Geçtiğimiz aylardaki harcamalarınızı net bir şekilde görmek ve gerçekçi bir bütçe oluşturmak için kredi kartı ekstrenize bakın.
ZAAF/HEDİYE: Diyelim herkese hediye alma zaafınız var, bunu ayrı bütçeleyin. Ha bir de unutmayın hediyenin pahalısı değil, emek harcanarak özel olanı makbuldür. Zaman ise en kıymetli hediyedir.
10 SANİYE KALKANI: Dışarıda veya internetteyken aniden harcama dürtünüz gelirse, 10 saniye kuralını hatırlayın. 10 saniye boyunca almak istediğiniz şey ile konuşun: Sen istek misin, ihtiyaç mı? Benimle eve gelmene gerek var mı? Senin için borca değer mi? Seni almak için kaç saat çalışmam gerek? Seni gerçekten kullanacak mıyım?
KUTLAMA: Başardıkça kendinizi ödüllendirin. Örnek: Fiziksel ya da online olarak sizi mutlu edecek bir aktiviteye katılın.

BENİM İÇİN DOĞRU BİRİKİM!

Borcunuz yoksa gelirinizin en az yüzde 10’unu birikime ayırabilirsiniz.
Ailenizle yaşıyorsunuz ve çalışıyorsunuz, maaşınızın dörtte birini rahatlıkla biriktirebilirsiniz.
Asgari ücret veya zaruri ihtiyaçlar nedeniyle geçim zorluğu varsa iş kayırmadan ek iş aranabilir.
Ev kadınısınız, hiç çalışmadınız, şimdi fırsat çok, internetin başına geçin.
Üniversite öğrencileri, 5 TL de olsa, alışkanlık adına, bir kenara koyun.
NOT: Mobil uygulamam Moneye (ücretsiz) size uygun birikim oranlarını hesaplıyor.

KENDİNİZLE YÜZLEŞİN

Evinizin bir duvarına pano yapın ve üstüne doğalgaz, elektrik, cep telefonu gibi faturalarınızı, kredi ödemelerinizi, kredi kartı ekstrenizi asın. Durun ve panoya bir bakın. Görmek istediğiniz tablo bu mu? Cevabınız 'hayır'sa para durumunuzla ilgili içinizi ferahlatacak, kendinizi güvende hissettirecek kararlar almanın zamanıdır. İşe bütçe yapmayla başlayın.

Etiketler bütçe plan yeni ay
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store