Paranızı En İyi Şekilde Nasıl Yönetebilirsiniz?

Para durumunuzu iyi yönettiğinizde hayat kolaylaşmayabilir ama hayatınızdaki önemli şeylere odaklanmak için daha fazla zamanınız olur.

Para size mutluluğu satın alamasa da güvenlik duygusu getirebilir. Para yönetimine hakim olmadan, hayatınızın her zaman size bir adım uzakta olduğunu hissedebilirsiniz.

Para durumunuzu iyi yönettiğinizde hayat kolaylaşmayabilir ama hayatınızdaki önemli şeylere odaklanmak için daha fazla zamanınız olur.

Neyse ki, para durumunuzu yoluna sokmak hiç de zor değil. Gelelim paranızı doğru şekilde nasıl yöneteceğinize.

Para durumunuzu değerlendirin

Mevcut durumunuzu görmeden finansal hayatınızı iyileştiremezsiniz. Bütçenize zarar veren borçlar veya yüksek harcamalar konusunda kendinize karşı dürüst olun. İyi finansal seçimlerinizi kutlayın. Resmin tamamını görebilmeniz için her şeyi yazın. 

Paranız için plan yapın

İyi bir kişisel finans için mükemmel bir plana ihtiyacınız olacak. Bütçe yapmak için zaman ayırın. Paranızı nerede kullanmak istediğinizi planlayın. Günlük harcamalarınıza ek olarak, gelecek için tasarruf hedeflerinizi düşünün. 

Para hedefleri belirleyin

Hedef belirlemek iyi bir fikirdir. Finansal olarak nerede olmak istediğinizi düşünün. Yanlış cevap yok ama planlarınızı ve paranın bunları nasıl etkileyeceğini düşünmek için bir dakikanızı ayırmanız gerekecek. Paranın hayatınıza nasıl gireceğine dair bir fikriniz olduğunda, paranız için net ve spesifik hedefler belirleyin.

Para durumunuzu her gün kontrol edin

Nerede durduğunuzu bilmeden ilerleme kaydedemezsiniz. Bütçenizi kontrol etmek için her gün beş dakika ayırın. Fazla mı harcıyorsunuz? Doğru yolda mısınız? Bilmek önemlidir.

Her gün para durumunuzu kontrol etmek sıkıcı gelebilir. Ancak, uzun zaman almasına gerek yok. Para durumunuzu hızla belirlemek ve hayatınıza geri dönmek için bir kişisel asistan, Moneye kullanabilirsiniz.

Harcamalarınızı yönetin

Aylık bütçenizden kesebileceğiniz harcamalara bakın. Bütçenizden sadece 20TL'lik gereksiz bir harcamayı kesmek bile, yıl için 240 TL'lik bir tasarruf sağlayabilir.

Gelirinize göz atın

Tam olarak ne kazandığınızı anlamak önemlidir. Sadece brüt gelirinizi değil, net gelirinizi de belirlemek için bir dakikanızı ayırın. Bu numarayla daha doğru bütçe yapabileceksiniz.

Borçları ödemeye başlayın

Kötü borç büyük bir finansal yüktür. Sadece mevcut bütçenizi değil, aynı zamanda gelecek için tasarruflarınızı da etkiler. Borcunuzu ciddiye alın ve borcunuzu ödemeyi bir öncelik haline getirin. Farklı borç geri ödeme stratejileri düşünün ve sizin için en uygun olanı seçin.

Borcun sizinle diğer finansal hedefler arasında durmasına izin vermeyin.

Kredi puanınızı anlayın

Kişisel kredi puanı finansal hayatınız üzerinde büyük bir etki yaratabilir. Kredi notunuzu yükseltmek için harekete geçin. 

Acil durum fonu oluşturun

Ne yazık ki, hayat hiç beklemediğiniz bir anda büyük masraflar çıkarır. Tipik olarak bu acil durum harcamalarına, hastane ziyareti veya iş kaybı gibi hoş olmayan olaylar eşlik eder. Acil durumun ne zaman ortaya çıkacağını asla bilemezsiniz ama buna hazırlanabilirsiniz.

Nedeninizi bulun

Finansal durumunuzu kontrol altında tutmak biraz zaman ve çaba gerektirecektir. 

Kişisel finans tükenmişliğini önlemenin en iyi yolu, nedeninizi bulmaktır. Neden paranızı nasıl yöneteceğinizi öğrenmeyi seçiyorsunuz? Kendinizi daha iyi bir finansal duruma getirmek için neden harekete geçiyorsunuz? Birkaç yaygın neden; borçtan kurtulmak, finansal olarak bağımsız olmak ve sizi aydınlatan şeylere daha fazla zaman harcamak… Nedeniniz ne olursa olsun, bir tane olduğundan emin olun. Nedenini anlamak için bir dakikanızı ayırın. Neden daha fazla para istediğinizi anlamak için daha fazla para istemenin ötesine geçin.

Çocuğunuzla Birlikte Moneye İle Finansal Yolculuğa Çıkın!Moneye yolculuğuna katıl, çocuklarınla birlikte para aktiviteleri yap, harçlık eğitimi ve iletişim önerileri al!

 

 

Etiketler Para Yönetimi
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store