Paramı Nasıl Yönetirim?

"Merhaba Özlem Hanım, yeni tanıdım sizi ben bir ev hanımıyım ve evimde triko makinalarımla ürünler üretiyorum ve satıyorum. Güzel gelirim var ama bir türlü para yönetimini yapamıyorum. Bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz. Ayşe"

"Merhaba Özlem Hanım, yeni tanıdım sizi ben bir ev hanımıyım ve evimde triko makinalarımla ürünler üretiyorum ve satıyorum. Güzel gelirim var ama bir türlü para yönetimini yapamıyorum. Bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz. Ayşe"Merhaba Ayşe, Süpersin ev hanımısın ve kendi paranı kazanıyorsun, birçok kadının  yapmak istediğini gerçekleştirmişsin. Şimdi sıra geldi para yönetimine!

Hedeflerini belirle, önceliklendir. Hedefe ulaşmanın altın anahtarı BÜBOBİYA yapmak,

    • Bütçe (gelen paraları ve giden paraları düzenli takip etmek ve gelecek aylar için planını yapmak) yap ki paranın nereden gelip nerelere gittiğini anla, bil.

    • Bir şey almadan önce aklına hedefini getir. Hangisi daha önemli? Hedef için biriktirenler daha başarılı oluyorlarmış 6 aylık, 1 senelik, 2 senelik 5 senelik hedefler koyabilirsin kendine.

    • Harcamalarını YAZ. Bilmediğin şeyleri kontrol edemezsin.  Cebinde küçük bir kağıtla dolaş ya da cep telefonunda bir yer aç devamlı not al. 1 lirayı bile yaz. Bir ayakkabı kutusuna fişlerini biriktir. Birkaç ay bunu yaparsan nereye ne harcadığını göreceksin.  Bunu bilince gelecek aylar için kendine LİMİT koyabilirsin.Örneğin kıyafete  bu ay 100 TL harcayacağım gibi. Limitlerine uyarsan, hedefine uyarsın demek.

    • Para biriktirmek için yüksek kazanca ihtiyaç yok. Ama bu koyduğun paraya dokunmaman gerekiyor. Aylık biriktirip, her aybaşı bankaya gidebilirsin.

    • Bankada otomatik birikim hesabı açtırabilirsin. Bu genelde düzenli geliri olanlar için tavsiye ettiğim bir şey (maaş gibi).  Hesabından her ay belirli bir miktarın kesilip BİRİKİM hesabına gitmesini  isteyebilirsin. Tavsiyem eline gecenin %5-10 arasını BİRİKTİR. Gelişmeler konusunda bilgi bekliyorum. Sağlık,sevgi ve para ile kal,

Etiketler para yönetimi
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store