Maaş günü için kişisel finans tüyoları

Belki de ekonomik olarak hal böyleyken maaş günü ritüellerinizi değiştirmenin zamanı gelmiştir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? İşte cevabı:

Paranızı bir sonraki maaş gününe kadar biriktirmek, maaş gününü tasarruf etmenin bir yolu olarak kullanmak veya sadece hayatın size getirdiği finansal zorlukları karşılayabileceğinizden emin olmak, maaşınız hesabınıza yattığında bir para stratejisine sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Nakit akışınız söz konusu olduğunda maaş günü rutininizin üstesinden gelmek, ileride daha iyi finansal sonuçlar, daha az para stresi ve potansiyel olarak daha az borçla sonuçlanabilir.

MAAŞI ALINCA ÖDEMENİN DOĞRU OLUP OLMADIĞINI KONTROL EDİN

Maaşınızın herhangi birini harcamadan önce, işvereninizin size doğru tutarı ödediğinden emin olun. Bir şirkette yıllar geçirdikten sonra bile hatalar yapılabilir, bu nedenle maaş çekindeki tutarı doğrulamanız mantıklı olur.

ÖNCE ÖNEMLİ ÖDEMELERİ YAPIN 

Maaşınız hesabınıza ulaşır ulaşmaz alışverişe çıkmak cazip gelebilir. Ama en azından önemli ödemeleri yapana kadar ertelemek iyi bir fikir olabilir. Bilirsiniz, paranız biterse sizi strese sokan o dürtülerdir.

Pratik anlamda, ödemeniz hesabınıza geçtiğinde, tüm sabit maliyetlerinize (örneğin kira, mobil ve internet, sigorta ödemeleri ve üyelikler ve abonelikler) yönelik ödeme yapmayı düşünün anlamına gelir.

Daha da iyisi, ödeme günü ile aynı zamana denk gelen otomatik kesintiler ayarlayabilirsiniz, böylece bu ödemeleri düşünmek zorunda kalmazsınız.

BİRİKİM HESABI OLUŞTURMAK 

Diyelim yıllardır tatil planlıyorsunuz ama hiç paranız yok. Bunun nedeni, maaşınızı akıllı yönetemediğinizden olabilir.

Bunun için seçeneklerden biri size özel birikim hesabı oluşturmak ve maaşınızın bir kısmını maaş gününde bu hesaba otomatik olarak yatırılmasını sağlamak.

ACİL DURUM FONU DÜŞÜNÜN 

İyi para yönetimi, aynı zamanda yağmurlu bir gün için para biriktirmek anlamına gelir. Acil durum fonu oluşturmak önemli olabilir, çünkü önünüze neler çıkacağını asla bilemezsiniz.

Acil durum fonlarının bir kısmını ayırmaya karar verdiğinizde, ne kadar ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekir. 

Örneğin, araba arızası gibi bir ulaşım sorunu, gerekirse acil durum hesabınızla finanse edebileceğiniz bir şey olabilir. 

MAAŞ GÜNÜ RİTÜELLERİNİZİ DEĞİŞTİRİN 

Maaş gününde çok para harcamaya meyilliyseniz, rutininize bakmanıza ve değiştirmenize de yardımcı olabilir. Örneğin, genellikle dışarı çıkıp kendinize pahalı bir kıyafet alıyorsanız veya akşam yemeği için bir restoranda yemek yiyorsanız, o zaman dilimi için daha ucuz bir aktivite planlamayı düşünün.

Neden İyilik Haline İhtiyacımız Var? Kendinizi sürekli olarak ikinci plana atıyor ve biraz bitkin mi hissediyorsunuz? İyilik halini duydunuz mu? Duymadıysanız, hayatınızın en önemli alanlarındaki iyi hali duygunuzu elden geçirme planını nasıl yapacağınızın yollarını bulacağız.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store