Neden iyilik haline ihtiyacımız var?

Kendinizi sürekli olarak ikinci plana atıyor ve biraz bitkin mi hissediyorsunuz? İyilik halini duydunuz mu? Duymadıysanız, hayatınızın en önemli alanlarındaki iyi hali duygunuzu elden geçirme planını nasıl yapacağınızın yollarını bulacağız.

Kendinizi sürekli olarak ikinci plana atıyor ve biraz bitkin mi hissediyorsunuz? İyilik halini duydunuz mu? Duymadıysanız, hayatınızın en önemli alanlarındaki iyi hali duygunuzu elden geçirme planını nasıl yapacağınızın yollarını bulacağız. 

Bu plan, hayatınızı nasıl dengeleyeceğinizi öğrenmenize ve iyilik hali edinmenize yardımcı olacak!

İyilik Hali Nedir?

İyilik Hali, hayatınızın her alanında tatmin olmuş hissetmeniz anlamına gelir. Başka bir deyişle, günlük yaşamınızda bütünsel sağlık ve mutlulukla ilgili olumlu deneyiminizdir. Aynı zamanda, kendinizi sevme, sosyal bağlantılar ve çevrenizle etkileşim arasında sağlıklı bir denge kurduğunuz anlamına gelir.

  • Zihniyet
  • Fiziksel Sağlık
  • Akıl Sağlığı
  •  İlişkiler ve Sosyal Sağlık
  • Finansal Sağlık

Bu alanlardan birinde iyi olmaya odaklandığınızda, hayatınızın diğer alanlarındaki iyilik haliniz de doğal olarak gelişecek. Bu nedenle, iyilik halinin birçok yönüne odaklandığınızda, bir bütün olarak daha iyi hissedeceksiniz.

İyilik hali için plan neden önemli?

Hayatınızda kendinizi iyi hissettiğiniz dönemleri tekrar düşünün. Kendinizi güçlü, kendinden emin, dinlenmiş veya tatmin olmuş hissetmiş olabilirsiniz. Hayatınızda ne iyi gidiyordu?

Büyük olasılıkla, birden fazla şeyin birleşimiydi. Hayatınızın bir alanında kendinizi iyi hissettiğinizde, bu sağlık yaşamınızın diğer alanlarına da yayılır. 

İyilik halini deneyimlemek, dış etkenlere bağlı olmak zorunda değil. Tam bir iyilik hali planı, etrafınızda neler olup bittiğine bakmaksızın mutluluğunuzun kontrolünü elinize almanıza yardımcı olur.

Peki bu planı nasıl oluşturabilirsiniz?

İyilik hali planınızla ilgili en önemli şey, size özel olması olacak. 

1. Olumlu zihniyete sahip olun

Zihniyetinizin kontrolünü ele geçirin. Zihniyetiniz, günlük olarak yaptığınız büyük veya küçük birçok eylemden sorumlu. Ne yazık ki, insan beyni bizi dış tehlikelerden korumaya çalıştığı için olumsuz bir zihniyet geliştirmeye programlanmıştır. 

İyi haber şu ki, zihniyetimizi kontrol edebiliyoruz. Biraz niyetle, bizi fırsatlara açık tutan olumlu bir zihniyet geliştirebiliriz. Olumlu zihniyet, her gün olumlu eylemlerde bulunmak için motive olmayı kolaylaştırır.

Sağlıklı bir zihniyet geliştirmek için yapabileceğiniz birçok şey var. Bazı insanlar, üstesinden gelmek için onları sınırlayan inançların belirlemeye odaklanır. Diğer insanlar, kendi iç seslerini değiştirmek ve kendilerini günlük başarıya hazırlamak için olumlamaların gücüne inanır. Siz de bir yerden başlayın, değişimi görün.

2. Fiziksel sağlığınızı iyileştirin

Ardından, fiziksel sağlığınız, iyilik halinin önemli bir bileşenidir. Fiziksel sağlığınıza dikkat etmek sadece kilo vermekle ilgili değildir. Aksine, vücudunuza iyi bakmakla ilgilidir. Böylece fiziksel olarak iyi hissedersiniz. İyi bir fiziksel sağlık aynı zamanda hastalığa karşı duyarlılığınızı azaltır.  

Fiziksel sağlığınızın iki temel bileşeni var: diyet ve fiziksel uygunluk. Yine, fiziksel benliğinize bakmak, vücudunuzun nasıl göründüğü ile ilgili değil. Her gün en yüksek performansta çalışarak uyanabilmeniz için enerjik ve sağlıklı hissetmekle ilgili.

Sağlıklı diyetle beslenin

Diyet açısından, vücudunuza ihtiyaç duyduğunuz besinleri ve enerjiyi sağlayan taze, sağlıklı yiyecekler yemek önemli. Doğru yiyecekleri yemek gün boyunca üretken olmanıza yardımcı olur.

Bol bol egzersiz yapın

Aynı şekilde, fiziksel uygunluk da vücudunuzu güçlü ve sağlıklı tutmak için önemli. Gerçekten zevk aldığınız fiziksel aktivitelere katılın. Size keyif veren bir fiziksel uygunluk aktivitesi bulun. 

3. Akıl sağlığınıza dikkat edin

Tabii ki, iyilik hali söz konusu olduğunda zihinsel sağlığınıza da dikkat etmek de aynı derecede önemli. Akıl sağlığınıza dikkat etmek, işte, ilişkilerinizde ve kendi başınıza olduğunuzda tam potansiyelle çalışmanıza izin verir. Tıpkı fiziksel sağlıkta olduğu gibi, zihinsel sağlığınıza dikkat etmenin sayısız yolu var.

Zor bir iş-yaşam dengeniz varsa, bunu kendiniz kontrol etmek için yapabileceğiniz çok şey var. Uzun vadeli bir çözüm bulana kadar, mümkün olduğunca fazla denge oluşturmak için müdürünüzle veya iş arkadaşlarınızla konuşun. 

Akıl sağlığınıza dikkat etmenin diğer yolları arasında bir terapistle konuşmak, sınırlar koymak, sosyal bağlantılarınızı sürdürmek olabilir…

4. İlişkilerinizi ve sosyal sağlığınızı iyileştirin

Olumlu ilişkiler ve sağlıklı sosyal bağlantılar, iyilik hali için önemli. Sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirmenin iyi geldiği bir sır değil. Fiziksel sağlık ve zihinsel sağlık gibi hayatımızın diğer alanlarını da olumlu yönde etkileyebilir.

Sevdiklerinizle geçirdiğiniz zamanı optimize etmek için, o zamanı nasıl geçirmek istediğinize dair plan oluşturun. Samimi sohbetler için fırsat yaratan özel etkinlikler planlayabilirsiniz.

Ancak elbette, sosyal ilişkileri yönetmek de stresli olabilir. Sizi aşağı çeken insanlarla vakit geçirmek iyilik halinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Sevdiklerinizden herhangi birinin ruh sağlığınız üzerinde yıkıcı bir etkisi olduğunu fark ederseniz, hayatınızdaki o insanlarla sınırlar koymanın zamanı gelmiş olabilir.

5. Finansal durumunuzu kontrol altına alın

Finansal sağlık, hayatınızın diğer iyilik hallerini hem etkiler hem de etkilenir. Sağlıklı finansal alışkanlıklar geliştirmek, fiziksel sağlığınızı, zihinsel sağlığınızı ve hatta sosyal sağlığınızı daha kolay hale getirir.

Finansmanı yönetmek stresli olsa da zayıf finansal sağlık, iyilik hali planınızı kolayca bozabilir. Finansal sağlık herkes için farklı görünebilir. Ancak iyi bir finansal sağlık, genellikle bütçelemeyi, finansal olarak nerede durduğunuzu bilmeyi ve ortaya çıkan beklenmedik masrafları karşılayabilmeyi içerir.

Finansal sağlığınızı geliştirmenize yardımcı olmak için para zihniyetinizi dönüştürmek için Moneye uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama ile para durumunuzu düzenlemenize, doğru finansal hedefler oluşturmanıza yardımcı olacak.

 

Para stresi ile nasıl başa çıkabilirsiniz? Para stresinizi nasıl hafifleteceğinizi öğrenmek ve geliştirmek sizi yalnızca daha mutlu etmekle kalmaz, aynı zamanda finansal olarak daha güvenli hale getirebilir.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store