Hollanda'da asgari ücret sisteminde değişiklik: Artık maaşlar saatlik olarak...

Hollanda'da asgari ücret düzenlemesinde devrim niteliğinde bir adım atıldı! 2024 yılından itibaren asgari ücretler, aylık yerine saatlik olarak hesaplanacak. Bu yenilik, çalışanların gelirlerini daha adil ve esnek bir şekilde belirleme imkanı sağlayacak.

Güncelleme:

Önümüzdeki yıldan itibaren, asgari ücret sisteminde devrim niteliğinde bir değişiklik hayata geçirilecek. Her sektörü kapsayacak olan yeni sistem, ücretleri aylık miktar yerine saatlik ücret üzerinden hesaplayacak. Hükümet, bu değişiklikle işçi haklarını iyileştirmeyi, ücret düzeylerini daha adil bir şekilde ayarlamayı ve genç çalışanlara destek sağlamayı amaçlıyor.

Yeni "Saatlik Asgari Ücret" düzenlemesi, asgari ücretle çalışan herkesi kapsayacak ve mevcut "sabit aylık, haftalık ve günlük asgari ücret" uygulamalarına son verecek.

Saatlik Asgari Ücret uygulaması, çalışma süreleri üzerinde etkili olacak ve esnek çalışma modellerinin daha yaygın bir şekilde benimsenmesine katkı sağlayacak.

1 Ocaktaki Yeni Düzenleme

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren işverenler, yasal olarak çalışanlarına belirlenen asgari saat ücreti üzerinden ödeme yapma zorunluluğuna sahip olacak. 21 yaş ve üzeri tüm çalışanlar için standart saatlik asgari ücret uygulanırken, 21 yaş altındaki çalışanlara ise en az saatlik gençlik asgari ücreti üzerinden ödeme yapılacak.

İşverenlerin geleceğe yönelik adımlarını atması gerekiyor!

Yeni düzenleme, işçiler kadar işverenleri de etkileyen bir değişikliktir. Mevcut toplu iş sözleşmeleri ve iş sözleşmeleri, yeni hukuk sistemine uyum sağlamak için ayarlanmalıdır.

Sosyal İşler ve Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanan bir kitapçık, işverenlere Saatlik Asgari Ücret uygulamasına geçiş sürecinde yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu kitapçık, sık sorulan soruları ve örnek hesaplamaları içermektedir. Kitapçığa ulaşmak için bu linki kullanabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Hollanda Asgari Ücret

Hollanda'da Yeni Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? 

Yeni düzenlemeye göre, asgari saat ücreti miktarı her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde enflasyona endeksli olarak yeniden belirlenecek.

1 Ocak 2024'te yürürlüğe girecek olan saatlik asgari ücret bedeli ise bu yılın Ekim ayında açıklanacak.

Kaynakça;

https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/minimumloon/minimumuurloon-2024 


 

Etiketler Asgari Ücret
Yorumlar
Kalan Karakter 800