Hedef Nasıl Belirlenir, Hedeflere Nasıl Bağlı Kalınır?

Milyarder iş adamı Richard Branson’ın aldığı kararlara ve hedeflere bağlı kalmak için ipucu oldukça basit: Not almak!

Milyarder iş adamı Richard Branson’ın aldığı kararlara ve hedeflere bağlı kalmak için ipucu oldukça basit: Not almak!

Branson çocukluğundan bu yana hedeflerin, kararların ve yapması gerekenlerin listesini yapmış. Böylelikle kafasındaki fikirleri, almış olduğu önerileri ve ilerlemesini anlamlandırabildiğini söylüyor. Üstelik Branson dünyanın en başarılı insanlarından biri olmasına rağmen tüm fikirlerini ve kararlarını yazmamış olsaydı, muhtemelen onları unutacağını iddia ediyor!

Bağlı kalabileceğiniz bir liste yapmak için beş basit adım:

Aklınıza gelen her parlak fikri yazın. Hiçbir fikir değersiz değildir ve hiçbir fikir de vazgeçilmez değildir. Sen de hedeflerini ve harcamalarını Moneye’ye not edersen onları her zaman takip ve kontrol edebilirsin.

Birkaç listeniz olsun. Uzak, ulaşılması zor hedefler ve her gün tamamlanabilecek yönetilmesi kolay görevler. Bu şekilde vizyonunuzu belirleyebilir ve her gün oraya ulaşmak için adımlar atabilirsiniz. Kişisel hedeflerinizin yanı sıra iş hedeflerinizin de olduğundan emin olun. İş ve yaşam arasında kesin ve net bir ayrım yoktur, hepsi yaşamaya dahildir. Aynı şey listeler için de geçerli. Moneyede istek, ihtiyaç, harcama, birikim, hedefler ve dahası ayrı listelerde toplanır ama hepsi senin bütçeni oluşturur ve hayatına dahildir.

Tamamladığınız her görevi işaretleyin. Başarıyla tamamlanmış bir işi işaretlemekten daha tatmin edici çok az şey vardır. Doğru yönde atılmış küçük adımlar da olsa başarılarınızı kutlayın ve yeni listeler yapmaya devam edin! Moneye’deki yolculuklardan haberin var mı? Sen fark etmesen bile Moneye başarılarını görür, fark eder, sana hatırlatır ve seni kutlar ;)

Planlarınızın işe yarayıp yaramadığını bilmek için hedeflerinizi ölçülebilir hale getirin. Onları gerçekleştirip gerçekleştirmediğinizin farkında değilseniz, hedef belirlemenin bir anlamı da yoktur. Bir kitap yazmak istiyorsanız, belki de bilmeniz gereken kaç kelimeye ulaştığınızdır. Daha güçlü olmak istiyorsanız, belki de ne kadar şınav çektiğinizi bilmeniz gerekiyordur. Hayallere küçük adımlarla ulaşılır. Günlük hedeflerinizin daha büyük bir hedefe gerçekten ulaşıyor olduğundan emin olun. Moneye’de ise her şey sayılır ve hesaplanır ;)

Hedeflerinizi başkalarıyla paylaşın. Bu, motivasyon ve sorumluluk alabilmek adına yardımcı olabilir. Ayrıca, çoğu etkinlik “birlikte” daha eğlencelidir. Sanal ortamda olsanız bile. Moneye’le hedeflerini paylaş ama sonunda bunu en çok kendin için yaptığını asla unutmayın.

 

‘’BÜYÜME ODAKLI ZİHNİYET’’ Bütçende Nasıl Devrim Yaratır?Büyüme zihniyeti, becerilerimizin ve yetkinliklerimizin çaba ve azim yoluyla geliştirilebileceği inancıdır: Yeteneklerimiz eylemlerimizden kaynaklanmaktadır. Ve sabit bir zihniyet, yeteneklerimizin ve temel niteliklerimizin değişmez/kalıcı özellikler olduğu inancıdır.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store