‘’BÜYÜME ODAKLI ZİHNİYET’’ Bütçende Nasıl Devrim Yaratır?

Büyüme zihniyeti, becerilerimizin ve yetkinliklerimizin çaba ve azim yoluyla geliştirilebileceği inancıdır: Yeteneklerimiz eylemlerimizden kaynaklanmaktadır. Ve sabit bir zihniyet, yeteneklerimizin ve temel niteliklerimizin değişmez/kalıcı özellikler olduğu inancıdır.

Para hakkındaki düşünme şekliniz, ne kadar paraya sahip olacağınızı etkiler!

Borçtan başım kurtulamayacak. Kredi kartlarımın limitini her zaman aşıyorum. Asla bir emeklilik hesabına yatırım yapacak kadar para kazanamayacağım. Sıkıştım.

Bu düşüncelerden herhangi biri tanıdık geliyorsa, mali durumunuzu sabit bir zihniyetle değerlendiriyor olabilirsiniz. Zihniyet ve insan davranışları konusunda uzman olan Stanford Üniversitesi psikoloğu Carol Dweck, iki temel zihniyet olduğunu söylüyor: gelişim/büyüme zihniyeti ve sabit zihniyet.

Büyüme zihniyeti, becerilerimizin ve yetkinliklerimizin çaba ve azim yoluyla geliştirilebileceği inancıdır: Yeteneklerimiz eylemlerimizden kaynaklanmaktadır. Ve sabit bir zihniyet, yeteneklerimizin ve temel niteliklerimizin değişmez/kalıcı özellikler olduğu inancıdır. Başka bir deyişle, doğuştan gelen doğanıza bağlı olarak bir şeyde ya iyisinizdir ya da değilsinizdir.Çünkü bunlar sizi tanımlar. 

Peki tüm bunların parayla ne ilgisi var? 

Zihniyetimiz gerçekten finansallarımızı etkileyebilir mi?

Büyüme ve sabit zihniyet arasındaki farkı görmeye başladığınızda, finansal başarı hakkında kendinizle ve başkalarıyla nasıl konuştuğunuza dair farklı düşünmeye başlarsınız. Bu, neyin sizden gittiğine değil, neyin size geldiğine odaklanmaya yol açar. Bir düşünün: Yalnızca borcunuzu ödemeye odaklanıyorsanız, tasarruf etme ve birikiminizi büyütme yeteneğinizi sınırlandırırsınız; çünkü neyin geldiğine odaklanmıyorsunuzdur. Tam da bu nedenle, iş ve kişisel finans dünyasında büyüme zihniyetini öğretmek, motivasyon ve üretkenlik yaratır ve paraya bakış açımızı değiştirir.

Sabit bir para zihniyetine nasıl meydan okursunuz?

Büyüme zihniyetinin finansallarınızda devrim yaratmaya nasıl yardımcı olabileceğini incelemeden önce, bulunduğunuz noktadaki "nedenlerinize’’ odaklanmalısınız. Konu bütçenizde devrim yaratmak olduğunda, birikim hedeflerinizi engelleyen alışkanlıklarınızı kırmanızın önüne geçen etmen sabit zihniyettir. Bu zihniyet aynı zamanda, başarısız olmaktan korktuğunuz için risk almanızı ve konfor alanınızdan çıkmanızı da engeller.

Parayla ilgili bu köklü düşüncelerin, duyguların ve inançların çoğunun temeli çocukluğumuza dayanıyor olabilir. Para hakkında yapılan konuşmalar, ebeveynlerimizden bize aktarılan inanışlar ve paranın nasıl biriktirildiği (ve harcandığı) hepsi finans konusundaki kişisel felsefemizi oluşturur. Parayla ilgili büyüme zihniyetini benimsemek için önce bu erken inançları tespit etmeli ve onlara meydan okumalısınız.

Birçoğumuz için, bu inançları sürdüren şeyin bir kısmı "kıtlık zihniyeti" veya sınırlı miktarda kaynak olduğu inancıdır. Finansmana yönelik bu yaklaşım, suçluluk ve korkudan kaynaklanır ve çoğu zaman insanları asla yeterli olmayacaklarını düşünme döngüsüne sokar. Hayatlarını kıtlık zihniyetinde geçiren insanlar, durumlarının kalıcı olduğuna inanırlar.

Büyüme odaklı zihniyet size nasıl yardımcı olabilir?

Finansal durumunuzu değiştirmek için "istemek" yerine "karar vermek", zihniyetinizi değiştirmenin ilk adımlarından biridir. Gelişim zihniyeti, kıtlıkla değil bollukla düşündüğünüz anlamına gelir. FitSmallBusiness.com yatırım analisti Evan Tarver, "Kıtlık zihniyetinde olduğunuzda, kaynakların sınırlı olduğuna ve daha fazlasını yaratamayacağınıza inanırsınız" diyor.

Tarver, "Ancak, büyüme zihniyetiyle, tüm kaynakların sınırlı olmadığını düşünür ve paranızla akıllıca yatırım yaparsanız, kıtlık içinde düşündüğünüzden daha yüksek getiri elde edebileceğinizi bilirsiniz," diye ekliyor. Örneğin, borç yerine refaha odaklanan insanlar, finansal durumlarına büyüme için bir fırsat olarak bakma eğilimindedir. Giden paraya değil, gelen paraya odaklanırlar. Ancak bu büyümeyi sağlamak için konfor alanınızın dışına çıkmaya da istekli olmalısınız. Finansal durumunuzla ilgili büyüme zihniyetine sahip olmak, para hakkında birçok soru sormanızı sağlar; bir yatırımcı gibi düşünmenize yardımcı olur.

Tarver, büyüme zihniyetinin özellikle kişisel finansta önemli olduğunu, çünkü riski doğru bir şekilde değerlendirmenize fırsat verdiğini açıklıyor. "Büyüme zihniyeti, her zaman yapılacak daha çok şey olduğunu bilir" diyor. Ancak Tarver, insanlara büyüme zihniyetinin rastgele değil, bunun yerine, kişisel bütçelemenin yanı sıra kişisel yatırıma da sağduyulu bir yaklaşım olduğunun altını çiziyor.

Kıssadan hisse, paranız için bir plan yaparken sabit bir para zihniyetinin karlı fırsatlara açık olmanıza izin vermediğini bilmelisiniz. Finansal durumunuza büyüme zihniyetiyle bakmak söz konusu olduğunda, önce işin sonunda paranızın en son durumunu belirlemeniz gerekir. Ne kadarına sahip olmak istiyorsun? Hangi sektörlerde? Ne zaman? Bir hedefiniz olduğunda ve onun için çalışmaya başladığınızda, hesaplarınızı düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın. Bu sıkı çalışmanız sayesinde hesaplarınızdaki olumlu değişimi gördüğünüzde, bu tavrı sürdürmek için ilham almış da olacaksınız.

Kaynak: https://theweek.com/articles/728758/how-growth-mindset-revolutionize-finances

Finansal Durumumuz ve Duygusal ZekâYale Üniversitesi Duygusal Zekâ Bölümü, duygularımızın hayatımızdaki etkilerini 5 kategoride toplamış. Bunlar öğrenme mekanizmamız, karar verme mekanizmamız, ilişkilerimiz, fiziksel ve ruhsal sağlığımız, yaratıcılığımız.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store