Futbol Ekonomisinin Gelişimi

Dünya çapında futbol ekonomisi, son 15 yılda önemli bir artış gösterdi. Pazardaki bu artış, yayıncılık ve dijital ağ alanındaki gelişmelerden kaynaklanıyor. Yayıncılığın ve dijital medyanın dijital devrimi nedeniyle, dünyanın en çekici liglerinin izleme talebi ve erişimi önemli ölçüde arttı.

Bu nedenle, spor kulüpleri tarafından kazanılan çılgın miktarda gelirle sonuçlanarak, yayın geliri, sponsorlar tarafından alınan daha yüksek yatırımlar ve maç günü biletleri için daha fazla talep dahil olmak üzere pazarın sermayesinde artışa neden olur.

Yayıncılığın evrimi ile birlikte spor ekonomisi, liglerin dünya çapında yayınlanması talebinde şok edici bir artış yaşadı. Bu liglerin izleyicileri önemli ölçüde arttığından, gelirler şok edici rakamlarla yükseldi. Yayınlanan ligler uluslararası bir bakış açısıyla talep edilmiyordu. Dijital devrim nedeniyle ligler uluslararası talep görüyor. 17/18 sezonu premiere liginde (İngiltere 1. lig) kulüpler yaklaşık 2,9 milyar pound yayın geliri elde etti. Son yıllara göre yüzde 39 artış 2.1 milyar lira gelir elde eden kulüpler sadece yayın haklarıyla elde etti. Her yıl yayıncılıktan elde edilen gelir artıyor. Yayın anlaşmalarının büyük çoğunluğunun yurt içi değil uluslararası olması, futbolun ne kadar büyük uluslararası pazarlardan biri olduğunu kanıtlıyor.

Sporda bir diğer büyük gelir yaratıcısı, takımların birlikte çalıştığı sponsorlardır. Bu sponsorlar, spor kulübü ile ilgili olarak farklı varlıklara yerleştirilebilir. Sponsor marka, stadyumlar gibi varlıklar üzerinde kısmi isim hakları edinebilir. Sponsorlar spor kulüpleri setlerini reklam panosu olarak kullanabilirler. Sponsorlar, oyuncuların ve futbol kulübünün küresel taraftar kitlesini etkilemek ve tüm dünyadaki futbol taraftarlarının hayatlarının bir parçası ve parçası olmak amacıyla markalarının / şirketlerinin adının reklamını yapabilmeleri için kendi takımlarına yatırım yaparlar. Buna güzel bir örnek, Zenit futbol takımının stadının Gazprom arena olarak adlandırıldığı FC Zenit örneği olabilir. Dünyanın en büyük doğal gaz üretim holdinglerinden biri olan Gazprom, Rusya liginden FC Zenit'in en büyük sponsorudur. Zenit stadyumunun isim hakları 2005 yılında Gazprom tarafından satın alındı. Bir başka örnek Rakuten ve FC Barcelona ile yapılan anlaşma arasında. Tokyo merkezli şirket, spor setlerinde Rakuten'in reklamını yapmak için önümüzdeki dört yıl boyunca FC Barcelona'ya yılda 70 milyon dolar ödüyor.

Uluslararası yayın yapan ve tanıtılan kulüpler, taraftar sayıları da artıyor. Stadyum biletleri için daha büyük bir taleple sonuçlanan bu artış, maç günü bilet gelirini önemli ölçüde artırdı. Bu, birçok ekibin daha büyük stadyumlar inşa etmek için inşaata yatırım yapmasıyla sonuçlandı. 2000'li yılların başında 50.000 kişilik stadyum büyük sayılırdı, şimdi ise orta sınıf olarak kabul ediliyor. Büyük stadyumlar 70.000'den fazla. Sektördeki kulüplerin çoğu son yıllarda daha büyük stadyumlar inşa etti.

Hepimizin sevdiği spor, her yıl olumlu bir şekilde artan bir sanayi devriminden geçiyor. Dijital medyanın ve yeni yayıncılık kavramının devreye girmesiyle ekonomi ve piyasanın bu evrimi yaşadığına inanıyorum. Bu spor kulüplerinin herhangi bir ürün veya hizmetine olan talep, dijital devrim nedeniyle çılgın miktarlarda arttı. Daha fazla tüketici, daha fazla talep ve arz ihtiyacıyla sonuçlanan bu ligleri her zamankinden daha fazla izleyen insanlar izliyor. Futbol ekonomisi artık dünyanın önde gelen ekonomilerinden biri ve kesinlikle onun evrimini izlemek heyecan verici.

Kaynaklar: 

“Broadcasting Rights: European Football League Revenues 2017/18 | Statista.” Statista, Statista, 2017, https://www.statista.com/statistics/627306/broadcasting-big-five-european-football-league-revenues/

“Deloitte Football Money League | Deloitte UK.” Deloitte United Kingdom, 24 Jan. 2019, https://www2.deloitte.com/uk/en/pages/sports-business-group/articles/deloitte-football-money-league.html..html

“History of Matchday Ticket Prices for Arsenal.” Sports Mole, 9 Dec. 2019, https://www.sportsmole.co.uk/football/arsenal/features/history-of-matchday-ticket-prices-for-arsenal_309128.html Accessed 10 Dec. 2019.

“Premier League 2018 Review - Broadcasting Revenue - FINANCIAL 

FOOTBALL NEWS.” FINANCIAL FOOTBALL NEWS, 26 July 2018, https://financialfootballnews.com/premier-league-2018-review-broadcasting-revenue/ Accessed 10 Dec. 2019.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store