Finansal sağlık kontrolünüzü yaptırdınız mı?

Vücudunuzun sağlıklı olduğundan emin olmak için yıllık fiziksel bakımınız için doktora gidersiniz. Peki finansal sağlığınız için en son ne zaman kontrol yaptınız? Paranızı ne kadar iyi yönettiğinizi ve daha iyisi için nerede değişiklik yapabileceğinizi bilmek önemlidir.

1. Bütçenizi Güncelleyin
Bütçeler statik olmamalıdır. Sizin için yeterli olmadığını gördüğünüz noktaları kendinize göre şekillendirin. Örneğin; fatura harcamalarınızın çok yüksek olduğu bir ay başka bir harcama kalemiyle bu açığı telafi edin. Mesela ulaşım harcamalarınızı düzenleyin... 


2. Harcamalarınızı Takip Edin
Tüm paranızın nereye gittiğini merak ediyor musunuz? Eğer öyleyse, harcadığınız her harcamanızı yazmak bu anlayışı kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bir şeyler satın aldığınızda, bu satın alma işlemini neden yaptığınıza ve sizi nasıl hissettirdiğine dair notları not alın ve onları takipte kalın.


3. Sabit Giderlerinizi Azaltın
Sabit maliyetleriniz; kira, cep telefonu faturası gibi şeyler için ödediğiniz giderlerdir. Bu giderleri tespit edip tasarruf sağlayabilirsiniz. Örneğin, mevcut operatörünüzle görüşüp faturalarınızı azaltabilir veya başka operatörlerin ücretlerini araştırıp daha ucuz bir tarifeye geçebilirsiniz.


4. Acil Durum Fonunuza Ekleyin
Finansal kontrolünüz sırasında, acil durumlar için ne kadar para ayırdığınızı gözden geçirin. Üç, altı ay arasında tasarruf edilmesi tavsiye edilir. Bu fonda daha az paranız varsa, önümüzdeki yıl tasarruflarınıza eklemek için bir plan yapın.


5. Diğer Tasarruf Hedeflerindeki İlerlemenizi Kontrol Edin
Örneğin, yaklaşan bir tatil veya peşinat ödemesi için tasarruflarınızı otomatikleştirmiş olsanız bile, hedefleriniz unutulacak bir şey değildir. Bu finansal kontrol zamanını, bu hedeflere ne kadar yakın olduğunuzu veya uzak olduğunuzu görmek için kullanmalısınız.


6. Borç Geri Ödeme Planınızı Değerlendirin
Borcun ödenmesinin üstesinden gelmenin farklı yolları vardır. Mevcut geri ödeme planınızın sizin için çalışıp çalışmadığını belirlemek için finansal kontrolünüze bu planı da dahil etmelisiniz.


7. Kredi Notunuzu Artırın
Kredi almak veya daire kiralamak gibi konularda kredi notunuz önemlidir. Düşük bir kredi notu, reddedilmenize veya daha yüksek faiz ödemenize neden olabilir.


8. Özgeçmişinizi Güncelleyin
Bu görev finansal kontrolünüzün bir parçası olmalıdır, çünkü yeni bir iş veya promosyon gelirinizi artırabilir ve finansal sağlığınızı daha iyi hale getirebilir.

Kredi kartı borcunu daha kolay ödemek için dikkat!Kredi kartı borcunuzu daha kolay ödeyebilmek için bu 6 adımı uygulayın.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store