Kredi kartı borcunu daha kolay ödemek için dikkat!

Kredi kartı borcunuzu daha kolay ödeyebilmek için bu 6 adımı uygulayın.

1 6 BORCUNUZA BORÇ EKLEMEYİN

Borcunuza borç eklemek, sizi hiç bitmeyen ödeme döngüsü içinde bırakabilir. Bu yüzden eğer zorlanıyorsunuz planlanan asgari ödemenizi yapabilir veya kredi kartı borcunuzun tamamını ödeyebilirsiniz. Kredi kartı borcunuzun daha kolay nasıl üstesinden geleceğinizi bilmek ister misiniz? Kartınızdan ek satın alma işlemlerini durdurabilir ve bunun yerine nakit tercih edebilirsiniz. Bu sayede asgari ödemelerinizi yaptığınızda bile yeni masraflar nedeniyle bakiyeniz artmaz.

2 6 HARCAMALARINIZ İÇİN BÜTÇE OLUŞTURUN

Yalnızca elinizde para varken alışveriş yapmayı planladığınızda, kredi kartı borcunuzdan nasıl kurtulacağınıza dair bir sonraki adımınız bütçe oluşturmak olacak. Her ay yalnızca birikimlerinizi faturalarınızı ve borç ödemelerinizi değil, seyahatler gibi diğer harcamalarınızı da hesaba katan bir harcama planı geliştirin. Bunlar için kredi kartı borcunuza ekleme yapmayın.

Bu harcama planı satın alımlarınız konusunda yardımcı olacak. Ayrıca gerçek masraflarınız için harcamayı planladığınız miktarı karşılaştırmak için bir referans sağlayacak. En az haftada bir, planlanan ve gerçekleşen harcamalarınızı kontrol etmeyi düşünün. Bu, yolda kalmak için yapmanız gereken ayarlamalar konusunda tahminde bulunmanıza yardımcı olacak. Ardından ek kredi kartı borcu almaktan kaçınabilirsiniz.

3 6 NAKİT AĞI OLUŞTURUN

Acil durum tasarruflarının olmaması veya beklenmedik bir sağlık harcamasını karşılayacak finansal tampon olmaması, kredi kartı borcuna sebep olabilir. Bu nedenle, bu durumlar ortaya çıktığında yeni borç yaratmaktan kaçınmak için bir nakit ağı oluşturmak önemli. 

Acil durum fonunuzun dışında bir nakit ağı için ne kadar biriktirmeniz gerektiğinden emin değilseniz, son on iki aylık harcamalarınızı gözden geçirin. Krediye yüklediğiniz toplam beklenmedik harcama tutarını belirleyin. Bunu ilk nakit ağı hedefiniz olarak kullanın.

4 6 BORCA DAHA FAZLA YATIRMAK İÇİN NAKİT AKIŞINIZI ARTIRIN

Nakit akışınızı (hesaplarınıza giren ve çıkan para miktarını) takip etmemek kredi kartı borcunuzu artırmanın kesin bir yoludur.

Nakit akışınızı nasıl artıracağınızı bulmak için zaman ayırın. Bütçenizi nasıl azaltabileceğinizi ve daha fazla gelir yaratabileceğinizi öğrenin. Nakit akışındaki artışla, kredi kartlarına olan bağımlılığınızı azaltabilir ve harcamadığınız paraları kredi kartı borcunuzu ödemek için kullanabilirsiniz.

5 6 BORCUNUZU ÖDEMEK İÇİN STRATEJİ OLUŞTURUN

Kendi borç stratejinizi oluşturmak, borçtan daha çabuk kurtulmanızı sağlayacak.

Borç bakiyenizi, yıllık faiz oranını ve her bir kredi kartınızın ödenmesi gereken asgari aylık ödemesini gözden geçirerek başlayın. Ardından, her bir borcun size her ay ne kadara mal olduğunu sıralayın. Bu bilgileri kullanın, kredi kartı borçlarınıza öncelik verin ve bunları ödemek için bir plan yapın. Borç ödeme planı oluşturmak, kredi kartı borcundan başarılı bir şekilde kurtulmanın yollarından biridir.

6 6 PARA ALIŞKANLIKLARINIZI DEĞİŞTİRİN

Kredi kartı borcundan kalıcı olarak kurtulmak için para alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir. Sağlıksız para alışkanlıkları, para durumunuza zarar verir ve aşırı harcamanın önde gelen nedenidir. Kredi kartları, sorumlu bir şekilde kullanıldığında iyi finansal araçlar olabilir. Ancak canınız sıkıldığında alışveriş yapıyor veya arkadaşlarınızı etkilemek için kredi kartınızı dolduruyorsanız, bu kötü alışkanlıkları bırakmanın ve iyi alışkanlıklar geliştirmenin zamanı gelmiştir. Para alışkanlıklarınızı değiştirmek, daha fazla para biriktirmenize, borcunuzu ödemenize ve finansal başarıya ulaşmanıza yardımcı olacak.

Yorumlar
Kalan Karakter 800