Finansal planınız ne kadar esnek?

Finansal planınız söz konusu olduğunda, planınızın kontrolünüz dışında olan beklenmedik olaylara karşı yeterli esnekliğe sahip olması önemli. Öte yandan, beklenmedik olaylar karşısında dahi finansal planınızın sizi istediğiniz yere götürebilmesi için kontrol edebilmeniz gerek.

Bir finansal plan oluşturduğunuzda, bazı varsayımlar yapmanız gerekir. Finansal durumunuzu en fazla etkileyebilecek şeylerin çoğu sizin kontrolünüz dışında gerçekleşir (iş kaybı, hastalık veya bir ebeveyn geçtikten sonra miras almak gibi), bu da esnekliğin geldiği yer olarak kabul edilir. Hayatın sizin için hazırladığı sürprizler için yine de sağlam finansal tahminler yapabilirsiniz.

GELİR

Hepimiz, elbette, kariyerimizde ilerledikçe gelirimizin artacağını umuyoruz. Tipik olarak, bu tür gelir değişiklikleri tahmin edilebilir. Bir eş gönüllü olarak çalışmayı durdurduğunda veya çalışmaya başladığında yine de öngörülebilir gelir değişiklikleri olabilir. Bunu görmeli ve finansal planımızda bu seçeneğe uygun esneklikler kazandırmalısınız.

SAĞLIK

Sağlığınız, eşinizin sağlığı, iki nedenden dolayı finansal planınızda önemli faktörlerden biri olarak yer alır. Birincisi, sağlık kişinin gelir elde etme yeteneğinin büyük bir belirleyicisi olduğu için; ikincisi, sağlık hizmetleri maliyetleri, genellikle en büyük harcamalardan biri. Yaşlandıkça, sağlığınızla ilgili ayırdığınız bütçeyi değiştirmeyi düşünmek önemli. Beklediğiniz geliri azaltmak isteyebilirsiniz, çünkü uzun saatler çalışamazsınız veya planladığınız sağlık hizmetleriyle ilgili masrafları artırabilirsiniz. Örneğin özel sağlık sigortası, hastalık durumunda yüksek sağlık maliyetlerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

BÜYÜK OLAYLAR

İyi ya da kötü, beklenen ya da beklenmeyen, evlilik, doğum, boşanma, vefat gibi olaylar tüm yaşamınızı etkilerken finansal planınızı da etkiler. Önemli olan bu tür olayların finansal planınızı etkileyeceğinin farkında olmak ve acil durum fonu oluşturmak.

EKONOMİ

Ekonomiyi kontrol edemeyebilirsiniz, ancak yatırımlarınızı çeşitlendirebilirsiniz, böylece piyasadaki değişimlere karşı güçlü durursunuz.

Geleceği tahmin edemez, ekonomiyi kontrol edemez veya sadece hastalığın etkilemeyeceğini ümit edemezsiniz. Yapabileceğiniz tek şey, bir plan oluşturmak ve hayatınız değiştikçe buna uyum sağlamanıza yardımcı olmak için esnek olmak. Finansal hedeflerinize ulaşmanın bir numaralı anahtarı, finansal planınızı düzenli olarak gözden geçirmek.

Beyninizi etkilediğini farketmediğiniz önemli faktörler!Beyninizi etkilediğini farketmediğiniz önemli faktörler!Üretkenlik, başarı ve dolayısıyla kazanç için önce beynimizi doğru yönlendirmeliyiz. Beyninizi nelerin etkilediğini öğrenin, ona göre davranmaya özen gösterin.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800