Ya Acil Paraya İhtiyacınız Olursa?

İnsanız, başımıza her şey gelebilir… Hiç beklenmedik olayları engelleyemeyiz ama karşısında daha güçlü durabiliriz. İşte acil durum fonu, bu beklenmedik durumlarda size Hızır gibi yetişecek bir para.

Bu fonun miktarını nasıl belirleyecek ve nasıl biriktireceksiniz? Bu işin en kısa formülü şöyle: Aylık ‘ihtiyaç’ yani zaruri gideriniz diyelim ki 1.000 lira. En az 1.000x3= 3.000 liralık bir acil durum fonu oluşturmanız gerek.

Fakat bu fonu oluştururken bazı şeylere dikkat etmeli. Konuyu kısa kısa dikkatinize sunmak gerekirse, acil durum fonunun 4 şartı var:

1- Bu para nakit olmalı.
2- Kolay erişilebilir olmalı. Örneğin, banka hesabında her an bozdurulabilir likit fonda bulunmalı.
3- Ayrı hesapta olmalı.
4- Maliyeti olmamalı. Yani, kredi kart limitiniz, kredili mevduat yatırımlarınız, acil durum fonu değildir. Bir şeyleri satmak zorunda olmamalısınız. Çünkü acil durumlarda ev ya da arabanızı elden çıkarmak demek, değerinden yüzde 20-30 daha ucuza satmak anlamına gelir.

Buraya kadar iyi güzel de bu parayı nasıl biriktireceksiniz?

Öncelikle bilmeniz gereken; bu para, sizde bir yerlerde saklı… Kendinizi fazla kısıtlamayın ama bazı şeylerden de feragat edin. Biraz zorlanacaksınız… Küçük adımlarla, düzenli ve otomatik biriktirin. Örneğin, hemen gelirinizin yüzde 10’unu biriktirmeye başlayabilirsiniz.

Bu hedefe odaklanın, başaracağınızdan eminiz.

Acil durum fonunuz olduğuna sevineceğiniz 6 durumBeklenmedik durumlara hazırlıklı olmak için acil durum fonunuz olmalı. İşte acil durum fonunun yardıma koşacağı zamanlar:

 


 

Etiketler para acil durum fonu
Yorumlar
Kalan Karakter 800