Düzensiz Gelirle Nasıl Bütçe Yapılır?

Aylık veya yıllık bazda kazandığınızdan daha fazlasını harcıyorsanız, bu gelirinizin ötesinde yaşadığınızın işaretidir. Peki ya geliriniz tahmin edilemezse? Düzensiz bir gelirle nasıl bütçe yapabilirsiniz?

Aylık veya yıllık bazda kazandığınızdan daha fazlasını harcıyorsanız, bu gelirinizin ötesinde yaşadığınızın işaretidir. Peki ya geliriniz tahmin edilemezse? Düzensiz bir gelirle nasıl bütçe yapabilirsiniz? Bugün düzensiz bir gelir için bütçe yapmayı çocuk oyuncağı haline getirecek kişisel olarak kullanabileceğiniz birkaç tüyo paylaşacağız.

Aylık Sihirli Sayınızı Bulun

Herhangi bir para yönetimi tavsiyesi söz konusu olduğunda ilk ipucum, “Aylık Sihirli Sayınızın” ne olduğu hakkında iyi bir fikir edinmektir. Yani, rahat bir hayat yaşamanız için her ay ne kadar para gerekiyor? Bu sizin için bir gelir hedefi olacak.

Kira, borç, otomobil kredisi, sigorta gibi gerekli aylık ödemeler için tüm sabit harcamalarınızın listesini alın. Ardından, bu harcamaların üzerine %10'luk bir pay bırakın.

Aylık tasarruf hedeflerinize yapmak istediğiniz ekstra borç ödemelerini ve bunun üzerine yatırım hedeflerinizi ekleyin. Sadece YAŞAMAK için yeterince para kazandığınızdan değil, aynı zamanda gelecekte ÖZGÜR KARARLAR alacağınızdan emin olmak istiyorsanız, tasarruf yapmanız çok önemli. 

Geliriniz düzensizse muhtemelen biraz daha uzun süre uğraşmak zorunda kalacaksınız veya maliyetlerinizi düşürmeniz gerekecek.

Harcamalarınızı Düzenleyin

İsteğe bağlı harcamalar yapabilmek için, "Aylık Sihirli Sayınızdan" DAHA YÜKSEK bir gelir elde etmeniz gerekir. İmkanlarınız dahilinde yaşamak ve size rehberlik edecek bir bütçeye sahip olmak istiyorsanız, yaşamak için ihtiyaç duyduğunuz şeylere ne kadar harcayabileceğinizi bilmeniz gerekir.

Giderlerin Listesi:

  • Market
  • Dışarıda Yeme İçme
  • Alışveriş
  • Tatil
  • Taksi
  • Ev Malzemeleri
  • Ayakkabı / Aksesuar
  • Acil Durum Harcamaları
  • Etkinlik

 

Harcamalarınız sizin için istek mi yoksa ihtiyaç mı? diye merak ediyorsanız, Moneye uygulamasını indirin, size söylesin...

İsteğe bağlı öğelere ne kadar harcayacağınızı hesaplamak için düzensiz bir gelir kullanmak, aydan aya nasıl değiştiğini görmek zor olabilir. Bu ay ne kadar gelir elde edeceğinizi tam olarak anlamıyorsanız, önceki ayın gelirine bakmanızı tavsiye ederiz.

Tahmin ettiğiniz aylık geliri alın ve sabit aylık maliyetleri, tasarruf hedeflerini, ek borç ödemelerini kaldırın.

Bu tutarı muhtemelen her ayın başında hesaplayacaksınız ve bu ne kadar harcayacağınız konusunda size yol gösterecektir.

İsteğe bağlı harcama sayınızı hesapladıktan sonra, kendinize önemli birkaç soru sormanın zamanı geldi. Olumlu mu? Olumsuz mu? Harcamalarınızı biraz küçültmenin zamanı geldi mi? Belki bazı şeyleri kesmenin zamanı gelmiştir? Daha fazla para kazanmak için biraz daha uzun mu çalışıyorsunuz? Bu sayı, harcama alışkanlıklarınıza gerçek bir şeffaflık sağlar.

Aydan aya ne yapacağınızı bilmeseniz de kendinize bir yıl içinde yapmayı umduğunuz en düşük tutarı belirleyin. Ve sadece bu sayı ile neler yapacağınızı değerlendirin.

Sonuç olarak sizin, kişisel finansal alışkanlıklarınız ve yaşam tarzınız için anlamlı olan bir bütçeye bağlı kalın. İnanın işleri çok daha kolay hale getirecek.

Sizden Gelenler: Kaktüs Moduna Geç!Özlem Denizmen, bugünkü Posta gazetesi köşesini sizden gelen sorulara ayırdı.

 

Etiketler Bütçe Moneye
Yorumlar
Kalan Karakter 800