Bu Yıl Cebinin Kontrolünü Eline Al

Hayat akıyor ve bu değişimi de beraberinde getiriyor. Geçtiğimiz yıla göre faizler de borçlanma maliyetleri de arttı, enflasyon yükseldi, yatırım araçları çeşitlendi… Bunların hiç biri bizlerin kontrolünde olmuyor elbet ama kendi kontrolümüzde olanlara bir göz atmakta fayda var.

1-    Kredi Notu
İyi bir kredi notunuzun olmasının önemi, ihtiyaç duyabileceğiniz herhangi bir kredi olduğunda ortaya çıkar. Krediyi alıp alamamanız dışında, kredinin size maliyeti üzerinde de etkisi olduğunu unutmayın. 

İyi bir kredi notuna sahip olmak şans değil, birkaç basit kural var;

- Faturalarınızı düzenli ödeyin.
- Kredi kartı ya da kredi ödemenizi ‘bir gün gecikmeden ne olur ki’ diye düşünmeden gününde yapın.
- Avans hesabınızı da düzenli kapatın.

2-    Çalışkan Para

Kazanmak için alın teri döktüğünüz paranız tembel tembel yan gelip yatmasın, bir yatırım aracında değerlensin. Ben yatırım araçlarını tanımıyorum ama nasıl yapayım diyenlere risksiz bir öneri: Vadeli hesap. Bir taraftan paranız enflasyona karşı kendini korurken, siz de diğer yatırım araçlarını araştırmaya ve yatırım karakterinize uygun olduğunu gördükleriniz hakkında detaylı bilgi edinmeye başlayabilirsiniz.

3-    Araştırma

Aradığınız şey ister kazak olsun, ister buzdolabı isterseniz de kredi… Araştırmadan almayın. Hem artık her şey elimizin altında. Tek tuşla alacağınız şeyin detaylı özelliklerini, farklı yerlerdeki farklı fiyatlarını vs görebilirsiniz. Hem muadili ve daha uygun fiyatlı olan ürünlerle karşılaştırma da yapabilirsiniz.

4-    Hayır!

Biri size borç vermeyi öneriyor diye o parayı almak zorunda değilsiniz. Bankalardan gelen kredi önerilerine de ihtiyacınız yoksa hayır demeyi bilmelisiniz. O parayı alıp birikim yapmayı düşünmeyin bile. Maliyeti olan bir parayla birikim yapılmaz. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800