Adım adım para planı için harekete geçin

Ayın ilk günlerinde yapacağınız para planı ile giderlerinizi gelirinize göre ayarlayabilir ve borçlarınızı kontrol altına alabilirsiniz.

1 7

Aylık finansal hedefleri listeleyelim, Örnek, kredi kartı borcunu kapatmak, %10 biriktirmek, tatilde x harcamak... gibi

Sonra aylık finansal HEDEFlerinizi yazın. Yazılmayan şeyler uçar, bilmezsin. Bilmediğin şeyi nasıl YÖNETİRSİN?

2 7

Bankanın internet sitesine girin ve en az 15 dakika inceleyin. Her şeyi inceleyin. Borçları görmek istemeseniz de, fatura ödemelerini hatırlamak istemeseniz de kendinizi ZORLAyın. Kontrol sende, GÜÇ sende.

3 7

Bu ay yapacağınız harcamaları İSTEK/İHTİYAÇ diye ayırın. Her grubun altına alt başlıklar yaz. Bunu yaparken DÜŞÜN, HİSSET.

Listedeki her harcamanın yanına rakam yazın. (Yani kaç para ayıracaksınız). TOPLAM harcama (kredi kartı dahil), GELİRİ geçmemeli.

4 7

Bu ay için "İSTEK" harcamalarını tekrar gözden geçirin. GERÇEKTEN istek mi? Yoksa? Temmuz da ki "istek" harcamaları sizi mutlu etti mi? Nefes alın ve düşünün, bütçeye uymayan istekleri törpüleme zamanı gelmedi mi? İstekler sonsuz değil mi? Peki niye hala istiyorsunuz?

5 7

Ateşböceği gibi sadece bugünü mü yaşıyorsunuz? Yoksa karınca gibi yarını da düşünüyor, biriktiriyor musunuz?

6 7

Kağıda yazdığınız listeyi cüzdana yerleştirin. Sizinle YAŞASIN. Dinamik, esnek olsun. Ondan korkmayın, itmeyin, atmayın. O size yardımcı.

7 7

"Ömür kısa" deyip kendinizi kandırmayın. Büyük hedefleri düşünün. (EV, eğitim, evlenmek, çocuk okutmak, topluma faydalı olmak...)

Bu ay, SİZ paranın efendisi olun. Onu ne baş tacı edin, ne yok sayın, gerektiği kadar önemseyin ve YÖNETİN.

Yorumlar
Kalan Karakter 800