5 Adımda Nasıl Bütçe Yapılır?

Bütçe yapmaya nereden başlamalıyım? Bu fikrin merkezinde gelirinizi ve harcamalarınızı yazmak var. Süreç için ihtiyacınız olan sadece Moneye uygulamasını indirmek. Hazırsanız başlayalım.

Bütçe yapmaya nereden başlamalıyım?

Bu fikrin merkezinde gelirinizi ve harcamalarınızı yazmak var. Süreç için ihtiyacınız olan sadece Moneye uygulamasını indirmek. Hazırsanız başlayalım.

Adım #1 Aylık Harcamalarınızı İzleyin

İlk adım, bir farkındalık çalışması gibi, finansal durumunuzun nerede olduğunu anlamak. Harcamalarınızı ve gelirinizi takip etmek için geliriniz ve giderlerinizi bilin ve harcamalarınızı izleyin.

Adım #2 Harcamalarınızı Kategorileştirin

Harcamalarınızı takip ederken bir yandan da kategorilere ayırın: İstek ve ihtiyaçlar… Sizin için neler istek neler ihtiyaç yaşam tarzınıza göre değişiklik gösterebilir. İşin püf noktası, harcamalarınız için bütçeleme yaptığınızdan emin olmak.

Adım #3 Hedeflerinizi Belirleyin

Paranızın bir ay boyunca nereye gittiğine dair bir fikriniz olduğunda, hedeflerinizi belirleyebilirsiniz. Paranızla neyi başarmak istiyorsunuz? Hedeflerinize ulaşmak için zaman çizelgeniz ne? Her ay birikime düzenli olarak para ayırıyor musunuz?

Hedefleriniz ne olursa olsun, bunun için zaman çizelgesi belirleyin ve not edin. Böylece bu hedeflere ulaşmak için ayda veya haftada ne kadar tasarruf etmeniz gerektiğini bilirsiniz. 

Adım #4 Harcamadan Önce Kendinize Sorun

Bir şey satın almadan önce kendinize bazı sorular sorun. Aslında ona ihtiyacınız var mı? Size gerçekten fayda sağlayacak mı? Mevcut finansal durumunuz onu almanıza yetecek mi? Anlık bir harcama mı?

Adım #5 Harcamalarınızı Takip Edin ve Değerlendirin

Her haftanın sonunda bütçenizi hedeflerinize göre kontrol edin. Ayın sonunda, her bir kategorideki hedeflerinizle ilgili olarak nereye ulaştığınıza bakın ve kendinize nerede daha iyisini yapabileceğinizi sorun.

Sevgililer Günü'nü Tutumlu Ama Şık Fikirlerle Kutlayın!Sevgililer Günü bu yıl biraz farklı kutlanacak. Zaten kim demiş kırmızı güller, süslü çikolatalar, pahalı restoran rezervasyonları ve pahalı romantik kaçamaklar olmadan kutlanamayacağını… Bu yıl, evde uygun bir bütçeyle Sevgililer Günü’nü kutlayabilir, çok da keyif alabilirsiniz.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store