21 Günde Paranızı Artırmanın Yolu

Cebinizdeki parayı korumak ve artırmak için harekete geçmenin zamanı gelmedi mi? 21 günde bu işi rayına oturtup, yatırım için bir bütçe oluşturabilirsiniz.

Araştırmalar gösteriyor ki, bir insan bir şeyi 21 kere tekrarlarsa bu onun alışkanlığı oluyor.

İşte alışkanlık haline geldiğinde ‘Ömür Boyu Finansal Huzur’ sağlayacak adımlar...

‘Şimdi Olsa Para Verip Almam’:

Bir eşya ile ilgili düşünceniz bu ise neden hâlâ evinizde? İşlevsizse atın, başkasına faydalıysa paylaşın, para ederse satın. Tüm bu kuru kalabalıktan kurtulun. Evi yorar. Bütçeyi sarsar.

Halıyı Kaldırıp Altını Süpürün:

Karı-koca konuşmaya cesaret edemediğiniz bütçe, borç, birikim, yatırım konularını çayı demleyip, randevulaşıp, tek tek konuşun. Az bir toz duman olabilir ama sonradan tertemiz bir zemine basarsınız.

‘Yerine Yenisini Alırım’:

Evleri tıkış tıkış yapıyor, sonra “Ev yetmiyor” diyor, daha büyük eve çıkmak için borçlanıyoruz. Ne gerek var?

Bir Gün Giyerim:

“Bir gün kullanırım” dediğiniz ama 6 aydır dokunmadığınız hiçbir şeyi giymeyeceksiniz. O ‘bir gün’ gelmeyecek. Kabul edin. Verin. İnternette satın. Rahatlayın.

Marketi Silip Süpürme:

* Liste olmadan alışverişe
* Aç karnına markete
* Süt almaya gitmişken üç torba ile kasaya gitmeyeceğime söz veriyorum.

Tasarruf Toplantısı:

Bu ay neye kaç para harcandığınızı evde herkes biliyor, değil mi? Bilinmeyen şeyler beraberce yönetilemez. Tasarruf ise ekip işidir. Bir gün düzenleyin güle oynaya konuşun.

Kart temizliği:

Kaç tane kredi kartınız var? Neden? 1 tane yeter. Kullanmadıklarınızı kapatın. Cüzdanda taşıdığınız her ekstra kart, hem sizde harcama dürtüsünü tetikler hem de taksitler kafa karıştırır.

Otomatikleştirin:

Hayatın karmaşası, yoğunluğu... Unutkanlıklara yol açıyor. Maaşınızın yattığı hesaba aylık faturalar ve kredi kartı için ay başlarına otomatik ödeme tanımlayın. Yakın zamanda faturalarınızı gününde ödememek, kredi notunuzu kötü etkileyecek.

Hedef Belirleyin, Biriktirin:

Hâlâ geç değil, istediğiniz evi, arabayı almak için önce karar gerek. Bugün?

Kortisol Hormonuna Dikkat:

Stres artınca beyin bağırmaya başlıyor. “Yağ... Şeker...” ye veya “alışverişe git”. Ona deyin ki: “5 dakikaya sakinleşiyorum aslanım, vücuttaki/evdeki depodan kullan!”

Yüzleşin:

Sürekli ayakkabı alma veya pahalı zevkler, AVM’lerde harcarken kendinden geçme gibi şeyler yapıp da “Ah, vah” dediğiniz şeyleri bir liste yapın. İnsan kendini bilir.

Ye Ye Nereye Kadar?:

Dışarıda yeme alışkanlığınız nasıl? Bunun için ayda kaç gün çalışmanız gerekiyor? Maaşınızı 20’ye (çalıştığınız iş günü) bölüp hesaplayın.

Alo Taksi!:

Toplu taşıma, arkadaşlarla araba paylaşma, bahar havası da geldi biraz yürüyüş... Cebinizde kalan yol paralarını kavanozda biriktirin.

Ağustos Böceği:

New York Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre; 5 yıl hiç tatil yapmamış bir kişinin kalp krizi geçirme riski, en az bir hafta tatil yapana göre yüzde 30 daha fazla. Şimdiden bir yerlerden kesip biriktirin.

Sade Hayat:

Hayatta en büyük zenginlik en az şeye ihtiyaç ve istek duymaktır.

Bulutlara Bakın:

Her gün, ara sıra öyle durup bulutlara bakın. Önemli olan her gün kendinize hiçbir şey yapmadan vakit ayırmanız. Hiçbir şey düşünmeden, her şeyde bir anlam aramadan... Doğru kararlar alabilmek için buna ihtiyacımız var.

Arkadaşlara Ayar:

Bir gün bugünkü şartlarınız olmasa etrafınızda olmayacak arkadaşları eleyin. Onlar kimler biliyorsunuz. 

Kahkaha Atın, Herkül Olun:

Sevdiğiniz biri ile yarım saat sohbet terapidir. Hele bir de beraber kahkaha atarsanız. Sizi öyle tatmin eder, güç verir ki para konularında Herkül oluverirsiniz.

Günlük Harcamalarınızı Not Alın:

Simite verdiğiniz 1 lirayı, çocuğunuza aldığınız dondurmayı... Her harcamayı not alın. Böylece ay sonunda “Aa nereye gitti bu paralar?” demezsiniz.

Faturaların Tozunu Alın

Elektrikten suya, ısınmadan iletişime... “Fatura masraflarımı nasıl azaltabilirim” diye en son ne zaman düşündünüz? Durduk yere düşmeyecekler ya...

Arkadaşlarınızla Paylaşın:

Yapılan araştırmalar hedeflerinizi çevrenizdekilerle paylaştığınızda kararlılığınızın arttığını gösteriyor. Durmayın, önünüzde 21 günde anlatacak çok şeyiniz olacak.

21-21 Kuralı:

Önünüzdeki 21 günde bu 21 maddeyi uygulayın.

ALIŞKANLIK!
“Alışkanlıkların zincirleri, önce duyulmayacak kadar hafif, sonra kırılmayacak kadar güçlü olur.” (Benjamin Disraeli)

Yorumlar
Kalan Karakter 800
SULTAN GEÇER
GÜZEL BİR ŞEKİLDE ÖZETLEMİŞSİNİZ OKURKEN KENDİMİ GÖRDÜM. BEN YILLARDAN BERİ EV ALMAK İSTİYORUM AMA....