Yeni Yıl Hedefi 1: Borçlarımı Temizleyeceğim

Yeni yılda borçlardan kurtulmanız için yapmanız gerekenler

1 4 Bankanızı Arayın

Borçlarınızı ödemek konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, hiç vakit kaybetmeden bankanızı arayın, müşteri temsilcinize durumunuzu samimiyetle anlatıp, ödemeler konusunda yardıma ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Birlikte bir yol haritası çizin.
Unutmayın ki bunda utanacak, sıkılacak bir durum yok… Sonuçta siz borcunuzu ödemek istiyorsunuz.

2 4 Kartopu Metodu

En küçük tutardaki borcunuzu kapatmakla işe başlayın. Bu size moral kazandıracaktır. Daha sonra sırasıyla en küçük tutardakine en fazla ödemeyi yaparak devam edin. Bu arada diğer borçlarınıza da asgari ödemeleri yapmayı unutmayın.
(Diyelim ki bin TL – 3 bin TL - 5 bin TL’lik 3 kredi kartı borcunuz var. Bin TL olana 200 TL, 3 bin TL olana 600 TL, 5 bin TL olana bin TL ödeme yapmanız şart. Bu metodu uygulamak için bin TL olan kartınıza 200 TL’den fazla ödeme yaparken, diğer kartlarınızın asgarisi olan 600 TL ve bin TL’yi ödemek. Bin liralık kart kapanınca 3 bin liralık kartla bu şekilde devam edebilirsiniz.)
Ödemeleri yaparken kartlarınızla harcamama yapmamanız da çok önemli.

3 4 Kaktüs Modu
Kaktüs Modu

Baş edilemeyen borç herkesin başına gelebilecek bir durum. Önemli olan hızla bu durumu atlatmak. Bunun için hemen kaktüs moduna girin. Nasıl mı? Borcunuz bitene kadar temel ihtiyaçlarınız dışında hiçbir harcama yapmayın. Borcunuz bitince, finansal huzurunuzu tekrar kazandığınızda, planlayarak harcama yapma alışkanlığı edinin ki yeniden aynı durumu yaşamayın.

4 4 Elinizin Altındaki Hazine

Kendinize bir yarım gün ayırın, evde kullanmadığınız ne var ne yoksa bir kenara koyun. Çekin fotoğraflarını, internetten satın. Buradan elde edeceğiniz geliri borç kapamakta kullanın.
El becerinizle yapıp satabileceğiniz şeyler varsa bu yolla da hem kendinizi geliştirip hem keyifli zaman geçirerek ek gelir elde edebilirsiniz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800