Borçlanırken Bunu Unutmayın: Her Borç Aynı Değildir

  Borç aslında temelde iki çeşittir diyebiliriz: "İyi ve Kötü Borç. Bir amaç uğruna edinilen ve planlı alınmış borç (Örnek: Ev satın almak için bankadan alınan ev kredisi) iyi borçtur.
Borçlanırken Bunu Unutmayın: Her Borç Aynı Değildir

Borç yiğidin kamçısıdır” demiş atalarımız. Doğru, ama unutmayalım, borç herkese göre değil. Her birimizin hayata bakışı farklı. Borçluluk hissi enteresan bir kavram; kimimizi arkadaşından 100 lira aldı diye gece uyku tutmaz, kimimiz ise milyon lira borç aklımıza bile gelmez. Kendini tanımak çok önemli, belki de hayattaki her şeyin başlangıcı bu.

Borç aile içinde gizli kalmamalı, konuşulmalı. Çocuklar ebeveynlerinden, karı koca birbirinden saklamamalı borçlu olduklarını. Eşler borçlarının yönetimini beraberce çözmeye çalışmalılar. Yoksa evin içinde dolaşan bir fil gibi gelir insana bir müddet sonra: Hem kocaman, hem herkes görüyor hem de yok sayıyorsunuz.

Borçlarınızı azaltmak için liste yapın. Her borcunuzun miktarını, borcunuz için ödediğiniz faiz miktarını listeleyin. Listenin en üstüne, en yüksek miktarı değil, en yüksek faizli borçlarınızı koyun ve ona göre geri ödeyin Kontrol sizde olsun. 


Arkadaş ya da aileden borçlanmaları unutmayın. Sizden faiz almasalar bile, yakınlarınızdan borç olarak aldığınız para sizin sözünüzü temsil eder. Bu borçları banka borçlarından farklı görmeyin. Aslında zorda kalmadıkça da almamaya çalışın. Sohbetlerin ve yemek sofrasının tadının değişme ihtimali yüksektir.

Yüksek borç ile mücadele ettiğimiz zamanlarda, hayatın anlamını kaybetmeyin. Hepimiz şu ya da bu nedenle borçları nasıl idare edeceğini bilmediği bir noktaya varmış olabilir.Bu durumlarda eşinizden, ailenizden güç alın. Karı koca kendinize zaman ayırıp birbirinize neden ve nasıl aşık olduğunuzu hatırlayın. Örneğin, çocuklarınızla, ailecek zaman geçirin. Ne kendinizi ne başkalarını suçlayın, ne de utanın. Sonrasına ve borçtan kurtulma planınıza odaklanın.

Borçtan kurtulmak hayatınızdaki her şeyi değiştirmeniz demek anlamına gelmez. Seyahat edin ama daha kısıtlı bir bütçeyle, sinemaya gidin ama haftada değil ayda bir kere, dışarıda yemek yiyin ama evde yediğiniz aile yemeklerinin de tadını çıkartın. Hem unutmayın, borçtan kurtulduktan sonra planlı ve kontrollü bir şekilde harcamaya başlayabileceksiniz. Bu sadece hayatınızda bir dönem (Uzunluğu size bağlı).
Ne için olduğu tam belli olmayan, kontrolsüzce biriken plansız borç (Örnek: Kredi kartımızla dizginleyemediğimiz harcamalarımız...)

Borç yönetimi yaparken, bazı fedakarlıkları göze alın. Ev, araba, mücevher, sanat eserinizi satmak zorunda kalabilirsiniz. Derin bir nefes alın ve hatırlayın, bunu kendiniz ve ileriki hayatınızı rahatlatmak için yapıyorsunuz. Bırakın gitsinler. Bu eşyalardan ayrılmanın yaratacağı üzüntü, onların sizde yaratacağı parasal sıkıntıların yanında hiç kalacaktır.

Borç kapatmak için bazen yapılacak en iyi şey ekstra gelir yaratmak.


- Bana bu iş yakışır mı?
- Bu yaştan sonra çalışılır mı?
- Nereden bulurum?


Çok zor, imkansız. demeden, azimle yaratıcı yarı zamanlı şeyler yapabilirsiniz. Çocuk bakmak, yemek yapmak, ders vermek, danışmanlık vermek gibi. Gerçekten isteyin ve çabalayın. Bu konuda ne kadar zaman harcadığınız, eforunuzun bir ölçüsü olabilir.

Borç konusundaki en önemli konulardan biri, borç ödeme kayıtlarımız. Hepimizin şimdiye kadar ki borç ödemelerimizin düzenliliği ile ilgili Kredi Kayıt Bürosu denen bir yerde kaydımız var. Her banka bu kayıtlara ulaşıp, sizinle ilgili kredi kararını ona göre veriyor. Yani, on sene önce yapmadığınız bir ödeme, bugün ev almak istediğinizde karşınıza çıkabilir. Evet, borç çok kapsamlı bir konu, sizin de kredi almak, borçlanmak konusunda tecrübeleriniz, tavsiyeleriniz, hisleriniz neler, gelin beraberce paylaşalım.
Not: Kredi kelimesi Latince "CREDO’dan" gelir, "Sana inanıyorum".

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol