Bir Borç Hikayesi ve Reçetesi

Türkiye’nin her yerinde 10 senedir bireylerin, ailelerin borç, birikim, bütçe, yatırım ve finansal hedef konularında sorularını cevaplıyorum. Bugün size bir ailenin hikayesini aktarmak istiyorum...

PROFİL: Gizliliklerini korumak adına ailenin isimlerini değiştiriyorum. Buket Hanım ve Selim Bey 30’lu yaşlarında, ikisi de çalışıyor. Hane geliri 12 bin TL, oldukça iyi bir rakam. Bir çocukları var.

SORUN: Kredi kullanarak aldıkları bir eve ve yine krediyle aldıkları otomobile sahipler. Ayrıca ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borcu ödüyorlar. Aylık borç ödemeleri toplamı 9 bin TL. “Gün içinde sık sık ödemek zorunda olduğumuz borçlarımız aklımıza geliyor, uyuyamıyoruz, huzursuz hissediyoruz. Borcumuz kartopu gibi büyüyor” diyorlar.

KÖK SEBEP: Bu durumun esas sebebine indiğimizde şunları görüyoruz. 1. İki büyük şeyi aynı anda aldıkları için kredi borçlarının finansal huzur sınırını aşmış olması. Ev var, araba var ama huzur yok. 2. Borcu borçla kapatmaya çalıştıkları için bilinçsizce kredi kartı kullanımı. 3. Bütçelerinde karşılığı olmadığı halde yaptıkları gereksiz harcamalar.

HEDEF:

1. Borçları kapatıp derin bir nefes almak.

2. Bir sonraki hedef için para biriktirmek.

ÇAĞRI: Sihirli bir değnek yok, borcu kapatacak olan yine biziz... Bana her tür para sorununuzu yazın, beraberce çözelim. Unutmayın, hiçbir para sorunu çözümsüz değildir.

‘KENETLENDİK’ 

Paranın iletişimini kurabilmek evli çiftler arasındaki en temel konulardan biri. Buket Hanım diyor ki; “Eşimle harcamalarımızı kayıt altına alıp takip edeceğiz. Para konularında konuşmak eskiden bizim için çok zorken artık çözüme geçip kenetlendik.”

NE YAPACAKLAR?

Borçlar söylenerek, oturduğumuz yerden kapanmaz. Harekete geçmek, gerekiyorsa zor kararı verip bazı şeylerden vazgeçmek gerek.

BAŞLANGIÇ: 

Karı-koca bu işin böyle yürümeyeceğini birbirlerine itiraf ettiler. Suçlamadan, soruna değil çözüme odaklandılar. Birbirleri ile uğraşmak yerine borç ile uğraşmayı seçtiler ve kolları sıvadılar. 􀁨 YAZ: Yazılmayan şeyler uçar gider. Buket ve Selim her gün aldıkları simiti dahi yazdılar. Birbirlerinin nereye, ne kadar harcadıklarını gördüler. (Harcamaları görünce çok şaşırdılar.)

HARCAMA ZAAFI:

Kimi zaman neden olduğunu bilmeden yaptığımız alışkanlık harcamaları var. Kıyafet, güzellik, eğlence, dışarda yeme içme. Çoğunu farkında olmadan yapmışız. Ailenin zaaf harcamalarını bulduk. Kesebilecekleri iki büyük alan kıyafet, dışarıda yeme içme çıktı. Buradan artıracakları para ile borçlarını eksiltecekler.

PARA AVI: 

Zaafları belirleyip hemen ava çıktık. Buket Hanım gitmediği spor salonu üyeliğini iptal etti. Arkadaşlarıyla dışarıya yemeğe çıkmak yerine, evde buluşacaklar. Evde uyguladıkları tasarruf yöntemleriyle fatura yüklerini hafifletecekler.

ZOR KARAR: 

Bu borç döngüsünden kurtulmak için ev ya da arabadan vazgeçip satmaları gerek. Ama “Evi mi satsak yoksa arabayı mı?” diye düşünürken zaman geçiyor. Arabalarını satıp en azından bu borcu hemen kapatmaya karar verdiler.

SIRA SENDE

Cep telefonu, TV üyeliği, internet paketi, akıllı telefon uygulamaları, spor salonu... Kullanmadığınız hizmetlere boş yere para ödüyor olabilirsiniz. Ayrıca ekstrelerinizi kontrol edin. Yanlış çekilmiş tutar veya iade edilmeyen ücretler olabilir.

SON SÖZ: 

Evdeki huzuru satın alabilecek bir para birimi yoktur. Ailenizin huzuru evinizin metrekare büyüklüğüne göre artmaz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800