Para ile olan ilişkinizi geliştirmek ister misiniz?

Bir finans danışmanı, kadın konuşmacı ve eşitliğin savunucusu olarak, para ve mutluluğun kesişme noktasını büyüleyici buluyorum. Para, insanların aileleri, toplulukları ve dünya için harika şeyler yapmasına yardımcı olabilir. Başkalarını mutsuzluk, endişe ve acı yollara da sürükleyebilir.

Para ile Olan İlişkiniz:

Bazı bireyler paralarını doğru bir şekilde kontrol ederken diğerleri paraları tarafından kontrol ediliyor gibi görünüyor? İlginçtir ki, bunun para ile hiçbir ilgisi yoktur.

Gerçek olan nesnenin kendisi değil, o nesneye verdiğimiz değerin ve hatta daha da güçlü olan onunla olan ilişkimizdir. Kültürünüz, deneyimleriniz ve inançlarınızın tümü ister bilinçli ister bilinçsiz olsun, parayla olan ilişkinizde rol oynar.

Hiç kimse parayla sağlıklı veya sağlıksız bir ilişki içinde doğmaz. Zamanla para ile olan ilişkinizi deneyimlerinize ve çevrenizdekilerin alışkanlıklarına göre şekillendirirsiniz. Deneyimleriniz ilişkinizi etkiler ve bu da parayı nasıl yönettiğinize dair bir ortam hazırlar.

Parayla olan ilişkinizi daha iyi anlamak ister misiniz? Başlamak için kendinize şu üç soruyu sorun:

·      Para ile olan ilk hatıranız?

·      Paranın hayatınıza neşe kattığı ilk an?

·      Paranın hayatınıza acı kattığı bir dönem?

Cevaplarınızı gözden geçirdikten sonra, paraya karşı daha önce not etmediğiniz alışkanlıkları, davranışları ve duyguları fark edebilirsiniz. Neden hala satın almaya devam ettiğinizi merak etmiş olabilirsiniz. Yukarıdaki sorulara verdiğiniz yanıtlar aradığınız yanıtların kaynağı olabilir.

Biz olgunlaştıkça bunun nasıl sonuçlanacağını görelim.

Bir örnek, paranın "kirli" olduğunu düşünerek büyüdüğünü fark eden bir meslektaştan. Bu noktada, ebeveynleri ona paraya her dokunduğunda ellerini yıkamayı öğretti. Bu, mükemmel bir sağlık bilinci alışkanlığı oluştururken, aynı zamanda parayı yıllarca nasıl gördüğü üzerinde istenmeyen bir etkiye de sahip oldu ve kendisine zararlı olabilecek bir şeyi elde etmeye ve arzulamaya çalışmaktan kopmasına yol açtı.

Ve o bu dünyadaki tek kişi de değil. Birçok kişi her gün farkına varmadan para kazanma ve elde tutma yeteneklerini destekleyen ve kendi kendini sabote eden kararlar alır ve bunların hepsi parayla olan ilişkilerinden kaynaklanır.

Benim de parayla olan ilişkim biraz farklı başladı. Annem, evimizin kazandığı paranın %30'unu hep birikime ayırırdı. Birikimlerimizi yönetmek konusunda mükemmel bir iş çıkarsa da para konusunda her zaman endişeliydi.

Endişesi, kronik strese, öfkeye ve evimizde zorlu ilişkilere yol açtı. Ailedeki girişimci babam, annemin bakış açısını bir yandan takdir ederken, bir yandan da hikayenin diğer tarafını da görürdü. Ve her zaman şöyle derdi, "Eğer bir sorunu para çözebiliyorsa, bu bir sorun değildir. Kendinize paranın satın alabileceği özgürlüğü verin. "

Bu iki bakış açısıyla, kendi hayatımda bana mutluluk ve neşe getiren şeyler için para ödeyen ve zevk alan biri oldum. Amacım en zengin olmak değildi. Para için "endişelenmeyecektim" ve bunun hayattaki sevincimi mahvetmesine izin vermeyecektim. Para için motivasyonum buydu. Seninki farklı olabilir. Motivasyonunuzu bulmak da ayrıca çok önemlidir.

Deneyimlerinizi ve parayı yönetmenin altında yatan motivasyonu ortaya çıkardıktan sonra, değiştirmek istediğiniz tüm alışkanlıkları fark edebilir, adlandırabilir ve evcilleştirebilirsiniz. Finansal durumunuz ve öncelikleriniz zamanla değiştikçe, hedeflerinize ulaşmak için paradan nasıl yararlanacağınız da değişebilir.

Hayatınızdaki önemli şeylere öncelik verin. Ve bunun içinde paradan yararlanın. İşte benim yöntemlerim:

Zaman - Zamanımı değerlendirebileceğim hizmetler satın aldığımda, tercih ettiğim veya kendime daha fazla yatırım getirisi sağlayabilecek şeyler yapabiliyorum.

Dayanıklılık - Beklenmedik bir şey olduğunda - örneğin, beklenmedik tıbbi veya araba tamir faturalarım var - durumu düzeltmek için borç eklemem veya yatırımlarımı tasfiye etmem gerektiğini biliyorum. Acil rezervimi kullanarak faturaları ödeyip, yoluma bakıyorum.

Güven - Değerlerinizi, finansal olarak nerede durduğunuzu ve olabilecek en kötü şeyleri bildiğinizde, korku olmadan kendiniz ve değerleriniz için ayağa kalkabilirsiniz.

Öyleyse, finansal sağlığınızı nasıl artırmak istersiniz?

Öneri: Hep yanınızda olacak, size hedefinizi hatırlatacak ve gereksiz harcamalarınızdan tasarruf ettirecek bir yol arkadaşı ile finansal sağlığınızı artırmak ister misiniz? MONEYE

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store