Para Biriktirme Teknikleri

Para biriktirmek sandığınız kadar zor değil. Harcamalarınızın yönünü değiştirerek para biriktirmeniz mümkün. Öncelikle bazı teknikleri bilmemiz gerekiyor.

Para biriktirmek için sıfır esaslı bütçeleme taktiğini daha önce duymuş muydunuz? Hepimiz para biriktirmek, geleceğimizi garantiye almak istiyoruz. Fakat para biriktirmekte oldukça zorlanıyoruz. Gelecek ay kesin başlıyorum dediğimiz para biriktirmeyi sürekli etkiliyoruz. Peki para biriktirmeyi başarmak için hangi teknikleri denemek gerekiyor?

Sıfır Esaslı Bütçeleme Tekniği

Bunlardan biri sıfır esaslı bütçeleme tekniği. Sıfır esaslı bütçeleme tekniği paranızı en baştan hesaplamanız gerekiyor. Öncelikle gelirinizi bir kağıda yazın daha sonra esas giderlerinizi yazın. Fakat bu esas giderlerinizin içine para biriktirmek için ayırdığınız kısmı da eklemeniz gerekiyor. Yemek, kiralar ve faturalar, giyecek, ulaşım ve para biriktirme için paranızı bölmeniz gerekiyor. Yani belli bir miktarı para biriktirmeye ayırmak değil ana parayı bölmeniz gerekiyor.

Sıfır esaslı bütçeleme taktiğiyle paranızı kuruşu kuruşa hesaplamış olursunuz. Sıfır esaslı bütçeleme taktiğinin dışında başka para biriktirme yöntemleri de bulunuyor. 

Kartopu Tekniği

Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz kartopu tekniği aslında borçlarla ilgili. 3 yere borcunuz olduğunu düşünün. Bu borçlarınıza ödeyeceğiniz para farklı. Siz en az borcunuzu ilk olarak bitirmeye çalışın. Daha sonra kalan paranızı ikinci borca ekleyin ve o bitince üçüncü borcunuzu kapatın. Para arttırarak kartopu şeklinde borcunuzu ödeyin. Borçlarınız bitince para biriktirmeye başlayacaksınız.

https://www.paradurumu.com/kartli-odemeler/kredi-karti-borcunuzu-kartopu-modeli-ile-eritin-haberi-5049 

Vadeli Mevduat Hesabı Açın

Elinizde para varsa bunu harcayabilirsiniz. Ama bu parayı biriktirmeniz sizin için çok daha karlı olacak. Paranızı bankaya yatırın ve vadeli mevduat hesabında değerlendirin. Hem paranız elinizin altında harcanmaya hazır durmayacak, hem bankada durduğu yerde büyüyecek...
Denemekte fayda var.

Ek Gelirinizi Akıllıca Harcayın

Bazen ek geliriniz olabiliyor. 6 ayda bir gelen ikramiyeniz ya da primleriniz gibi ekstra, maaşınız dışında gelen bu ek geliri akıllıca harcamak gerekiyor. Herhangi bir borcunuz yoksa ek gelirlerinizi hemen birikim hesabınıza aktarın.

Harcamalarınızı Durdurun

Kimi zaman stresten kimi zaman modadan dolayı fazla alışveriş yapıyoruz. Hatta öyle oluyor ki alışveriş merkezlerine gittiğimiz zaman ya da internet sitelerinde kendimizi kaybediyoruz. Ama bunun önüne geçmek mümkün. Eğer borcunuz barsa daha fazla harcama yapmayın. Çünkü bu şekilde borçlarınız gittikçe büyüyecek. Harcamalarınızı dur deyin.

Faturalarınızı Düzene Sokun

Aylık en fazla giderlerimiz genellikle faturalara oluyor. Su, doğalgaz, telefon, internet derken maaşımızın neredeyse yarısını faturalara veriyoruz. Fakat fatura masraflarınızın bir kısmını indirmeniz mümkün. Örneğin telefon faturanız için daha uygun tarife seçebilirsiniz. Ya da elektrik faturanızı düşürmeniz için prizlerde şarj aleti tutmayabilirsiniz. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800