İmkanlarınızın Ötesinde Yaşadığınızı Gösteren İşaretler

İmkanlarınızın ötesinde yaşadığınızı gösteren işaretlere göz atmak ister misiniz?

Aylık Bütçeniz Yoksa

Paranızı düzgün bir şekilde nasıl yöneteceğinizi bilmiyorsanız, nasıl akıllıca harcama yapmanız gerektiğini bilemezsiniz. Finansal hedefleriniz, tasarruf veya emeklilik planınızın olmaması, evinize ne kadar para girdiğini veya çıktığını bilmemek geleceğiniz için zararlı olabilir.

Harcama alışkanlıklarınıza bağlı olarak, herhangi bir birikiminiz, emeklilik planınız ve acil bir durum fonunuzun olmaması güvenlik açığı yaratabilir. Sadece bu da değil, büyük miktarda borç edinebilirsiniz. Fakat basit bir bütçe planı ile bu duruma son verebilirsiniz. Bütçeniz yoksa, muhtemelen imkanlarınızın ötesinde yaşıyorsunuz.

Acil Durum Fonunuz Yok ve Aylık Birikim Yapmıyorsanız

Arabanız bozulursa, evcil hayvanınızın pahalı bir ameliyata ihtiyacı olursa veya siz ya da sevdiğiniz biri hastanede uzun süre kalmak zorunda kalırsa ne olur?

Bu acil durumları nakit olarak ödeyecek paranız var mı yoksa masrafları karşılamak için kredi kartına mı yüklenmeniz gerekiyor? Birikim hesabınıza göz atın. İmkanlarınızın ötesinde yaşıyor olabilirsiniz.

Eğer;

  • Hiç birikmiş paranız yoksa
  • Birikimleriniz bazı acil durumları karşılayamıyorsa
  • Her maaştan sonra gelirinizin en az %5 ile %10'unu bir kenara koyamıyorsanız

Tüm bunlara cevabınız EVET ise imkanlarınızın ötesinde yaşıyorsunuz demektir.

Kredi Kartınızı Düzenli Ödeyemiyorsanız

Kredi kartları, teşvikler yoluyla ekstra para kazanmanın harika bir yolu olabilir ve doğru kullanıldığında harika bir araçtır. Ancak, bu ödülleri genellikle her ay sonra kartın tamamını ödediğinizde kazanırsınız. Yalnızca asgari tutarı ödüyorsanız, karşılayabileceğinizden daha fazlasını harcıyorsunuz demektir.

İnsanları Etkilemek İçin Satın Alımlar Yapıyorsanız

İnsanları etkilemek veya daha iyi hissetmek için imkanlarınızın ötesinde yaşıyor olabilirsiniz.

Televizyon, sosyal medya ve hatta etrafımızdaki insanlar arasında, çoğu zaman karşılayamayacağımız bir yerde yaşamaya, ihtiyacımız olmayan şeyleri satın almaya ve bütçemizi aşan şeyler yapmaya istekli olabiliriz.

Finansal durumunuzu tekrar yoluna koymaya çalışıyorsanız, sizi kötü hissettiren veya sadece onların yanında olmak için belirli bir yaşam tarzını sürdürmeniz gereken insanlarla bağlarınızı kesmenin zamanı gelmiş olabilir. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırdığınızı fark ederseniz, bir süre sosyal medyayı kapatmanız da gerekebilir.

Aktiviteleri, fırsatları veya ani indirimleri kaçırmaktan korkmayın. Bu fırsatlar hiç bitmez, finansal olarak kendinizi iyi hissettiğinizde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Kendi İmkanlarınız İçinde Yaşamanın 4 Yolu

Yukarıdaki uyarı işaretlerinden herhangi biriyle ilişki kurabiliyorsanız, finansal durumunuzu tersine çevirmeniz ve imkanlarınız dahilinde yaşamaya başlamanız gerekir. İşte finansal durumunuzu kontrol altına almanın dört yolu: 

1. Para Alışkanlıklarınızla Gerçekleşin

Finansal durumunuzu kontrol altına almak, imkanlarınızın ötesinde yaşamayı bırakmanız için daha iyi para alışkanlıkları oluşturmak anlamına gelir.

Finansal olarak sağlıklı yaşayabilmeniz için para alışkanlıklarınızı gerçeğe dönüştürmenin bazı yolları şunlardır:

  • Başkalarına ayak uydurmaya çalışmayı bırakın ve size daha uygun yaşam tarzını benimseyin.
  • Birikim yapmak ve borcunuzu kapatmak için tutumlu yaşayın.
  • Ekstra gelir sağlayın.
  • Bütçenizi nereden kısabileceğinize bakın.

Daha iyi para alışkanlıkları oluşturmak çok zaman ve sabır gerektirir, ancak imkanlarınız dahilinde yaşamak ve kendinizi ve geleceğinizi başarıya hazırlamak için çok önemli.

 

2. Aylık Bütçe Başlatın

Bütçe yapmayı öğrenmek imkanlarınız dahilinde yaşamanın anahtarı. Gelirinizi, harcamalarınızı takip etmeniz ve borç, tasarruf ve emekliliğe para yatırmak için bir plan yapmanız gerekir.

İşinizden elde ettiğiniz gelirleri, yan koşuşturmaları, primleri vb. mutlaka yazın. Ne kadar harcadığınız konusunda kendinize karşı dürüst olun ve büyük küçük tüm harcamalarınızı yazın.

Kesebileceğiniz alanlar bulabilirsiniz.

 

3. Acil Durum Fonu Başlatın

Halihazırda borcunuz varsa ve acil bir durum olursa daha fazla borca girmek istemezsiniz. Masrafları kesmekten biriktirdiğiniz parayı veya yan işlerden kazandığınız ekstra parayı alın ve bunu en kısa sürede bir acil durum fonuna koyun.

 

4. Birikimlerinizi Otomatikleştirin

Birikimlerinizi otomatikleştirmek, birikimlerinize öncelik vermenize ve bunun yerine parayı harcama eğilimini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bankanızın her maaş gününde en az %5 ila %10'unu otomatik olarak çekmesini ve birikim hesabınıza yatırmasını sağlayın. Bunu düşünmek zorunda kalmamak, birikimlerinizi artırmanızı ve zaman tasarruf etmenizi sağlayacak.

Bu faydalı ipuçlarıyla, imkanlarınızın ötesinde yaşamayı bırakabilir ve yolunuza geri dönebilirsiniz.

Aslında, finansal olarak istikrarlı bir hayat yaşadığınızı bilerek muhtemelen başkalarını etkileyecek ve kendiniz hakkında daha iyi hissedeceksiniz!

Sizden Gelenler: İyi Borç mu Kötü Borç mu?Bugünkü Posta Gazetesi köşemde kredi çekmek isteyen Sezgin'in sorusunu yanıtladım.

 

 

Etiketler Bütçe Harcama
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store