Borcunu ödeyip birikim de yaptı! Siz de başarabilirsiniz

“Her borç ödenir, hatta birikim de yapılabilir." Bu sözün doğruluğunu İngiltere’de iki çocuk annesi ispatladı. 84 bin 600 lira tutarındaki borcunu bir yılda ödemiş, ardından 21 bin lira biriktirmişti. Sizde bunu başarabilirsiniz. Gelin, Morgan Woods'un nasıl başardığına bakalım.

İnsanın kenarda parasının olması kendini güvende hissetmesi ve ani durumlarda zorlanmaması için önemli. 

İKİ ÇOCUKLU BİR KADIN BAŞARMIŞTI

Elbette para biriktirmek için bir plan yapmak gerekiyor. Özellikle borcu olanlar için plan yapmadan para biriktirmek çok zor. Ama bir plan çerçevesinde bunu başarmak mümkün ve Morgan Woods isimli iki çocuk annesi kadın bunun kanıtı.


Morgan Woods, "Lüks tatiller için harcama yapmıyorduk. Ama giyecek, yiyecek ve ihtiyacımız olmayan şeylere fazla para harcıyorduk” dedi.

Morgan Woods, kirada oturdukları evin satışa çıktığını öğrendiğinde ve taşınmak için kenarda parası olmadığı gerçeğiyle yüzleştiğinde, etrafındakilerden borç almak durumunda kaldı ve ani gelişen durumlar için para biriktirmesi gerektiğinin de farkına vardı. Üstelik kredi kartı borçları ve kredi borçları da bulunuyordu. Hem borçlarını kapatmak hem de para biriktirmek için bir plan yapmalıydı ve bunu başardı. Bir yılın sonunda 4 bin pound (84 bin 600 TL) borcunu kapattı ve 10  bin pound (21 bin 150 TL) biriktirdi. Peki bunu nasıl yaptı?

GELİR GİDER KARŞILAŞTIRMASI

Morgan Woods, eşiyle birlikte tüm harcamalarını bir yere yazdı ve tatil gibi büyük harcamaları olmadığı halde ihtiyaç dışında çok fazla şeye para harcadıklarını fark etti. (Moneye param nereye gidecek ekranı bütçe yapmak için ideal)

İHTİYAÇ DIŞI HARCAMAYI AZALTMAK

Küçük ve önemsiz gibi görünen harcamalar birleştiğinde büyük bir tutar edebiliyor. 5-10 lira harcanan abur cuburları her gün aldığınızı düşünün ay sonunda ne kadar ediyor? Ve bunun gibi gözden kaçan tüm harcamaları…

İşte Woods Ailesi de bu küçük gibi görünen gereksiz harcamalardan arınma yolunu seçti.

Aylık 400 pound  (8 bin 462 TL) olan market alışverişini yarıya düşürdüler. Artık bir ayda 200 pound'dan  (4 bin 230 TL) fazla market alışverişi yapmama kararı aldılar ve bu kararı caymadan uyguladılar. Market harcaması yapmak yerine o parayı kenara koydular.

ALIŞVERİŞ STRATEJİSİ OLUŞTURMAK

Alışveriş sırasında kendini kaybetmek, hiç lazım olmayan şeyleri eve doldurmak hem israf hem cebe zarar. Alışveriş zaaflarınızı tespit ederek akıllıca alışveriş yapmaya başlarsanız hayatınızda çok şey değişir.

Morgan Woods ve eşi de alışverişten önce indirimleri, promosyonları takip etmeye, indirim çeklerini doğru zamanda doğru şey için kullanmayı alışkanlık edindiler.

GEREKSİZ EŞYALARDAN KURTULMAK

Bu zamana kadar düşünmeden aldığınız ve hiç kullanmadığınız eşyaları bir düşünsenize, bir gün giyerim diye alınan kıyafetler, sırf vitrinde güzel duruyor diye alınan aksesuarlar, hatta hediye gelen kahve fincanları… Bunları paraya dönüştürmek iyi olmaz mı? 

Morgan Woods, gereksiz gördüğü eşyaları internetten satışa çıkardı ve bunları paraya dönüştürdü.

MORGAN WOODS'UN TAVSİYESİ

Morgan Woods'un bir de tavsiyesi var:  "Alışveriş faturanızı azaltın, yemek planlaması yapın, indirimli ürünleri takip edin, internetten ihtiyaç duymadığınız eşyaları satın. Mutlaka bir plan yapın ve plana sadık kalın."

Artan kiralara ekonomik çözüm: Sanal OfisŞahıs ya da şirketlere ekonomik çözümler sunan sanal ofis hizmeti bütçe dostu bir alternatif olarak karşımızda. Özellikle son dönemde artan kira fiyatları sanal ofislere yönelik ilgiyi de artırıyor. Peki sanal ofis nasıl kurulur, sanal ofisin avantajları nelerdir? Detaylar yazımızda...

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store