Alışveriş Zaaflarınızı Bulmanın Yolu!

Her beğendiğinizi eve götürmeyin, yazıktır, israftır. Eşyaları eve dolduruyoruz, sonra da ne gardırop yetiyor ne metrekare... Gelin alışveriş zaaflarımızı tespit edip önlemler alalım...
Alışveriş Zaaflarınızı Bulmanın Yolu!

Hangi Gün, Hangi Saat?

Ekstrelerinizi inceleyin, faturalara göz gezdirin. Hangi günler daha fazla kıyafet harcaması yaptığınıza bakın. Maaşı aldığınız gün mü yoksa hafta sonları mı? İşte zaaflı gününüzü buldunuz. Artık o günler alışverişe çıkarken iki defa düşünün.

Hangi Renkler?

Şimdi sıra gardırobunuzda. Açın kapıları bir bakın. En çok hangi renkten kıyafetiniz var? İşte o renge dayanamıyorsunuz. Bundan sonra aynı renkte bir şey alırken kendinizi sorgulayın. Duygusal bir karar mı veriyorsunuz yoksa gerçekten ihtiyaç mı?

Moraller Nasıl?

Moral bozukluğunuzu cüzdanınızdan çıkartmayın. Ani duygusal dalgalanmalarınızda alışveriş dürtüsü̈ (veya yemek yeme) gelirse, şarkı söyleyin, bir dostunuzu arayın, cüzdan almadan vitrin bakın.

Markasız Çıkmam Abi

‘Ne çıkarırsa alırım’ dediğiniz hem rahat hem ucuz bir marka var mı? Gezmeye, araştırmaya, fiyatları karşılaştırmaya ne dersiniz? Dünya çabuk değişiyor.  Ürün fiyatları da öyle...

Hızlı İnternet, Uçan Para

İnternetten alışveriş... Koltuktan bile kalkmadan, ne dolan sepetin ne de ödenen paranın ağırlığını hissetmeden... Bu kadar kolay ve basit olunca durup düşünmek için fazla vakit kalmıyor. Kredi kartınızı sitelere tanımlamayın. 

Favori Mağazanız...

Hani şu size yakın olan, ayak üstü... Haftada en az birkaç kere uğradığınız, içeri girince renkleriyle, müzikleriyle içinize huzur dolduran yer. Çıkın oradan. Eğer harcamalarınızı dizginlemek istiyorsanız önünden az geçmeye bakın. İnsan gördü mü dokunuyor, dokundu mu alma ihtimali yüzde 50 artıyor.

PİŞMANLIK: Araştırmalar alışveriş yapan kadınların yarıya yakınının alışverişin ardından ‘gereksiz alışveriş yaptığı’ düşüncesiyle kendini suçlu hissettiğini ortaya koyuyor.

Kredi Kartına Dikkat

Üç tane kredi kartı, hepsi başka mağazalarda hediye puan veriyor. Neyleyim ben puanı, cebimde üç kart olduktan sonra? Sonra limitler doluyor, insan harcadıkça harcıyor. Ayrıca indirimleri takip etmekle indirimde diye her şeyi almak arasında büyük fark var.

Sosyal Alışveriş

“Arkadaşlarla alışveriş merkezinden (AVM) çıkıyoruz. Elimizde poşetler. Hani biz kahve içmeye gelmiştik? İki lafın belini kıralım dedik, poşet taşımaktan belimiz büküldü̈. Bu sana çok yakışıyor diye diye ben ona, o bana aldırdı durdu.

Alışverişte Mutsuz Olmamanın YollarıAraştırmalar alışveriş yapan kadınların yarıya yakınının, alışverişin ardından "gereksiz alışveriş yaptığı" düşüncesiyle kendisini suçlu hissettiğini ortaya koyuyor.

  

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol