Bayram Harçlığı

Bayram harçlığıyla ne yapacağını bilmiyor musun? İşte sana birkaç fikir!

Bayramlarda harçlıkalıyorsan o parayla ne yapıcam diye düşünüyorolabilirsin. Eğer aklında kesin bir yatırımınyoksa sana birkaç fikir vermek beni çok mutlu eder! Tabii herkesin aldığıharçlıkaynı değil bu yüzden sen söyleyeceklerimden sana en uygun olanıseçip ve biriktirmeye başla!

Hala coronanın varolduğu bir dönemde olduğumuzdan toplu dersler ve kalabalık ortamlarda olman gereken durumlardan tabii ki uzak durman gerekiyor. Senden şimdilik spor veya sanat tarzıaktivitelerden uzak durmanıöneririm. Bunun iyi yani ise şu an onlara harcamayarak daha da çok para biriktirebilirsin! Zaten zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimizden, biriktirdiğin paradan, bulmacalar, sanat kitleri ve kutu oyunları satın alabilirsin. Eğer bunlar ilgini çekmiyorsa odana dekoratif objeler de bakabilirsin.

Aslında uzun vadeli bir birikim yapmanı sana öneririm çünkü bu sayede alınması daha çok para gerektiren şeyler alabilirsin. Örneğin bir dizüstü bilgisayara, telefona veya oyun konsoluna ihtiyacın varsa harçlıklarının bir kısmını biriktirerek bütün bunları bir süre sonra alabilirsin. Kampanyaları takip etmeyi unutma ve sana sunulanları karşılaştır.

Tatil düşünüyorsan, daha önce söylediğim gibi, bu dönemde tatile giderken çok dikkatli olman gerekir, önceki makalemde, böyle bir dönemde nasıl bir tatil yapabileceğin hakkında okuyabilirsin. Benim sana önereceğim şey bu seneki tatilini erteleyip gelecek seneki için harçlığını saklamak ve üzerine biriktirmek, bu sana çok yardımcı olur ve bu sayede bütçen genişler ve aşmak gibi bir korkun varsa da azalır.

Sana son önereceğim şey ebeveynlerinden senin için bir mevduat hesabı açmalarını istemek. Bir miktar para biriktirdikten sonra, bir mevduat hesabı oluşturmak çok yardımcı olabilir. Bu parayı harcamak isteme cazibesini ortadan kaldıracaktır ve daha büyük şeyler için rahatça para biriktirmeni sağlayacaktır. 

Eğer benim ne yaptığımımerak ediyorsan, ben yurt dışında okuyan bir öğrenci olarak, paramı dövize çevirdim ve ev harcamalarım için ayırdım. Örneğin, evde ani bir masraf olursa, bu tür acil durumlar için bir fon oluşturmuş oldum, bu sayede beklenmedik bir terslikte sıkıntı yaşamamış olurum.

Unutma bu önerilerimi kendi bütçene göre ayarlaya ve ne yapacağına iyi karar ver. İstek ve ihtiyaçların diğerlerinden farklı olabilir bu yüzden sana ne uygunsa onu yap. İyi şanslar!

Bana yazarak ne yaptığını söyleyebilirsin!

Etiketler harçlık bütçe
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store