Bankaların Para Biriktirme Hesap Seçenekleri

Birikim yapmak, amaçlarımızı gerçekleştirmek için büyük önem taşıyor. Evlenmek, ev almak, araba almak, yurt dışına çıkmak, tatil yapmak, eğitim sağlamak, eşya almak ya da acil durum için kullanmak adına mutlaka birikim yapmalıyız. Bankalar da birikim yapmamız için farklı seçenekler sunuyor.

İhtiyaç anında elimizin altına olan para bize birçok durumda kolaylık sağlıyor. Özellikle acil durumlar için her zaman paramız olmalı. Acil durum fonunuz olduğuna sevineceğiniz 6 durumu daha önce bu yazımızda anlatmıştık. 

Peki parayı nerede biriktireceğiz? Evimizde olan kumbaralara bankalar artık birikim hesabı diyor. Biriktirilen paraya göre alınan faiz ile birlikte bankada yatırım yapmak birçok kişiye daha cazip geliyor. Hangi bankada nasıl birikim yapılıyor, gelin birlikte inceleyelim.

İş Bankası Birikim Hesabı

İş Bankası'nda Birikimli Mevduat Hesabı minimum açılış tutarı 250 TL, dolar ya da euro'dan başlıyor. 5 yıl vadeli olarak açılan İş Bankası hesabınızda ilk yıl uygulanacak faiz oranı hesabın açılış gününde geçerli olan en yüksek internet şube 1 yıl vadeli faiz oranı. Birikimli hesaba faiz tahakkukları 1 yıllık dönemlerin sonunda gerçekleşiyor. Eğer birikimli mevduat hesabınızı 5 yıl içinde kapatmak istiyorsanız hesabınız kapatılıyor ve vadesiz hesaba dönüştürülüyor. Fakat 5 yıl önceden paranızı çekmeye karar verirseniz ana paranız kalıyor ama faizleriniz yanıyor.

Akbank Birikim Hesabı

Akbank birikime önem veren bankalardan biri. Mevduat ve esnek para birikimi hesabı olan Akbank'ta aynı zamanda çeyiz hesabı da bulunuyor. Mevduat hesap açılışı Akbank'ta 100 TL'den başlıyor. İş bankası gibi 5 yıl vadeli olarak açacağınız bu hesap ile binlerce lira biriktirebilirsiniz. Akbank'ta faiz ise hesap açılış tarihi itibari ile şube kanalı için ilan edilen 1 yıl vadeli en yüksek faiz oranı ile bir yıl boyunca değerlendiriliyor. Bir yılın sonunda ise güncel olan 1 yıl vadeli ilan edilmiş en yüksek faiz oranı ile hesap faizi güncelleniyor. Esnek birikimde ise torununuz için bile hesap açabiliyorsunuz.

Garanti Birikim Hesabı

"Kıyıda köşede birikmişiniz olsun" diyerek söze başlayan Garanti birçok seçenek sunuyor. Aylık minimum 75 TL yatırım yaparak kendi birikim hesabınızı oluşturabilirsiniz. Garanti'de ihtiyaç anında, hesabınızı kapamadan ve getiri kaybı olmadan paranızı geri alabiliyorsunuz. Birçok seçenek de sunan Garanti'de sizin belirlediğiniz tutar üzerinden geleceğe yatırım yapabilirsiniz.

Halkbank Birikim Hesabı

Halkbank birikimli mevduat hesabında, en az 3 en fazla 10 yıl seçeneklerini sunuyor. Hesabınıza aylık ya da 3 ayda bir yatırım yapabiliyorsanız. Fakat yatırdığınız miktarların 50 TL altına düşmemesi gerekiyor. Anaparanıza piyasa koşullarına bağlı olarak faiz geliyor. Eğer Halbank hesabınızdan para çekmeye karar verdiyseniz paranızı çekebilirsiniz. Bu durumda ise hesabınız tamamen kapatılmış olacak.

ING Bank Turuncu Hesap

Belki de en çok reklamına rastladığımız ING Bank'ta hoşgeldin farkı ortaya çıkıyor. Aylık düzenli olarak 100 TL ödeme yapacağınız ING Bank turuncu hesapta faiz oranlarından faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda ING Bank'tan hesap açmaya karar verdiyseniz 1 yıl boyunca hoşgeldin faizini değerlendirebilirsiniz.

Denizbank Birikim Hesabı

Denizbank birikim hesabında para biriktirmek istiyorsanız minimum 150 TL vermeniz gerekiyor. Denizbank'ta ilk ödemeden itibaren anaparanıza faiz almaya başlıyorsunuz. Aylık ya da 3 aylık seçeneklerini sunan Denizbank'ta vade süresi 3 yıl. Ara ödeme seçeneği de sunan Denizbank'ta vadeli mevduat hesaplarının 100.000 TL’si Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu güvencesi altında.

Kuveyt Türk Birikim Hesabı

Altın bankacılığı olan Kuveyt Türk'te birçok seçenek bulunuyor. 0,1 gram altın ile açacağınız hesapla altınlarınızın kaybolma ya da çalınma riskinin önüne geçebilirsiniz. Dilediğiniz tutar ve periyotta biriktirdiğiniz altınlara ek olarak Kuveyt Türk'te oluşturacağınız çeyiz ve Konut hesabına devlet desteği geliyor. Diğer bankalarda olduğu gibi Kuveyt Türk'te de birikiminizi en az 3 yıl almamanız gerekiyor.

Enpara Birikim Hesabı

ING'den sonra belki de en sık duyduğumuz reklamlardan biri olan En Para, gecelik faiz vermesiyle dikkatleri üzerine çekiyor. İlk dijital bankacılık olan En Para'da TL, dolar ve euro üzerinden hesap açabiliyorsunuz. Minimum hesap açılışı 10 TL olan En Para'da hesap işletim ücreti olmaması dikkat çekiyor. En Para'da hesap açtığınız zaman güncel faiz oranlarından yararlanmaya başlıyorsunuz.

NASIL TASARRUF EDİP BİRİKİTİRECEĞİM?

Birikim yapmak için kenara koyacak paranız olmadığını mı düşünüyorsunuz? Aslında kısabileceğiniz harcamalar olabileceğini hiç düşündünüz mü? Tasarruf ederek birikim yapmanızı sağlayacak bir program hazırladık. KATILMAK İÇİN TIKLAYIN!

Etiketler birikim hesapları
Yorumlar
Kalan Karakter 800
Burak Erdin
500 Türk Lirası ve 20 Dolarım mevcut hali hazırda... Hangi bankaya birikim yapmam benim yararıma olur... Düşünceleriniz için şimdiden teşekkür ederim.