YouTube'da Para Kazanmak için 14 Parlak Fikir! 3 Dakikanız Var mı?

YouTube'da bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız, onu para kazanma platformu olarak değil, gelir kaynağınızı genişletmek için bir katalizör olarak görün. İşte YouTube'da para kazanmanın bazı yolları:

Online platformlardan para kazanmak ister misiniz? Belki YouTuber olmak iyi bir tercih olabilir.

YouTube'a bir ayda bir milyardan fazla yeni kullanıcı katılıyor: Bu gerçekten çok büyük bir kitle. Halihazırda Youtube’dan para kazanan insanlar ayrıca mevcut: YouTube, yalnızca YouTube İş Ortağı Programında (YPP) bir milyon içerik üreticisi içeriyor. Her 1.000 görüntülemede yaklaşık olarak 2-4 $ arasında bir gelir elde edilebiliyor. Bu kulağa çok fazla gelmeyebilir, ancak her biri 5.000 görüntülenen 100 video üretebilirseniz, 1.000 $-2.000 $ değerinde bir gelir kazanabiliyorsunuz demektir. 

Ancak bundan sonra işler değişiyor. YouTube, İş Ortağı Programı’na bir yaptırım uyguladı. İçerik üreticilerine, topluluktaki kalitesiz içerikleri ortadan kaldırma çabası olarak, kanallarında 10.000 izlenmeye ulaşana kadar para kazanma özelliğini açamayacak. 

Bir videoda bir milyon görüntülemeye sahip olmak kolay değildir. Neyse ki, gelir yalnızca YouTube gelirlerinden veya reklamlarından akmıyor, başka yollar da var :)

YouTube'u para kazanma platformu olarak değil, para kazanmayı kolaylaştıran bir araç olarak görün.

Başlamak kolaydır, yalnızca Google'ın Creator Playbook’unu kullanın. Ancak sonrasında nasıl devam edeceğiniz daha zorlayıcıdır.

YouTube'da bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız, onu para kazanma platformu olarak değil, gelir kaynağınızı genişletmek için bir katalizör olarak görün. İşte YouTube'da para kazanmanın bazı yolları:

1. Web sitenize ve blogunuza trafik çekmek için YouTube'u kullanın.

Gelir getiren bir web siteniz veya blogunuz varsa, trafiğe ihtiyacınız vardır.

Birçok web sitesi Google'ın Panda, Penguin ve Hummingbird güncellemelerinden ciddi şekilde etkilendi. YouTube'u yalnızca kaybedilen trafiği geri kazanmak için değil, aynı zamanda artırmak için de kullanabilirsiniz.

Creator Playbook’u kullanmaya başlayın. Planlamayı yaptıktan ve sistemi kurduktan sonra, yeni videolar oluşturmanın yanı sıra bazı eski içerikleri videolara dönüştürmeyi düşünün. Video açıklama metinlerinizin ilk satırında kendi web sitenize bağlantı verdiğinizden emin olun, böylece YouTube trafiğinizi çekmek istediğiniz yere yönlendirebilirsiniz.

2. Kendi ürünlerinizi yaratın ve bunları YouTube'da tanıtın.

Kendi ürünlerinizi üretiyorsanız veya üretmek istiyorsanız, YouTube’un ürünlerinizi tanıtmanız ve satış yapmanız için size sınırsız fırsat sunabileceğini de bilmelisiniz :) Mesela, e-kitaplar, uygulamalar, sanat ve müzik üretebilirsiniz. 

Kendi ürünlerinizi yaratın. Ardından bunları tanıtmak için YouTube'u kullanın. İzleyicilerin satın alabilmesi için de videonuzun açıklamasına ürününüze bir bağlantı ekleyin.

3. Satış ortağı olarak başkalarının ürünlerini satmak.

"Satış ortaklığı", bir komisyon karşılığında ürün satmak anlamına gelir. Amazon ve eBay gibi büyük şirketlerin yanı sıra daha küçük şirketler de dahil olmak üzere yüz binlerce şirket, ürünlerini tanıtan bağlı kuruluş pazarlamacılarına cazip fırsatlar sunar.

Bağlı kuruluş pazarlamacısı olarak YouTube'dan para kazanmak için bağlı olduğunuz kuruluş ürünlerini bir videoda inceleyin veya "ürünün nasıl kullanılacağı"na yönelik tutoriallar oluşturun. Videoların açıklama kısmında da ürünlerinize bağlantı vermeyi unutmayın -affiliate bağlantınızı kullandığınızdan emin olun, aksi takdirde satışlar için kredi alamazsınız.

5. Bir YouTube karakteri olun.

YouTube yıldızları çok para kazanabilir. PewDiePie, son zamanlarda büyük reklam kaybetmesine rağmen, 2016'da 15 milyon dolarla en yüksek ücretli YouTube yıldızları arasında 1 numara olmaya devam etmişti. Bir haftalık yayın için 13.000 doların üzerinde para alabileceği düşünülüyordu.

İlginç fikirleriniz varsa veya ilgi alanlarınız konusunda tutkuluysanız YouTube kanalınızı geliştirin. Kim bilir, bir sonraki YouTube yıldızı belki de sen olabilirsin.

6. YouTube İş Ortağı Programı ile videolarınızı parasallaştırın.

Birkaç video çekip yayınladıktan sonra sıra YouTube İş Ortağı Programına katılmaya gelir. Tek yapmanız gereken kanalınızın para kazanmasını sağlamak ve sonrasında YouTube'daki reklam gelirlerinden payınıza düşeni alacaksınız.

Tıpkı YouTube yıldızlarının yaptığı gibi, videolarınızın her bin görüntülemesi için ödeme alabilmeniz mümkün. Başlamak için tıklayın.

İlk adım kanalınızı doğrulamaktır.

7. Öğretin: bilginizi tutoriallarla paylaşın.

YouTube’da tutoriallara fazlasıyla alan açılmış durumda. Bir şeyi nasıl yapacağınızı biliyorsanız, başkalarına öğretebilir ve videolarınızdan para kazanabilirsiniz. Güzellik videoları son derece popülerdir. Misal, Michelle Phan, 1,3 milyonun üzerinde görüntüleme alabiliyor.

8. Ürünlerinizi pazarlarken test edin.

YouTube, pazar araştırması için harika bir kaynaktır. Bu sayede parlak, yenilikçi fikrinizin kârlı olup olmayacağını da keşfedebilirsiniz.

Örneğin, bir ürün için fikriniz varsa ancak finansmana ihtiyacınız varsa, bir Kickstarter.com kampanyası oluşturmadan önce birkaç video paylaşmayı deneyin. Videolarınızın beğeni ve yorumları, fikrinizin mevcut haliyle uygulanabilir olup olmadığını size söyleyecektir. YouTube kitlesi, fon bulma çabalarınızın başarılı olması için fikrinizi uygulanabilir hale getirmenize bile yardımcı olabilir.

9. Meta veriler konusunda uzmanlaşın: bir hedef kitle elde etmek için anahtar kelimeler kullanın.

YouTube'a DAKİKAda bir yüz SAATlik video yüklenebiliyor. Bu, dikkati üzerinize çekmek için büyük bir rekabet olduğu anlamına gelir. Videolarınızı görünür kılmak için elinizden gelen her şeyi yapmanız gerekir. Videolarınızın meta verileri size yardımcı olacaktır.

"Meta veriler", videolarınız hakkında bilgi veren verilerdir. YouTube, Creator Playbook'unda meta verilerinizi nasıl oluşturacağınızı anlatır:

!! Arama, tanıtım, önerilen videolar ve reklam sunumunda varlığınızı en üst düzeye çıkarmak için meta verilerinizin (videonuzun başlığı, etiketleri ve açıklaması) iyi optimize edildiğinden emin olun.

Videolarınızı arama için optimize etmek başarı ve başarısızlık arasındaki asıl farkı yaratır, bu yüzden bunu yaptığınızdan emin olmak önemli.

10. YouTube'u kullanarak markanızı oluşturun.

Pazarlama gurusu Tom Peters'ın 1997'de referans gösterdiği gibi, siz bir markasınız ve gücünüz var. YouTube, SİZİN sesinizi yükseltmenize yardımcı olabilir.

Ne yapıyor olursanız olun ve işiniz ne olursa olsun YouTube, güçlü yönlerinizle tanınmanıza ve para kazanmanıza yardımcı olabilir. YouTube'da nasıl para kazanabileceğiniz konusunda net bir fikriniz yoksa bile ilgi alanlarınızla ilgili videolar oluşturmaya başlayabilirsiniz.

11. Çocuğunuzu veya evcil hayvanınızı bir yıldıza çevirin.

İki tane kedi, Lil Bub ve Grumpy Cat, YouTube'a başlatıldı ve dünya çapında birer yıldız haline geldiler.

Forbes'da belirtildiği gibi,

YouTube yıldızı olmak için şarkıcı olmanıza gerek yok. Şanslıysanız, çocuğunuzun veya evcil hayvanınızın bir videosu viral olabilir.

Bu yüzden video kameranızı elinizin altında bulundurun. Sevimli bir şey görür görmez, videoya alın ve videoyu yükleyin. (Meta verileri unutmayın.) 

12. Planlanmış videolar

İçeriğinizi düzenli olarak belirli bir zaman diliminde yayınlarsanız, izleyicinin içeriğinizi yakalayabilmesi çok daha kolay olacaktır. Ayrıca, kanalınızı takip etmeye ve kanalınıza abone olmaya daha meyilli hale gelirler.

Her video için izlenme sayınızı garanti altına alabilmeniz için, içeriğinizi her zaman takip edebilecek baz/temel bir kitleye sahip olmak çok önemlidir. Bu aynı zamanda sabit bir gelir akışı da sağlar.

13. Kitle fonlaması

Kitle fonlaması, Kickstarter ve Indiegogo'nun piyasaya sürülmesiyle giderek daha da yaygın hale geliyor. YouTube'da bir medya projesi için harika bir fikriniz varsa, bu mükemmel bir para kaynağı olabilir. Yalnızca başlangıç fonunuzu oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda gelecekte projeniz için hedef kitle ve gelir oluşturmanıza da katkıda bulunur.

Örneğin, ünlü YouTube kanalı Corridor Digital, videolarını veya film projelerini finanse etmenin bir yolu olarak Patreon'u kullanıyor ve bu destekçilere özel avantajlar sağlıyor.

14. Sponsor bulabilirsiniz

Günümüzde birçok şirket, doğrudan reklam verebilmek için YouTube kanallarına sponsorluk sağlıyor. Bir sponsorluğa ulaşabilmek için, sağlayabileceğiniz değerler hakkında ayrıntılı bir teklif üzerinde çalışmanız gerekebilir. Hedef kitleniz ve yaklaştığınız marka hakkındaki bilginizden emin olun.

Bonus İpuçları!

Kazanç hedeflerinizi ölçün

  • Finansal açıdan doğru yolda olup olmadığınızı anlamak için ilerlemenizi düzenli olarak kontrol etmeniz önemli.
  • Ölçebilmek için kendinize hedefler belirleyebilirsiniz. Finansal hedeflerinize ulaşamıyorsanız. Mevcut gelir yolu işinize yaramıyor olabilir veya videoların kalitesi düşüyor olabilir. Bunu bazı değişiklikler üzerinde çalışmanız için bir işaret olarak algılayın.

Yaratıcı olun

  • Kaliteli içerik her zaman izleyicileri çekmenin anahtarıdır. Yaratıcılıktan yoksun olmayan kaliteli içerikler üretmelisiniz.
  • İnternet o kadar hızlı değişiyor ki bir trend bir hafta içinde gelip gidebilir. Ekstra gelir elde etmenin yeni yolları, siz fark etmeden de ortaya çıkabilir.
  • Bu yüzden kaynaklarınızı kullanırken yaratıcı olun. Her zaman üretim için yeni yollar ve fikirler keşfedin ve böylece sürpriz geri dönüşler alabilirsiniz.

 Kaynak: https://www.lifehack.org/articles/money/11-creative-ways-make-money-youtube.html

 

Yapay Zekâ Dünyasında Finansal OkuryazarlıkYapay Zekâ (AI) aslında nedir? PwC'nin bilişsel ve akıllı otomasyon lideri Alistair Hofert; “Yapay zekâ çatısı altında gördüğüm en yaygın iki teknoloji robotik ve makine öğrenimi” diyor.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store