Steve Jobs Nasıl Şarj Oluyordu?

Steve Jobs önemli olana odaklanarak işleri basit tutmakta ünlü. Eşi ve çocukları ile evde dinlenmesine, iş-yaşam dengesi oluşturmasına ve iyi bir gece uykusu çekmesine yardımcı olan kolay bir rutine sahip. Steve Jobs'ın şarj olmasına yardımcı olan alışkanlıkları neler?

İşte Steve Jobs'ın dinlenme rutinin en önemli unsurlarından bazıları ve neden etkili olduklarının arkasındaki bilimsel gerçekler.

 1. Yemekten Sonra Sıcak Bitki Çayı

Kendi sebze bahçelerinden toplanan sağlıklı, organik ve çoğunlukla bitki bazlı bir akşam yemeği yiyen Jobs, akşam yemeğinden sonra bahçelerinden limon, mine çiçeği gibi taze otlar ile yapılan sıcak bitkisel çaydan içerdi. Limon, mine çiçeği çayı ve genel olarak bitkisel çaylar, sindirime yardımcı olmak ve sakin ve rahatlamayı artırmak ve toksinleri vücuttan çıkarmak gibi bir dizi fayda sağlar.

2. Yürüyüş

Hindistan çevresinde yürüyerek dolaşan Steve, hayatı boyunca yürümenin hayranı olarak kaldı. Konferans salonunda ya da kafede oturmak yerine sık sık insanlarla yürüyüş toplantıları düzenledi. Ancak gün boyunca ne kadar yürüse de, akşam yemeğinden sonra eşi ile başka bir yürüyüşe çıkardı. Birçok çalışma yürümenin insanların daha hızlı uykuya dalmasına yardımcı olduğunu ve uyku kalitesini artırabildiğini gösterdiğinden, bu oldukça akıllıca bir şey.

3. Meditasyon ve müzik

Steve Jobs ve eşi Laurene, çocukları olduğunda neredeyse her akşamı evde geçiriyorlardı. "Çok basit bir hayatım var. Ailem var, Apple ve Pixar var. Başka bir şey yapmıyorum." diyordu kendi hayatı için. Jobs günün son saatini meditasyon yaparak veya müzik dinleyerek geçiriyordu. Meditasyonun beyin fonksiyonu için iyi belgelenmiş birçok faydası var ve iyi uykuyu destekliyor. Araştırmalar ayrıca rahatlatıcı müzik dinlemenin kalp atış hızınızı yavaşlatabildiğini, kan basıncınızı düşürdüğünü, kortizol gibi stresle ilişkili hormonları azaltabildiğini ve uyumanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Birinci sınıf bir müzisyen gelip size özel bir konser vermese ve dışarıda taze bir bitki bahçeniz olmasa bile, bunlar zihinsel ve fiziksel bir şarj için herkesin yapabileceği şeylerdir. Bu maddelere bir şans vermeye ne dersiniz?

Steve Jobs Yaratıcılığını Nasıl Geliştiriyordu?Bir konu hakkında sıkı çalışmak, her zaman o çalışmanın verimli olduğunu veya yaratıcılığınızı çok iyi kullandığınızı göstermez. Biraz rahatlayıp zihninizde boşluk yaratmak yaratıcılığınızı nasıl etkiler? Steve Jobs’un yaratıcılığının sırrı neydi?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800