Nasıl lider olunur?

Büyük liderleri düşündüğünüzde, kafanızda bazı isimler belirebilir; Steve Jobs, Kamala Harris, Elon Musk, Sheryl Sandberg, Ariana Huffington… Ve onları özel yapanın ne olduğunu merak etmekten kendinizi alamazsınız. Peki lider olmanın bir sırrı var mı?

Büyük liderleri düşündüğünüzde, kafanızda bazı isimler belirebilir; Steve Jobs, Kamala Harris, Elon Musk, Sheryl Sandberg, Ariana Huffington… Ve onları özel yapanın ne olduğunu merak etmekten kendinizi alamazsınız.

Büyük bir lider olmanın bir sırrı var mı?

Gerçek şu ki, destek, motivasyon ve doğru ilkelerle herkes büyük bir lider olabilir. Pek çok büyük lider, ortalama biri olarak yola çıkar. Nasıl liderlik edeceklerini öğrenmek zorunda kalırlar.

Size yardımcı olmak için, nasıl lider olunacağını öğrenmeye nasıl başlayacağınızı göstereceğiz. 

İyi lider olmanın ilk adımı, liderliğin sadece konumdan daha fazlası olduğunu anlamak ve takip etmeye değer biri olmak için bilinçli bir karar vermek.

İyi lider olmak olağanüstü duygusal zekâ geliştirmeyi içerir.

Simon Sinek'in sözleriyle: ’Liderler genellikle statüleri ve organizasyondaki konumları hakkında o kadar endişelenirler ki gerçek işlerini gerçekten unuturlar. Ve bir liderin asıl işi, sorumlu olmak değildir. Sorumluluğumuzdakilerle ilgilenmekle ilgilidir.’’

Nihayetinde, liderin amacı, organizasyonun veya bir grup insanın bir şeyler başarmasını sağlamak. Sıradan ve büyük liderler arasındaki temel fark, bu süreci nasıl ele aldıklarıdır.

Örneğin:

  • Sıradan liderler hedefler belirler. Büyük liderler, anlamlı ve insanlara ilham veren benzersiz vizyonlarla ortaya çıkar.
  • Sıradan liderler gelecek hakkında iyimserdir. Büyük liderler başkalarında nasıl iyimserlik geliştireceklerini bilirler. Görselleştirmeden gerçekleştirmeye geçebilen pratik düşünürlerdir- hem büyük resmi hem de ayrıntılı ayrıntıları görürler.
  • Sıradan liderler statüko içinde çalışırlar. Büyük liderler, geleneksel bilgeliği kırar ve değer yaratmanın ve sunmanın yeni yollarının olanaklarını görür.
  • Sıradan liderler taahhüt almaya odaklanır. Büyük liderler, bir taahhüt elde etmek için tutkudan yararlanmaları ve insanlara kendilerini neden ve nasıl takip etmelerinin özlemlerine doğru ilerlemelerine yardımcı olacağını göstermeleri gerektiğini bilirler.

İyi bir lider olmaktan büyük bir lidere geçmek için kendinize şunu sorarak başlamalısınız:

1.Gerçekten ve gerçekten elimden gelenin en iyisini yapıyor muyum?

2.Neleri iyileştirebilirim?

3.Çalışanlarıma ilham veren daha anlamlı bir vizyon nasıl belirleyebilirim?

4.Çevremin ne istediğini daha iyi anlamak için ne yapabilirim?

5.Çevrem benden ne istiyor?

Bu sorulardan bazılarını yanıtlayarak, atmanız gereken adımlar hakkında değerli bilgiler edineceksiniz. 

Olağanüstü Liderliğin 6 Faydası

Artık liderliğin önemini anladığınıza göre, iş yerinde mükemmel liderliğin bazı faydalarından bahsedelim.

  • Çalışanlardan daha fazla bağlılık: insanlar, vizyonları hedeflerine (hem kişisel hem de profesyonel) yaklaşmalarına yardımcı olan liderleri mutlu bir şekilde takip eder.
  • Verimliliği artırın: Çalışanlar hem zihinsel hem de duygusal olarak kendilerini iyi hissettiklerinde daha çok ve daha proaktif olarak çalışırlar.
  • Geleceğin liderlerini yetiştirin: Çalışanlarınızı temelden tanımak, potansiyel liderleri erkenden belirlemenize yardımcı olur.
  • Uyumlu bir ekip oluşturun: Büyük bir lider, ortak bir amaç için çalışan ekibi bir arada tutan yapıştırıcıdır.
  • Anlamlı iş ve anlamlı ilişkileri teşvik edin: Etkili liderlik, sadece insanlara liderlik etmekten daha fazlası, bir amaç vermekle ilgilidir.

 

Değerlendirmeniz Gereken Finansal TavsiyelerGeriye bakıp, “keşke şöyle yapsaydım” diye mi düşünüyorsunuz? Bu keşkeler insan doğasının parçası. Pişmanlıklar, bizim için gerçekten neyin önemli olduğunu daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir. İşte değerlendirmeniz gereken finansal tavsiyeler:

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store