Meşgul insanlar zamanlarını nasıl yönetebilir?

Tıpkı paranız gibi zamanınızı da verimli bir şekilde yönetebilirsiniz. Zamanınızı nasıl yönettiğiniz size kalmış, başkasına değil.

Zamanınızı verimli yönetebilirsiniz. Ancak, iş, çocuk ve diğer sorumluluklarla, bu zamanlarda sizin için en önemli şeylere nasıl zaman yaratabilirsiniz? Peki meşgul insanlar bunu nasıl yapıyor? ünlüler? İnanın onlar da bir şekilde idare ediyor.

Neyse ki, bazı mükemmel zaman yönetimi uygulamaları işinizi kolaylaştırmanıza, işleri daha hızlı tamamlamanıza ve istediğiniz her şeyi başarmak için daha fazla zaman kazanmanıza yardımcı olabilir. İşinizi mevcut enerji durumunuza göre düzenleyin. 

Verimlilik seviyeleriniz enerji seviyelerinize bağlıdır. Bu nedenle en zor işlerinizi en fazla enerjiye sahip olduğunuzda planlamayı hedefleyin. 

GÜNLÜK PROGRAM OLUŞTURUN

Yatmadan önce ertesi gün için yapılacaklar listesi yapın. Yarınınız en az bugününüz kadar net olsun. İleriyi planlarken karşılaştığınız engellere karşı psikolojik olarak kendinizi hazırlarsınız. 

  • Hız her zaman acele etmek anlamına gelmez. Burada verimlilik ön planda olmalı.
  • Güne en kritik görevinizi tamamlayarak başlarsanız, kendinize muazzam bir başarı hissi verirsiniz.
  • Görevlerin bir listesini yapın ve bunlara öncelik verin. 
  • Önce acil işlere öncelik verilmeli, ardından yüksek değerli görevler, düşük öncelikli faaliyetler sıranın arkasına itilmeli. 

GÖREVLERİ BÖLÜŞÜN

Tüm görevleri kendiniz yürütmek zorunda değilsiniz. Görevleri ekip arkadaşlarınızla birlikte bölüşebilirsiniz. Hatta bu size ilham kaynağı bile olabilir. Ne demişler; bir elin nesi var iki elin sesi var. 

MÜKEMMELİĞİN GEREKLİ OLMADIĞINI KABUL EDİN

Her şeyi kusursuzca yapmak isteriz. Fakat mükemmeliyetçilik sizi yavaşlatabilir ve teslim tarihlerini kaçırmanıza neden olabilir.

Hangisinin sizin için en uygun olduğunu bulmak için birkaç zaman yönetimi taktiği denemek, stresi azaltmanıza, üretkenliği artırmanıza ve yeni yıla doğru başlamanıza yardımcı olabilir. Ama elbette, mükemmel olmaktansa doğru olmak daha iyidir.

Zaman kavramı hâlâ kendi başına şaşırtıcı bir evren. Bir çocuğun zaman kavramı nedir? Bir yetişkin için ne anlama geliyor? Ve yaşlı bir vatandaşa da zaman aynı görünüyor mu? Muhtemelen değil. Zaman, bir anlamda evrensel iken, başka bir anlamda oldukça bireyseldir. Aslında o kadar kişisel ki, on beş yaşından büyük hiç kimse artık kol saatsiz değil.

Metaverse ile İlgili 6 Efsane FilmBu yazıda, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, yapay zekâ ve metaverse'i şekillendiren diğer mega trendleri içeren filmleri ele alıyoruz.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store