Metaverse ile ilgili 6 efsane film

Bu yazıda, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, yapay zekâ ve metaverse'i şekillendiren diğer mega trendleri içeren filmleri ele alıyoruz.

1 6 Avatar
Avatar

Avatar, insanları Na'vi'nin vücuduna ve zihnine gerçeklik gibi bir simülasyonun içine yerleştirerek Pandora dünyasını keşfediyor. İnsanlar için zehirli bir ortamda yaşayan Na’viler, insan zekasının ötesinde şeyler yapabilen oldukça gelişmiş bir türdür. Bir insanın bilincini başka bir türe taşıma teknolojisi çok şaşırtıcı. Avatar, AR ve VR teknolojisinin yeteneklerini sergilemenin yanı sıra bu konsepti araştırıyor.

2 6 Demir Adam (Iron Man)
Demir Adam (Iron Man)

Demir Adam'da, Milyarder sanayici Tony Stark kaçırılır ve onu kaçıranların aleyhine olacak yıkıcı bir silah yaratması talimatı verilir. Demir Adam kostümünü yaratan Stark suç ve terörle mücadeleye yardımcı olmak için geliştirdiği eseriyle, Amerika'ya dönerek serbest kalır. JARVIS, Tony Starks'ın hepsi bir arada kişisel asistanı, dünyayı kurtarırken AR ve VR yaratmaya izin veriyor.

3 6 Aşk (Her)
Aşk (Her)

Onun hikayesi, hayatını başkaları için kişisel mektuplar yazarak kazanan Theodore’un evliliği bittikten sonra kalbi kırılması ile başlar. Yeni bir işletim sistemine hayran kalır ve “Samantha” ile tanışır. Arkadaş olarak başlasalar da duygular hızla ilerler ve başka bir şeye dönüşür. Theodore'un bir bilgisayar simülasyonu ile ilişkisi, teknoloji ile olan etkileşimlerimizin, meta veri tabanındaki ilişkiler gibi, gerçek yaşam etkileri olduğunu ve yapay zekanın ne kadar güçlü olabileceğini gösteriyor.

4 6 Matrix
Matrix

Matrix serisi, tüm insanların beşikten mezara bağlı olduğu sanal bir gerçeklik olan Matrix'in baskıcı bilgisayar efendilerine karşı savaşan Neo'nun (“The One”) maceralarını takip ediyor.

Matrix çok fazla konuyu kapsıyor. Bir ton felsefi soruyu (en önemlisi, Mağara Alegorisi ve Deneyim Makinesi) ve yapay zekâ ve sanal gerçeklik teknolojisinden kaynaklanabilecek bir potansiyel geleceği araştırıyor.

5 6 Azınlık Raporu (Minority Report)
Azınlık Raporu (Minority Report)

2054 yılında geçen, polisin suçluları suç işlemeden önce tutuklamak için para psikolojik teknolojiyi kullandığı bir film. Ön suç biriminin lideri Tom Cruise için, daha önce hiç tanımadığı bir adama işlemediği bir suçtan hüküm giyene kadar her şey yolundadır. Azınlık Raporu'ndaki bilgisayarlar, birden çok akış ve bilgi katmanı içeren klavyesiz bir ortamla uğraşmak için ihtiyaç duyacağımız kullanıcı ara yüzü türünü oluşturmaya yönelik bir dizi çabaya ilham kaynağı olan, jest tabanlı bir artırılmış gerçeklik ara yüzü kullanır.

6 6 Oyunbozan Ralph (Wreck-It Ralph)
Oyunbozan Ralph (Wreck-It Ralph)

Oyunbozan Ralph 1 & 2'de, video oyunu kötü adamı Ralph, kötü adamlıktan bıktıktan sonra iyi adam olma arayışına çıkar. Onun bir kahraman hikayesi arayışı, yol boyunca karışıklıklara yol açar. Ralph, oyundan oyuna internet üzerinde seyahat edebilir ve metaverse fırsatlarının potansiyel birbirine bağlılığını gösterir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800