Kara Delik Fotoğrafının Çekilmesini Sağlayan Kadın: Katie Bouman

29 yaşında genç bir kadın, dünyanın merak ettiği bir konuyu kendi algoritmasıyla ortaya çıkarıyor. Bir anda hayatımıza giren ve tarihe adını yazdıran Katie Bouman’ı daha yakından tanıyalım.

Bu kadar genç yaşında olmasına rağmen geliştirdiği algoritma sayesinde ‘kara delik'i görüntüleyen Katie Bouman, bir anda merak konusu oldu. Gelin hem yaptığı algoritmaya hem de Katie Bouman'in hayatına bakalım.

Üniversitedeyken algoritma üzerinde çalışmaya başlayan Katie Bouman, 2019'a damga vuran isimlerden biri. Dünyanın çeşitli yerlerine 8 tane teleskop yerleştirerek 'kara delik' efsanesini görüntüleyen bu genç bilim insanı heyecanını asla yitirmiyor.

Bouman, algoritmayı tasarlamaya 3 yıl önce doktora çalışması sırasında başladı ardından MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay zeka Laboratuvarı, Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi ve MIT Haystack Gözlemevi araştırmacılarından oluşan bir ekiple yürütülen projeye liderlik etti.

Antarktika'dan Şili'ye ve Avrupa'ya yayılan birbirine bağlı sekiz teleskoptan oluşan Olay Ufku Teleskobu ile elde edilen veriler Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya'da iki merkezde toplandı. Daha sonra bu veriler Bouman'ın algoritması tarafından işlendi ve o çok konuşulan görüntü ortaya çıktı. Sonuçlar verinin sağlıklı olduğundan emin olmak için dört farklı ekip tarafından analiz edildi.

Kara delik'i ilk kez görüntüleyen Katie Bouman, sürekli ekibine teşekkür ediyor ve bunu asla tek başına başaramayacağını dile getiriyor.


Massachusetts Teknoloji Enstitüsü yani MIT’de 3 yıl önce bu algoritma üzerinde çalışan genç kadın bilime adeta yeni bir boyut katıyor. Başarılı bir öğrencilik hayatı yaşayan Bouman lisans döneminde mühendislik okuyor. Michigan üniversitesinden 2011 yılında mezun olduktan sonra yüksek lisansa başlayan Bouman aslında yapacağı işi 2016'da öngörmüş.


Katıldığı bir konferansta bu durumu anlatan genç bilim insanı, yaptığı algoritma sayesinde geleceğe ışık tutuyor. Uzun yıllar boyunca efsane olan kara delik'i görüntülemesiyle bir anda bakışları üzerine çeken Bouman'in hedefinde daima ileriye gitmek var. Sosyal medyada paylaştığı fotoğrafla da çok konuşulan Bouman'in ekibinde Feryal Özel isimli bir Türk bilim insanı daha bulunuyor.

Yorumlar
Kalan Karakter 800