İş Hayatında Zaman Yönetimi Nasıl Olmalı?

İşleri yetiştiremiyorum diyenlerin en büyük sorunu zaman yönetimi. İşinize en verimli şekilde odaklanmak ve zamanında yetişen iyi sonuçlar çıkarmak için zaman yönetimi şart. Peki bunu nasıl başaracaksınız? İşte birkaç ipucu…
İş Hayatında Zaman Yönetimi Nasıl Olmalı?

Başarıya giden en önemli yollardan biri, zaman yönetimi. Zamanı doğru kullananlar, kendilerine vakit ayırabilirken işlerini de strese girmeden tamamlayabiliyorlar.  

Düzen Oluşturun ve Sıraya Koyun

Elinizde birçok iş olabilir ancak bunlar için bir liste oluşturup öncelikle düzeninizi oturtmalısınız. Hangi iş daha önemli, teslim tarihleri ne? En acil olandan başlamak tahmin edeceğiniz gibi akıllıca olacaktır. Her işe son tarih koymak, işi yetiştirmek ve disipline girmek için faydalı olacaktır. Gözünüzün önünde duran bir iş listesi ise, önceliklendirme yapmanızı kolaylaştırır.

Takvim Oluşturun

Hazırladığınız iş listesini bir takvime oturtursanız işiniz kolaylaşır. Hangi işe günde ne kadar ayıracaksınız, gün içindeki diğer işleriniz ne kadar vakit alacak, programınızı iş listenize göre nasıl ayarlamalısınız? İşte bu sorular planlamanıza yön verecek.

İşlerin Teslim Tarihi Yakın Olmasın

Mümkün olduğunca birbirine yakın tarihlerde teslim olunması gereken işler üstlenmeyin. İşi üzerinize alıp yetiştirememek yerine en baştan üzerinizde başka iş olduğunu, yeni gelen işin teslim tarihini daha ileriye koyabileceğinizi açıklayın. ‘Başka bir önceliğimiz var’ bu işi başka bir tarihe alıyorum diyebilir ya da bu işin daha önemli olduğunu düşünüyorsanız, takvimde yer değişikliğine gidebileceğinizi açıklayabilirsiniz. Ancak, iki ayrı işin aynı anda aynı verimle çalışılamayacağını net şekilde ifade etmelisiniz.

Detaylarda Kaybolmayın

Hazırladığınız işte aynı noktada saatler geçirmeyin, notlar alarak ilerleyin. Tek bir noktayı mükemmelleştirmeye çalışırken vakit kaybetmeyin. Bitirdikten sonra geri dönerek istediğiniz detaylandırmayı yaparsınız.

Odağınızı Dağıtan Etmenlerden Kurtulun

Çalışırken dikkatinizi dağıtacak her şeyi kendinizden uzaklaştırın. Çalışmanızı bölecek bildirimleri kapatın, kendinize sakin bir çalışma ortamı sağlayın. Beklenmedik bölünmeler her zaman olabilir, çalışmanıza ayıracağınız vakti, bunu da göz önünde bulundurarak ayarlayın.

Kendinize Özel Zaman Ayırın

Gün içinde her saatinizi planlayın, tüm günü çalışmaya ayırmak yerine, hangi saatleri kendinize ayıracağınızı ve bu saatleri nasıl değerlendireceğinizi de belirleyin. Rahatlamadan yapacağınız çalışma verimsiz olabilir. Bu nedenle kendinizi iyi hissetmeniz de önemli. Örneğin; şu kadar zamanımı ailemle geçireceğim, şu kadar zamanı çalışmaya ayıracağım, sosyal etkinlik zamanımı bir sonraki güne ayarlayacağım diye bir plan yapabilirsiniz.

Bedeninize İyi Bakın

İş yetiştirmek için geçirdiğiniz uykusuz saatlerde aslında çalışmanıza yeterince katkı sağlayamıyor olabilirsiniz. Zihninizin ve bedeninizin zinde olması için iyi bir uyku gerekli. Düzenli bir uyku, üretkenliğinizi artıracaktır. Baştan bir zaman çizelgesi ayarlarsanız, bu uykusuz saatlerin de önüne geçebilirsiniz.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol